Отборите на Дания и Норвегия се класираха за финала на

...

Дания и Норвегия ще играят във финала на Европейското по хандбал за жени

Отборите на Дания и Норвегия се класираха за финала на Европейското състезание по хандбал за дами, което се организира в Словения, Черна гора и Република Северна Македония.

Датчанките ще играят за четвърта европейска купа, откакто се класираха за първия си край от 2004 година насам след победа с 27:23 (14:10) над Черна гора в словенската столица Любляна. Те изковаха триумфа си във втората половина на първото полувреме, което завършиха със серия от 11:3 гола.

Веднага след паузата Черна гора изравни при 14:14, само че нова серия от 6:1 гола за Дания пречупи дефинитивно съпротивата на европейските шампионки за 2012 година.

Емма Фрийс вкара седем гола за успеха на Дания, шест добави Мие Хьойлунд, а Мете Транборг приключи с три. За Черна гора Джурджина Яукович и Итана Гърбич вкараха по седем гола, а Йованка Радичевич приключи с три.

В другия полуфинал защитаващият купата си отбор на Норвегия победи с 28:20 (12:11) олимпийския първенец Франция. Срещата бе повтаряне на финала отпреди две години, в който норвежките се постановиха с минималното 22:20.

Сега обаче осемкратните еврошампионки бяха надалеч по-категорични, което бе много изненадващо поради обстоятелството, че досега Франция бе единственият непобеден тим на шампионата. Норвежките имаха преднина от единствено един гол при 12:11 след първите 30 минути игра, като тази разлика се резервира до 18:17, което бе резултатът в 42-рата минута. В оставащите 18 обаче на терена в " Арена Стожице " имаше единствено един тим и то бе този на европейските и международни шампионки от Норвегия.

Най-резултатна за победителките бе звездата на отбора Нора Мьорк с осем гола. Стине Офтедал вкара още седем, а Хени Райстад завърши срещата с пет попадения. За Франция Грейс Заади Дюна се отличи с пет гола, а Клои Валентини прибави още четири.

В мача за петото място Швеция победи Нидерландия с 37:32 (21:16) след девет гола на Натали Хагман.

Финалът на Европейското състезание е в Любляна в неделя от 21:30 часа българско време.

Снимки: Gettyimages