12 събития, които белязаха 2017 г.
От встъпването в служба на американския президент Доналд Тръмп до рекордния брой урагани, Агенция Франс Прес изброява 12 основни събития, които са белязали 2017 година
[b]Една година Тръмп[/b]
На 20 януари републиканецът и милиардер Доналд Тръмп (70) встъпи в служба като 45-я президент на Съединени американски щати, обещавайки да следва политика, основаваща се на апела „ Америка преди всичко “. Подозренията за скрито съглашение с Русия по време на неговата предизборна акция, обаче, го преследват от началото на неговия мандат.
Чрез ранни известия в Туитър заран Тръмп отхвърля достиженията на своя предходник демократа Барак Обама. Той извади страната от няколко интернационалните съглашения: за климата, за свободната търговия, имиграцията и ЮНЕСКО.
На 6 декември, в друго преломно деяние във връзка с своите прародители, Тръмп раздруса целия свят с признаването на Йерусалим за столица на Израел.
Брекзит ще се състои, макар че мнозина не имаха вяра. / БГНЕС
[b]Преговорите за Брекзит[/b]
На 29 март Лондон започва процеса за овакантяване на Европейския съюз, девет месеца откакто английските гласоподаватели на референдум гласоподаваха да изоставен.
На 8 юни Англия гласоподава на предварителни парламентарни избори, свикани от министър-председателя Тереза Мей, в опит да усили дребното си парламентарно болшинство. Но вместо това нейните консерватори претърпяха сериозен удар и изгубиха болшинството си.
След месеци на договарянията на 8 декември Брюксел и Лондон стигнаха до съглашение за развода по Брекзит, което отваря пътя към договарянията за бъдещите им връзки.
Еманюел Макрон победи и левите, и десните на президентските избори. / БГНЕС
[b]Франция: политическо земетресение[/b]
На 7 май проевропейският центрист Еманюел Макрон завоюва звучна победа против крайнодясната Марин льо Пен на президентските избори във Франция.
Неговото ново придвижване „ Република, напред! “ изхвърли от Елисейския замък двете най-големи партии – републиканската и социалистите – за първи път.
Катар устоя на натиска на своите съседи. / БГНЕС
[b]Близък изток: точка на кипене[/b]
На 5 юни Саудитска Арабия и нейни съдружници прекратиха дипломатическите си връзки с Катар.
В най-голямата дипломатическа рецесия, сполетяла района от години, те упрекнаха Доха в поддръжка на „ терористи “ и че е в прекомерно близки връзки с Иран, районния противник на Саудитска Арабия.
След това, на 4 ноември, ливанският министър председател Саад Харири, разгласи от Саудитска Арабия, че си подава оставката – доскоро по-късно да заеме противоположната позиция – формулирайки иранския „ захват “ в Ливан.
В Йемен, бунтовниците хусити също са упреквани от Рияд в приемане на поддръжка на Иран и ливанското придвижване „ Хизбула “.
Николас Мадуро няма харизмата на своя предходник Уго Чавес. / БГНЕС
[b]Венецуела: икономическо бедствие[/b]
На 30 юли венецуелското Конституционно заседание – чиято легитимност е сложена под въпрос от опозицията и в чужбина – беше определено след четири месеца митинги против социалиста президент Николас Мадуро.
Разполагайки с огромни пълномощия, при започване на август събранието уволни основния прокурор Луиса Ортега, която се беше трансформирала в един от най-големите критици на Мадуро. След това институцията се захвана с доминирания от опозицията конгрес.
Страната, опустошена от ниските цени на петрола, е оценена като намираща се в „ селективна неспособност за погашение на отговорности “ съгласно рейтинговите организации.
Вождът и учителят на корейския народ Ким Чен Ун. / БГНЕС
[b]Северна Корея: ескалация[/b]
На 3 септември Северна Корея, която усили пусковете на ракети, извърши шестия си и максимален нуклеарен гърмеж.
На 29 ноември севернокорейският водач ким Чен Ун сподели, че неговата изолирана страна е приключила превръщането си в „ страна нуклеарна мощ “ с теста на ракета с огромен обхват, способна да достави нуклеарна бойна глава до всяка точка в Съединените щати.
Вашингтон заплаши „ да унищожи изцяло “ режима, „ в случай че се стигне до война “.
[b]Рохинджа в Мианмар: геноцид[/b]
На 25 август военните в Минмар, обитаема с болшинство от будисти, започнаха репресивни ограничения против рохинджа в най-западния щат на страната Ракхине, откакто войнстващи поданици от селищата с мюсюлманско малцинство без гражданство нападнаха в района представители на силите за сигурност.
Близо 650 000 рохинджа откриха леговище в Бангладеш.
Организация на обединените нации и Съединени американски щати осъдиха „ етническото пречистване “, до момента в който шефът на Организация на обединените нации по правата на индивида Зеид Раад ал Хюсеин видя „ детайли на геноцид “.
Пучдемон - герой за самостоятелна Каталуния. / БГНЕС
[b]Каталуния: спряната автономия[/b]
На 1 октомври беше извършен референдум за самостоятелност в най-заможният североизточен район на Испания – Каталуния. Централното държавно управление дефинира референдума като противозаконен. Мадрид предприе дейности за обезпечаване на контрола, само че на 27 октомври каталунските депутати оповестиха самостоятелност от Испания. Мадрид реагира с назначението на нови избори, като в същото време уволни държавно управление на Каталуния и приключи автономията на района. Сваленият от служба районен президент Карлос Пучдемон, който е упрекнат тласкане към протести и безредици, се укри в Белгия.
Сексуалният звяр Харви Уейнстейн. / БГНЕС
[b]Скандалът Уейнстейн[/b]
На 5 октомври „ Ню Йорк Таймс “ разгласява бомбастично следствие, обвиняващо холивудския магнат Харви Уейнстейн, на 65 години, в полов тормоз в продължение на няколко десетилетия.
Твърденията за неприятното му държание в полов смисъл са отправени от един дълъг лист от персони в киноиндустрията, малкия екран, публицистиката и политиката по света.
[b]Зимбабве: Мугабе падна[/b]
На 21 ноември ветеранът президент на Зимбабве Робърт Мугабе, на 93 години, подаде оставка след 37-годишно ръководство, откакто беше зарязан от военните и личната си партия.
Той беше напъден от поста си откакто военните поеха ръководството, поради уволняването на Емирсон Мангангва като вицепрезидент, който евентуално ще го наследи на поста.
[b]„ Ислямска страна “: победена, само че не заличена[/b]
На 9 декември Ирак разгласи победа в своята война за заличаване на „ Ислямска страна “ (ИД), само че специалистите предизвестяват, че джихадистите остават опасност. В Сирия групировката също е изгубила огромна част от територията, която беше превзела.
Навсякъде по света имаше многочислени смъртоносни офанзиви - от Англия до Египет – за които групировката или пое отговорност, или пък беше упрекната за осъществяването им.
[b]Климат: рекордни бедствия[/b]
През годината, белязана с решението на Тръмп на 1 юни да напусне знаменателното съглашение за климата от Париж от 2015 година, се случиха редица естествени бедствия, в това число рекордни урагани, трусове и опустошителни пожари.
Годината е една от трите най-топли години, регистрирани до момента. /АФП
Източник: bgnes.com
КОМЕНТАРИ