Oткрита през 1955 г. в поречието на Струма, близо до

...
Oткрита през 1955 г. в поречието на Струма, близо до
Коментари Харесай

Най-старата книга в света е открита край София?

Oткрита през 1955 година в поречието на Струма, покрай София. Предадена е за предпазване на Националния исторически музей през 2003 година това е мистериозната Златна орфическа книга, считана от някои за най-старата книга в света.

Един неповторим експонат в Националния исторически музей (НИМ) в София от време на време притегля вниманието на експерти и медии. Така наречената " златна орфическа книга " се съхранява в музея още от 2003 година.

Сглобена е от шест страници от съвсем 24-каратово злато с размери 5 на 4,4 сантиметра.

Страниците са свързани със златни пръстени - и таман това трансформира обекта в " книга ". В златото са гравирани рисунки на кон, сирена, конник, лира и армия, както и текст с (предполагаемо) етруски букви.

Смята се, че това произведение на изкуството е направено 600 години преди новата епоха.



" Най-старата в света. Ако е същинска. "

Малко откакто се разбра за тази находка, организация Франс прес и БиБиСи цитираха тогавашния шеф на НИМ Божидар Димитров с изказванието, че достоверността на " златната книга " била доказана от двама специалисти в София и в Лондон.

Според БиБиСи, гравираните букви са етруски. Но тази книжовност и до ден-днешен не е напълно разчетена.

Буквите са основани върху старогръцката писменост и по-късно залягат в основата на латинското писмо.

Самият език на етруските, който няма роднинство с никой от сегашните европейски езици, досега остава частично неясен.

Находката е неповторима. Досега етруски златни листове са откривани единствено поотделно, всички в Италия, където се заселват етруските, асимилирани от римляните във вековете пр.н.е., съгласно тогавашното прессъобщение на музея.

В обширна обява по тематиката немският вестник " Ди Велт " написа: " Ако достоверността на обекта в действителност се удостовери, това фактически би била най-старата книга в света. (...) Но експерти отвън България към този момент са скептични, тъй като досега нямало нито една научна обява за обекта.

А достоверността на книгата може да се дискутира съществено едвам когато се появят изявления по въпроса.

Един специалист и колекционер на редки книги, който написа в Туитър под псевдоним " Инкунабула " и в професионалните среди се счита за високо способен, напомня да вземем за пример, че фалшификаторите обичат да оферират на антикварния пазар таман железни обекти. "

" Златната книга " попадна и в една доста забавна снимкова изложба, представяща 50-те най-стари неща в света и оповестена на уеб страницата " 24/7 Уолстрийт ". И в тази фотогалерия се споделя в резюме историята на " може би най-старата книга в света ".

Вестник " Ди Велт " разяснява, че учените се съмняват най-много дали в действителност става дума за етруска книжовност.

В полемиката се показва, че може би си имаме работа с някоя от другите северноиталиански писмености, зародили върху основата на етруската. Според изданието, за достоверността на " златната книга " в НИМ има един значим мотив: етруските са поддържали необятна мрежа от търговски връзки и са изнасяли свои първокласни артикули в най-далечни краища на Европа.

Дебатът за " Дунавската цивилизация "

В края на публикацията в " Ди Велт " четем: " През последните десетилетия северната част на Южна Европа се трансформира в център на многочислени находки, които слагат под въпрос досегашните знания за Бронзовата ера. Някои учени като езиковеда Харалд Хаман даже пазят тезата, че преди появяването на индогерманските племена там е съществувала така наречен " Дунавска цивилизация ", която е дала решителни културни импулси на гърците.

Съмненията по отношение на достоверността (на " златната книга " - бел.ред.) произтичат основно от досегашната музейна политика на България. Както и в други югоизточноевропейски страни, тази политика доста постоянно обслужва по-скоро градежа на национални легенди, в сравнение с научното знание.

През 2016 българите оповестиха, че край Плевен е открита глинена плочка, която доказвала съществуването на " Дунавската цивилизация " и нейната лична книжовност.

В изявление за " Ди Велт " обаче тази теза беше опровергана от Ернст Каузен, създател на основни писания за езиковите фамилии по света и за индогерманските езици. При това той не беше единственият песимист ", написа в края на публикацията си " Ди Велт ".

До момента в света са открити към 30 обособени листа от " етруски орфически книги ", " само че те не са свързани в книга ", споделя Елка Пенкова, началник на археологическия отдел на музея, представена от BBC.

Единствено в България е открита цяла книга, чиито страници са съединени със златни пръстени.

Смята се, че етруските - един от най-мистериозните антични нации в Европа, са мигрирали от Лидия (дн. Западна Турция), заселвайки се в Северна и Централна Италия преди близо 3000 години и оставили малцина писмени сведения.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР