Радиацията в Чернобил промени пойните птици – какво всъщност се е случило с тях?
Отдавна е известно, че радиацията може да провокира разновидности в организма, т.е. промени в ДНК, и да има още доста други резултати върху здравето. В същото време не се знае доста за това по какъв начин радиоактивното замърсяване въздейства на дивите животни и птици. Чернобилската зона дава неповторима опция да научим повече за това. Изминаха съвсем 40 години от злополуката и през цялото това време биоразнообразието е било изложено на нездравословна радиация. В неотдавнашно изследване учените взеха решение да се съсредоточат върху пойните птици от Чернобилската зона – огромния синигер (Parus major) и чучулигата (Ficedula hypoleuca), които се срещат в цяла Европа. Както се оказа, радиацията е провокирала някои промени в техния организъм.
По какъв метод радиацията промени птиците в зоната на Чернобил
Както изясняват самите откриватели, радиологичното замърсяване е сериозен спомагателен стресов фактор, с който организмите би трябвало да се оправят през целия си живот. Това води до многочислени последствия, даже оттатък измененията в ДНК, само че тези последствия са към момента едва проучени от науката. Така да вземем за пример едвам неотдавна учените научиха, че в Чернобил живеят същински мутирали вълци.
През 2011 година учените за първи път научиха, че радиацията има съществени последствия и за птиците. В изследването създателите са анализирали 550 птици от Чернобилската зона, които принадлежат към 48 разнообразни типа. Оказа се, че даже релативно ниските равнища на радиация водят до понижаване на размера на главата и мозъка. Това значи, че радиацията по някаква причина е попречила на тяхното развиване.
Констатираните промени са били толкоз мощни, че най-вероятно са повлияли на умствените качества на птиците. Това обаче е единствено съмнение на учените, защото не е толкоз елементарно да се дефинират когнитивните качества на дивите птици и да се сравнят с тези на другите птици.
Какво се е случило със синигерите в зоната на отчуждение
За да научат още повече за въздействието на радиацията върху птиците, този път учените слагат няколко къщички за птици в два разнообразни региона на Чернобилската зона – единият с високо радиационно замърсяване, а другият – с релативно ниско замърсяване. Пернатите жители на тези къщички са съпоставени между тях благодарение на серия от проби.
Първото нещо, което притегля вниманието на откривателите, е, че в мощно нечистите региони има доста по-малко гнезда. Все още обаче не е известно по какъв начин и за какво радиацията е повлияла на популациите им. Изследователите не откриват основни разлики в размножаването или здравето на дребните. Но те са забелязали, че птиците от инфектираните региони са имали по-голямо многообразие от инсекти в диетата си. Като се има поради това, би трябвало да има повече гнезда.
Освен това сред птиците бяха открити и някои други разлики. ДНК пробите от птичите изпражнения демонстрират изцяло друг състав на чревния микробиом, което беше обявено от създателите на публикацията на годишната конференция на Дружеството за пробна биология в Прага. Всъщност радиацията не е повлияла на разнообразието на бактериите в червата, а единствено е трансформирала техните пропорции.
Тези промени може да не наподобяват обилни, само че би трябвало да се има поради, че съставът на чревния микробиом е един от основните фактори, определящи здравето. Ето за какво това изобретение може да даде спомагателна визия за това по какъв начин радиационното замърсяване може да повлияе на здравето на птиците.
„ Резултатите дават забавен декор за схващане на екологията на птиците в радиационно нечисти региони. Те ни дават скъпа нова информация за въздействието на радиацията върху младите птици – област на проучване, която до момента беше неразбираема “,
казва Самели Пиирто, откривател в Университета в Ювескюла и един от създателите на проучването.
Според учените проучването на резултатите от радиоактивното замърсяване дава визия за това по какъв начин човечеството и природата като цяло биха могли да преживеят едно световно радиационно замърсяване, да вземем за пример при положение на нуклеарна война. Интересно е, че някои учени и откриватели са на мнение, че даже при положение на масирана замяна на нуклеарни удари сред Съединени американски щати и Русия, човечеството, а още повече животът на планетата няма да изчезне, само че изискванията ще бъдат съвсем отвратително сложни.
И най-после, би трябвало да се означи, че в зоната на отчуждение се е формирала неповторима екосистема. Така да вземем за пример тук живеят по този начин наречените чернобилски кучета, които се разграничават от всички други кучета на Земята.
Според оценки на специалисти сега в зоната на отчуждение живеят над 800 кучета. Въпреки високото равнище на радиация животните освен оцеляват, само че и сполучливо се развъждат, което води до увеличение на техния брой. Това накара интернационалната общественост да сътвори Инициативата за проучване на кучетата в Чернобил (CDRI), която от 2017 година се занимава освен с проучвания, само че и с обезпечаване на ветеринарни грижи за тези кучета.
В своите проучвания интернационалната група учени се пробва да открие разновидностите и чертите, които са се появили вследствие на непрекъснатото излагане на кучетата на мощната радиация. Но би трябвало да се означи, че равнищата на радиация са неравномерни в зоната на отчуждение. Както означават самите учени, в това отношение пейзажът на Чернобилската зона е „ шарено одеяло “. Това допуска, че другите кучешки стада, теоретично, са били наранени от радиацията по друг метод, което значи, че и генетичните им последствия са разнообразни.