Отборът на ЦСКА победи Левски със 77:72 (21:20, 21:18, 12:17,

...

ЦСКА с трудна победа над Левски в баскетболното дерби

Отборът на ЦСКА победи Левски със 77:72 (21:20, 21:18, 12:17, 23:17) в дуел от 28-ия кръг в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ) и повтаряне на финала от шампионата за Купата на България, когато победиха „ сините “. За ЦСКА триумфът бе осми следващ и общо 17-и от 25 дуела, а Левски е в серия от пет провали и актив 12-13.

Двата състава изиграха оспорван и забавен конфликт, минал с поделено превъзходство. Домакините направиха по-силна втора четвърт и дръпнаха с 42:38 в края на първото полувреме. Левски направи по-резултатна трета част, след която водеше с 55:54. Баскетболистите на ЦСКА обаче заздравиха отбраната си и овладяха мача. „ Сините “ означиха единствено 2 тройки от 18 опита и позволиха повече неточности от съперника, а през второто полувреме контузия получи Лъчезар Димитров.

Брандън Йънг бе най-резултатен за триумфа на „ алените “ с 18 точки, 4 битки и 3 асистенции, а Мартин Сотиров добави 13 точки, 7 битки и 3 асистенции. Алън Арнет осъществя 21 точки и 5 битки за Левски, Серхий Павлов се включи с 19 точки и 8 битки.

На 8 април отборът ЦСКА ще одобри Берое в идващия кръг, а Левски ще гостува на Черно море.

В Стара Загора локалният Берое отстъпи пред водача в шампионата Рилски състезател със 100:114 (24:31, 27:32, 25:24, 24:27) в доста ефективен дуел. Самоковци реализираха втора поредна и общо 23-а победа от 26 срещи, до момента в който за старозагорци загубата бе 14-а.

Гостите имаха предимство през по-голямата част от мача. На почивката баскетболистите на Рилски състезател водеха с 63:51, позволиха съмнения в средата на третата четвърт, само че си върнаха задатък от 87:76 преди заключителните 10 минути. Най-голямата разлика доближи 22 точки.

Чавдар Костов се отличи с 26 точки и 4 асистенции за гостите, а за Берое Дариъс Хол се регистрира с 22 точки, 9 битки и 5 асистенции.

За Рилски състезател следва посещение на Академик Пловдив на 10 април.

Шампионът Балкан спря победната серия на Черноморец от 10 мача, надделявайки в Ботевград над бургазлии с 92:88 (13:16, 18:28, 28:20, 33:24). Балкан продължава с актив 18-7, а Черноморец към този момент има 16 триумфа и 10 загуби.

Гостите водеха с 3 точки след началните 10 минути, а до края на първото полувреме се откъснаха с 44:31. Състезателите на Черноморец преобладаваха в първите минути след почивката и натрупаха задатък от 17 точки, само че ботевградчани съумяха да понижат пасива си до 59:64 преди четвъртата част. Последва здрава борба до финалната сирена, като по-малко от 2 минути преди края и тъждество 80:80 Павлин Иванов вкара панер и фаул. Резултатът бе еднакъв – 85:85 при оставащи 32 секунди, Иванов означи три наказателни удара. Мунис Туту осъществя тройка за гостите, само че отново на два пъти Павлин Иванов бе прецизен от наказателната линия и обезпечи успеха за Балкан.

Мануел Суарес способства за триумфа с 23 точки и 8 битки, до момента в който Павлин Иванов означи общо 17 точки. За гостите Георги Боянов приключи с 22 точки и 5 битки.

Черноморец почива в идващия кръг, а Балкан ще гостува на Ямбол на 9 април.

Тимът на Спартак Плевен надигра Черно море Тича със 102:87 (28:24, 33:16, 20:17, 21:30) като хазаин и записа втори следващ триумф в шампионата. Победата бе общо 14-а за плевенчани от 26 мача, а провалянето бе четвърто следващо и общо 19-о за състава от Варна.

След равностойна първа четвърт домакините изцяло овладяха контрола върху мача и нямаха проблеми да стигнат до успеха. Още на почивката преднината на Спартак надвиши 20 точки – 61:40. През второто полувреме разликата доближи 31 точки, като преди последната част Черно море Тича изоставаше с 57:81.

Най-резултатен за домакините бе Николай Стоянов с 18 точки, а Мартин Маринов приключи със 17 точки и 3 битки. За варненци, които бяха без Лъчезар Тошков, Тач Ънру се регистрира с 29 точки, 4 битки и 3 асистенции.

Спартак Плевен посреща Шумен в идващия кръг на 8 април.

Отборът на Ямбол претърпя домакинско проваляне от Шумен с 80:83 (22:25, 19:23, 21:20, 18:15), което бе шесто следващо и общо 18-о от 25 срещи. За състава на Шумен бе успеха бе шеста от 26 мача от началото на сезона.

Домакините започнаха по-добре, само че в края на първата част Шумен поведе с 3 точки и задържа задатъка си до почивката – 44:41. Гостите имаха предимство в третата четвърт и дръпнаха с 68:62, баскетболистите на Ямбол обърнаха за малко резултата в своя изгода в последните 10 минути, само че Шумен си върна водачеството и го удържа до края.

Ишмаел Ел-Амин бе най-резултатен за гостите с 29 точки и 6 битки, а за Ямбол Трей Сампсън оформи „ дабъл-дабъл “ от 24 точки и 12 битки.