Отборът на Берое (Стара Загора) поведе с 1:0 победи във

...

Берое поведе на Монтана 2003 във финалната серия за титлата в женското баскетболно първенство

Отборът на Берое (Стара Загора) поведе с 1:0 победи във финалната серия за купата в шампионата на България по баскетбол за дами. Берое надигра Монтана 2003 със 74:42 (12:15, 21:12, 19:10, 22:5) като хазаин в първата среща от плейофа за златните медали.

Сблъсъкът е повтаряне на финала от последните четири издания на шампионата, отвън 2020 година, когато отличник не бе излъчен.

Старозагорки, които преследват трета поредна шампионска купа на България, още веднъж ще одобряват Монтана 2003 в четвъртък, 27 април от 18 часа, а на 30 април серията се мести в Монтана, където предстоят третият и вероятно четвъртият дуел. Играе се до три победи от пет вероятни срещи.

Вицешампионките от Монтана 2003 започнаха по-концентрирано дуела в зала „ Общинска “ и поведоха с 11:0, а в средата на първата четвърт задатъкът им бе 13:2. Последва мощна серията за домакините, които понижиха до 10:13 при оставащи по-малко от 2 минута от първия интервал, а след 10 минути игра изоставаха с 12:15.

Гостите още веднъж усилиха разликата до 8 точки при 22:14 при започване на втората част. Старозагорки отново наваксаха и се приближиха на точка от Монтана 2003 при 24:25 след панер на Радостина Христова по-малко от 4 минути до почивката. С точни изстрели от наказателната линия Виолина Кочева донесе за първи път в мача задатък за Берое от 27:25 при оставащи две минути и половина от първото полувреме. До почивката домакините се откъснаха с 33:27.

През второто полувреме състезателките на Берое владееха самодейността и натрупаха преднина от 15 точки преди заключителните 10 минути – 52:37. В тях домакините подвигнаха разликата до 32 точки, като нямаха проблеми да стигнат до първия си триумф в серията и да продължат без загуба в шампионата.

Цветомира Наумова и Жаклин Златанова осъществиха по 17 точки за успеха на Берое, като Наумова добави 3 битки и 4 асистенции, а Златанова – 12 битки и 6 асистенции. Радостина Христова се включи с 12 точки, 6 битки и 2 асистенции.

За Монтана 2003 най-резултатна бе Габриела Николова с 10 точки, 3 битки и 3 асистенции.

Тази вечер в Самоков ще започва и серията за бронзовите медали в шампионата на България по баскетбол за дами, където Рилски състезател посреща Шампион 2006.