Отборът на Болоня изпълни по вълнуващ начин мисията, която имаше

...

Римски дъжд от голове гарантира оцеляването на Болоня

Отборът на Болоня извърши по трогателен метод задачата, която имаше при гостуването против Лацио в 37-ия кръг на Серия А, а точно – продобиване на най-малко точка. Със зрелищно 3:3 „ хрътките” си подсигуряваха оставането в Серия А и през идната акция против един отбор на „ лациалите”, който духом към момента празнуваше извоюваната Купа на Италия.

Показателен бе фактът, че наставникът на домакините Симоне Индзаги направи няколко знакови промени в стартовата си единадесеторка поради обстоятелството, че присъединяване в Лига Европа към този момент е несъмнено, а „ орлите” не могат да реализират освен това през шампионата. Преди началото на мача Сергей Милинкович-Савич получи премия за най-хубав полузащитник в калчото през сезон 2018/2019 и остана запаса, въпреки че по-късно имаше своята роля за крайния излаз на вълнуващия мач.

Първото полувреме предложи единствено едно попадение и като цяло не вещаеше вихрушката, която се развихри по-късно. В 14-ата минута под проливния дъжд халфът на домакините Лукас Лейва даде една от редките си асистенции, намирайки Хоакин Кореа зад точката на дузпата с пас по земя. Аржентинецът пое топката технично с превръщане и останал очи в очи с Лукаш Скорупски го разстреля – 1:0.

След паузата гостите на собствен ред хвърлиха ръкавицата. В рамките на 2 минути „ хрътките” реализираха цялостен поврат. Първо, в 50-ата Родриго Паласио получи пас в дълбочина отляво, а след това изчака включването на Андреа Поли в наказателното поле. Италианецът прекомерно елементарно загърби Лейва и продължи с набега към вратата. От 5-6 метра с доста мощ някогашният състезател на Милан стреля в близкия ъгъл, с което изненада дебютиращия пазач Гуидо Гуриери.

Секунди по-късно 23-годишният вратар още веднъж трябваше да вади топката от мрежата си. Рикардо Орсолини напредна отдясно и центрира малко балонно към наказателното поле. В другия край Паласио реши да не овладява, а с глава върна топката във вратарското поле, където Матия Дестро беше напълно самичък – 1:2.

Отговорът на Лацио пристигна в 59-ата минута под формата на извънредно хубав гол от анголеца Бастос. Бранителят получи топката в нетипична за себе си роля – намиращ се в противниковото наказателно поле - и все пак създаде съвършения фалцов шут към горния ляв ъгъл - 2:2.

Само 4 минути по-късно обаче домакините още един път изостанаха в резултата. Центриране от ъглов удар докара до безредие пред вратарското поле на Гуриери, който в опита да излезе се подхлъзна и реши да остане на голлинията си. Матия Дестро с глава отклони топката към намиращия се в дребния пеналт Орсолини, който пък приключи от воле с ефектно изопачаване – 2:3.

Точката за домакините обезпечи таман Милинкович-Савич. Сърбинът се появи на терена в 73-ата минута, а 7 по-късно осъществя по виртуозен метод от директен свободен удар. Халфът безусловно неспасяемо насочи шута си над стената и около плонжа на Скорупски, който въпреки всичко докосна топката – 3:3.

Равенството означаваше, че Болоня събра 41 точки на 12-ото място и остава на 4 пред Дженоа, който е първият отбор под чертата. Така крайният излаз на семейството против Наполи във финалния кръг е без значение за оцеляването на тима. Лацио е 8-и с 59 точки и остава на 4 зад 6-ия Рома, който заема последната квота за Лига Европа в калчото.