Отборът на Арсенал не допусна изненада при визитата си на

...

Без чудо в Неапол, Арсенал пак удари Наполи

Отборът на Арсенал не позволи изненада при визитата си на Наполи в четвъртфинален мач реванш от Лига Европа. След триумфа в първия мач на „ Емиратс” с 2:0, лондончани завоюваха и ответния дуел на „ Сан Паоло” и безпроблемно се класираха за полуфиналите на конкуренцията. В четвъртък вечер отборът на Унай Емери се наложи минимално с 1:0 и по този начин с общ резултат 3:0 откри място измежду четирите най-хубави в шампионата. В идната фаза Арсенал ще има за противник испанския Валенсия, чийто отбора също записа втора победа над Виляреал.

Отборът на Челси също продължи към полуфиналите на Лига Европа, откакто в профил Славия Прагас общ резултат 5:3 и в предпоследния кръг ще мери сили с немския Айнтрахт Франкфурт, който в профил Бенфика, с помощта на головете си на непознат терен и общ резултат 4:4.

16 - Arsenal’s 2-0 win in the first leg was the 17th occasion the Gunners have won the first leg of a major European knockout match by two or more goals – they’ve progressed on each of the previous 16 occasions. Sweet. pic.twitter.com/ArupizqzGU
— OptaJoe (@OptaJoe) April 18, 2019
Въпреки първичните упованията за домашен напън в началните минути, той по този начин и не се състоя, даже в противен случай. Тимът на Арсенал бе този, който в първия четвърт час от мача владееше самодейността и по-често атакуваше вратата на своя съперник. Въпреки няколкото положителни влизания в наказателното поле на домакините, въпреки всичко не се наложи стражът на Наполи Алекс Мерет да демонстрира класа.

Първата действителна голова опция в мача пристигна в 17-ата минута и бе в интерес на италианския отбор. Домакините проведоха страхотна контраофанзива, която обаче Кайехон не съумя да трансформира в гол. Фабиан Руис получи топката в центъра на терена и напредна доста добре, след което обърна офанзивата по левия фланг към Кулибали. Централният защитник на Наполи изведе по отличен метод Кайехон отдясно, само че неговият изстрел по диагонала бе избавен от Чех.

Футболистите на Арсенал дадоха отговор съвсем мигновено. Гранит Джака откри с прелестен пас Обамеянг отдясно на офанзивата на гостите. Нападателят овладя добре и пробра удар, който обаче бе блокиран от Кирикеш.

В 24-ата минута отборът на Карло Анчелоти стигна до попадение във вратата на своя съперник, само че то бе вярно анулирано поради засада. Инсиние изведе Милик в наказателното поле, само че защитата на Арсенал направи всичко допустимо, с цел да се изтегли в верния миг и остави полския нападател в състояние офсайд. Засадата на Милик бе явна, като даже и домакините не стачкуваха против решението на румънския рефер.

В 34-ата минута гостите трябваше да извършат насилствена промяна, откакто Аарън Рамзи, който напуща клуба след края на сезона, получи нелепа контузия. Рамзи разтегна мускул в лявото си бедро, а това не му разреши да продължи срещата на „ Сан Пуло”. Мястото му бе заето от Хенрих Мхитарян.

Буквално 120 секунди след смяната в редиците на Арсенал, гостите от Лондон ликуваха, откакто поведоха в следствие с красиво попадение на Александър Лаказет. Французинът се нагърби с осъществяването на директен свободен удар на към 30 метра от голлинията, фронтално против вратата. Нападателят на „ артилеристите” стреля брилянтно, като даже стражът на домакините Мерет не понечи да нападна топката и тя влетя в мрежата за 1:0.

46 - Since his debut for Arsenal in August 2017, Alexandre Lacazette has had a hand in 46 goals in all competitions (33 goals, 13 assists), more than any other player for the club. Spearhead. pic.twitter.com/smYd5Gzc9X
В началото на второто полувреме Арсенал можеше да направи преднината си още по-солидна, само че Пиер Емерик Обамеянг не съумя да преодолее вратаря на Наполи, останал безусловно самичък против него. Малко по-късно Мерет още веднъж надви в разногласието с Обамеянг, откакто нападателят стреля доста добре след осъществяване на корнер, само че и този негов удар бе отразен от стража.

С придвижване на минути футболистите на Арсенал избраха да успокоят темпото и да играят на несъмнено. От своя страна домакините направиха всичко допустимо да слагат напрегнат своя съперник, само че това мъчно се получаваше.

В 72-ата минута Милик пропусна най-чистата обстановка пред Петър Чех. Руиз получи топката отляво и центрира доста добре в дребния пеналт, където полският нападател на Наполи не съумя да уцели топката и да насочи удар към вратата на гостите.

Десет минути преди края отбраната на Арсенал сама опита да усложни обстановката за гостите. След прострелно центриран от левия фланг, Начо Монреал като по знамение не си означи автогол. Бранителят не реши добре центрираната топка и вместо да я избие встрани, той безусловно стреля към личната си врата, само че Чех още веднъж спасяваше и избави удара на своя съотборник.

НАПОЛИ – АРСЕНАЛ 0:1 (в първия мач 0:2)

0:1 Лаказет 36'

Стадион: „ Сан Паоло”, Неапол

Рефер: Овидиу Хацеган (Румъния)

Наполи (4-4-2-): 1 Мерет – 31 Гулам, 26 Кулибали, 21 Кирикеш, 19 Максимович – 20 Желински, 8 Фабиан Руиз, 7 Кайехон – 24 Инсиние (ж.к.), 22 Милик

Треньор: Карло Анчелоти

Арсенал (3-4-1-2): 1 Чех – 5 Папастатопулос, 6 Кошчелни, 18 Монреал – 15 Майтланд-Найлс, 11 Торейра, 34 Джака, 31 Колашинац – 8 Рамзи (7 Мхитарян 34)– 9 Лаказет, 14 Обамеянг

Треньор: Унай Емери