Палеонтолози от университетите на Грайфсвалд, Германия, и Виена, Австрия, за

...
Палеонтолози от университетите на Грайфсвалд, Германия, и Виена, Австрия, за
Коментари Харесай

Бронираните динозаври са били мудни и с лош слух

Палеонтолози от университетите на Грайфсвалд, Германия, и Виена, Австрия, за първи път са изследвали подробно мозъка на анкилозавър или "брониран " динозавър, написа сп. "Сайънтифик рипортс ".

Древните растителноядни създания са имали "брони " и "бухалки " в края на опашките си, с цел да се защищават от врагове.

First image is a fantastic masterpiece by the very talented artist. Long ago in an ancient lost forest of the Late Cretaceous Period, in what will one day become Austria. A Struthiosaurus austriacus is walking through the middle of the wilderness while being
— Joshua Rojas (@JoshuaRojas19)
Учените са избрали да изследват типа Struthiosaurus austriacus . Неговите представители са живели на територията на модерна Европа преди към 80 милиона години. Дължината на тялото им е достигала съвсем 8 метра.

Специалистите са изследвали черепа на динозавъра благодарение на компютърна томография с висока разграничителна дарба, с цел да получат тримерен дигитален отпечатък. Отпечатъкът дава визия за структурата на мозъка и други невросензорни тъкани, което е от решаващо значение за разбирането на особеностите на анкилозаврите.

Проучването демонстрира, че представителите на типа Struthiosaurus austriacus са имали непретенциозен по мярка дребен мозък. Тази част от мозъка дава отговор по-специално за фиксирането на очите по време на придвижванията на главата, врата и цялото тяло. Фиксирането е било доста значимо, в случай че динозавърът се е опитвал да вземе на прицел съперник или див звяр.

Други типове анкилозаври са имали по-изразен дребен мозък и по-добра съгласуваност, което им е пособие да се преборят с враговете с дългите си опашки с шипове. Динозаврите от типа Struthiosaurus austriacus евентуално не са имали тази дарба и са разчитали повече на бронята си за отбрана.

Descubren que un dinosaurio que vivió hace 80 millones de años, era prácticamente sordo y de movimientos lentos. El sorprendente hallazgo fue posible gracias al análisis de la tomografía computarizada del cerebro fosilizado de un "Struthiosaurus austriacus ".
— TCS Noticias (@tcsnoticias)
Малкият дребен мозък значи също, че този тип анкилозавър е бил ленив и е избягвал дейното придвижване. Според откривателите той е водил уединен живот и е избягвал даже себеподобните си.

Учените са открили също, че въпросните анкилозаври са имали най-малката лагена - част от вътрешното ухо, измежду всички известни до момента динозаври. Размерът й е индикативен за слуховите им качества. Палеонтолозите са стигнали до заключението, че Struthiosaurus austriacus освен се е движил неприятно, само че е бил и със слаб слух.

Според създателите сходно проучване оказва помощ да се разбере по-добре еволюцията на динозаврите и техния живот в антична Европа, която по това време съвсем напълно е била покрита от океан.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР