Отново ни чакат мрачни прогнози за високи цени и тежка

...
Отново ни чакат мрачни прогнози за високи цени и тежка
Коментари Харесай

Рекордно поскъпване на храните и на тока у нас, ето как се справят хората в Северозапада

Отново ни чакат мрачни прогнози за високи цени и тежка зима. Стойността на стоките у нас стремително пораства - фрапантно са поскъпнали плодовете, зеленчуците и олиото. С рекордните цени хората в най-бедния район у нас - Северозапада, се оправят мъчно поради месеца. През септември учениците потеглят на учебно заведение, а подготовката им изисква към 300 лева Осигурява се и отоплението, което във Враца главно е на дърва - кубик стигна 100 лева Хората приготвят и зимнина, само че зеленчуците също гонят рекордни цени.
82-годишната Павлина Лазарова от врачанското село Бели Извор сподели своя остров за оцеляване - мазето. По рафтовете към този момент е складирала зимнината и в този момент ще прави вино, макар че и гроздето, и зеленчуците са много по-скъпи.
„ Аз не закупувам зарзават! Туршиите съм ги направила, тъй като в случай че ги няма тези туршии и тия буркани, няма живот. Аз не мога да отида да си купя”, споделя тя.
Богдана Цветкова от Враца обаче няма двор и се постанова да си ги купи от пазара. Притеснена е от разликата сред цените от предходната и тази година.
„ Много огромна разлика! Гледам домати 4 лв., 3 лв.. Какво е това?! Всичко нарастна. Не знам по какъв начин ще се живее”, споделя дамата.
„ Поскъпват зеленчуците, тъй като няма. На тържищата всичко е скъпо”, изясни Георги Стефанов, който е търговец. За да може да работи щанда му, той обикаля производителите и съумява да достави по-евтин зарзават. Разбира клиентите си, тъй като и той като тях зимата разчита на консерви домашно произвеждане.
Сред най-дискутираните тематики измежду хората обаче са цените на кубик дърва, които също вървят настойчиво нагоре.
„ 80 лева за самите дърва - да ти ги нацепят, да ти ги нарежат, да ти ги вкарат и то излиза над 100 лева”, пресмята Димитра Лилова. Едно домакинство обаче се нуждае от най-малко 10 кубика и това коства 1000 лв.. Сравнимо с цената на тока обаче, това остава желания метод за отопление.
Къде на истина, къде на смешка някои се готвят даже за различно осветяване. Така в пословично бедния Северозапад до зимата всеки ще продължава да търси метод да си сътвори своя остров за оцеляване, като този на 82-годишната Павлина, пробвайки да балансира сполучливо сред разноски и приходи.
Във Велико Търново, а и освен, недоволствата са от високите цени на тока, които заплашват дребния бизнес с банкрут.
Проблемът се оказва извънредно сериозен. Цените на свободния пазар - те са поскъпнали с над 100% от февруари насам. От септември и октомври пък се чака и фрапантно повишаване на цените и услугите.
Великотърновецът Елин Василев има социална пералня и химическо почистване. Уредите му са само на ток и сметките за електрическа сила са най-големият разход за компанията му. Следейки фактурите си всеки месец, Елин вижда по какъв начин последователно цената на тока пораства.
„ В самото начало беше ок. Цената беше естествена - от 11 до 13 стотинки. До май месец - 16 стотинки. Последните месеци - юни, юли и август, цената набъбна на 23 стотинки, което е двойно”, споделя мъжът.
Освен двойната цена на електричеството, Елин се сблъсква и с още един проблем - отчитането и ценообразуването.
„ В последните два месеца една от фактурите, които обжалвахме, е за 20 000 киловата за месец, което е неприемливо да го консумираме и имаме интервал, в който сме начислени с повече от един месец. Това е един път една цена, идващия месец е друга”, споделя още той.
Прогнозите на великотърновеца не са оптимистични, както за своя - дребен, по този начин и за междинния бизнес. Според Елин Василев в случаи като неговия би трябвало да се намесва Държавната комисия за енергийно и водно контролирания и да упражнява непоколебим надзор над частните сдружения.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР