Отношенията между България и Република Северна Македония са застрашени от

...
Отношенията между България и Република Северна Македония са застрашени от
Коментари Харесай

Ковачевски: Отношенията ни с България са застрашени заради финансиране от трети страни

„ Отношенията сред България и Република Северна Македония са застрашени от хора, групи и политически партии и в двете страни, които са финансирани от трети страни, които също по този начин не желаят да видят района интегриран в Европейски Съюз. Това към този момент е ясно на всеки ". Така македонският министър председател Димитър Ковачевски разяснява връзките сред Скопие и София в изявление за държавната организация МИА, обещано по време на Мюнхенската конференция по сигурността, съобщи Българска телеграфна агенция.

Според Ковачевски двете страни „ би трябвало да разчитат на връзка на институционално равнище и опазване на достолепието на институциите и жителите “. „ Ако работим в тази тенденция, по тематики и планове, които сплотяват жителите, тогава имам вяра, че връзките сред двете страни ще бъдат на равнище, почтено за две прилежащи страни, членки на НАТО и бъдещи сътрудници в Европейски Съюз ”, счита министър-председателят. По думите му към този момент не става въпрос дали, а кога  Западните Балкани ще станат част от Европейски Съюз.

„ Албания, Северна Македония, Словения, Хърватия, както и Черна гора, към този момент са страни-членки на НАТО. Черна гора, Албания, Северна Македония, Сърбия започнаха договаряния с Европейски Съюз. Става въпрос за една друга среда от тази през 90-те години. Регионът се възприема като постоянен, а Северна Македония, като страна, която е фактор за непоклатимост в района. Защо? Още един път ще подчертая, ние сме страна-членка на НАТО, страна, която стартира договаряния с Европейски Съюз и страна, която ръководи ОССЕ, само че и страна, която към този момент е участник в Берлинския развой и Отворени Балкани “, показва още Ковачевски.

По думите му по време на полемиката Северна Македония на процедура е била образец за страна, „ която посредством добросъседски връзки и посредством дипломатически старания ” е съумяла да реши огромните проблеми, които е имала и в този момент " напредва в европейската интеграция ”.

Миналото лято България даде зелена светлина за участието на Северна Македония в Европейска комисия, като Народното събрание одобри така наречен предложение „ Макрон “ само че под условия, като най-важното е вписването на българите в Конституцията на страната. Най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ обаче е срещу това.
Източник: euronewsbulgaria.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР