Отборът на Балкан (Ботевград) победи Патриоти Левице с 91:83 (20:23,

...

Балкан с победа, Рилски спортист допусна поражение на старта на ФИБА Европа

Отборът на Балкан (Ботевград) победи Патриоти Левице с 91:83 (20:23, 23:10, 25:18, 23:32) като посетител в Словакия в среща от първия кръг в група D на шампионата за Купата на ФИБА Европа при мъжете.

Баскетболистите на Балкан изоставаха с 3 точки след първата част, само че наваксаха до почивката и поведоха с 43:33 след мощна серия в последните минути от първото полувреме. Ботевградчани преобладаваха в третата четвърт, а разликата в тяхна изгода доближи 20 точки. Преди последните 10 минути задатъкът на българския отбор бе 68:51 и макар, че домакините съумяха да понижат пасива си, Балкан удържа успеха.

Раян Хароу бе най-полезен за състава на Балкан с 25 точки, 3 битки и 7 асистенции, а Мануел Суарес оформи " дабъл-дабъл " от 22 точки и 11 битки. Калвин Годфри дебютира публично с 16 точки и 7 битки, Павлин Иванов се включи с 10 точки, 4 битки и 3 асистенции. Никос Дипларос не взе присъединяване в мача за ботевградчани, а в игра не се появи и Димитър Димитров.

За отбора на Патриоти най-резултатен бе Борис Бояновски, който приключи с 22 точки и 6 битки.

В другата среща от групата тимът на Опава (Чехия) претърпя проваляне като хазаин на Керавнос (Кипър) със 77:89 (21:14, 17:21, 22:23, 17:31). На 19 октомври Балкан приема Опава в Ботевград, а Патриоти гостува на Керавнос в Кипър.

Вторият български участник в европейския клубен шампионат по баскетбол Рилски състезател отстъпи пред белгийския Мехелен с 66:100 (15:21, 15:31, 24:21, 12:27) като хазаин в Самоков в дуел от първия кръг в група Е.

Съставът на Рилски състезател бе догонващ в резултата съвсем през целия мач. Гостите започнаха мощно и до почивката усилиха задатъка си до 22 точки при 30:52. След относително по-равностойна трета четвърт, самоковци понижиха леко пасива си до 54:73 преди финалния интервал. До края обаче баскетболистите на Мехелен бяха безапелационни, а най-голямата разлика в срещата доближи 36 точки.

Капитанът на Рилски състезател Чавдар Костов приключи с 21 точки, 1 битка и 3 асистенции, а Брандън Рандълф добави 19 точки, 2 битки и 4 асистенции. Старши треньорът Людмил Хаджисотиров не можеше да разчита на Деян Карамфилов, Мирослав Васов и Евън Бати за дуела.

За Мехелен Браян Фобс означи 24 точки, 3 битки и 4 асистенции.

По-късно през днешния ден е срещата сред останалите два отбора в групата Шоле (Франция) и Орадя (Румъния). В идващия кръг Рилски състезател ще гостува на Орадя в Румъния, а Мехелен посреща Шоле на 19 октомври.