Отношението към животните и околната среда е пряк показател за

...
Отношението към животните и околната среда е пряк показател за
Коментари Харесай

Иван Христанов, МЗХ: Отношението към животните е мярка за цивилизоваността на обществото

Отношението към животните и околната среда е директен индикатор за равнището на цивилизованост на едно общество. Това съобщи министърът на земеделието и храните Иван Христанов.

Той участва на съвещание на Консултативния съвет за преодоляване популацията на безстопанствените кучета, което се организира в Министерство на земеделието и храните. В срещата участваха заместник-министърът на земеделието и храните Атанас Атанасов, представители на Българската организация по сигурност на храните, Центъра за оценка на риска по хранителната верига, Българския ветеринарен съюз и организации за отбрана на животните.

Министър Христанов акцентира, че разкритите през последните месеци случаи на грубо отношение към животни, слагат съществени въпроси пред обществото и институциите.

" Ако не можем да създадем устойчива среда и да подсигуряваме хуманно отношение към животните, мъчно е да се назовем цивилизована страна “, съобщи той. По думите му разкритията на контролните органи, в това число за противозаконни обекти и нечовешко отнасяне, изискват незабавни и координирани дейности.

Той подчертава върху нуждата от по-добра съгласуваност сред институциите и използването на ефикасни ограничения както на национално, по този начин и на локално равнище. Министърът означи, че съществуват настоящи механизми като Националната стратегия за преодоляване популацията на безстопанствените кучета, само че е належащо ясно идентифициране на проблемите и бързи решения. " Част от ограниченията изискват законодателни промени, а други могат да бъдат осъществени посредством по-добро взаимоотношение сред институциите “, уточни Христанов.

Заместник-министърът Атанас Атанасов напомни, че свикването на този Консултативен съвет е в осъществяване на стихотворец ангажимент към бранша. Той акцентира, че Съветът сплотява основни институции и организации и подкрепя държавната политика посредством разискване на съответни ограничения и оферти.

В рамките на съвещанието бяха разисквани резултатите от използването на програмата, нуждата от по-ефективен надзор върху активността на общините, ролята на доброволците, както и вероятни промени в нормативната уредба.

Участниците се сплотиха към нуждата от интегриран и дълготраен метод, който да подсигурява резистентен надзор върху популацията, повишение на отговорността на притежателите на домашни кучета и усилване на публичната ангажираност по тематиката. Подчертано беше, че ефикасното осъществяване на ограниченията изисква както институционална ангажираност, по този начин и интензивно присъединяване на обществото, за реализиране на трайни резултати.

Инфо: Фокус

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР