Toyota случайно разкри данни на милиони свои клиенти
От Toyota се извиниха за приключването на данните, като към този миг данните не са обществено притежание
Емил Василев преди 12 секунди 1 СподелиНай-четени
IT НовиниДаниел Десподов - 11:34 | 12.05.2023МВФ е смутен от това, че Зимбабве вкарва публична цифрова валута обезпечена със злато
IT НовиниКалин Карабойчев - 23:15 | 10.05.2023Масирана офанзива по сателитната услуга на Булсатком
IT НовиниДаниел Маринов - 20:16 | 12.05.2023Ново изследване допуска, че скоро ще се наложи да преначертаем картите на Земята
Емил Василевhttps://www.kaldata.com/Toyota е в оправдателен режим, откакто неотдавна откри, че погрешно конфигуриран сървър е излагал на показ в мрежата данни на някои клиенти в продължение на съвсем десетилетие. Японският авто производител съобщи, че човешка неточност е отговорна за това, че сървър в облак е бил обществено притежание от ноември 2013 година. Публично наличните данни за клиентите са включвали идентификатори на терминали в автомобила и номера на шасита, както и информация за местоположението и възрастта на колите.
Засегнати са били към 2,15 милиона клиенти, като всички са известени посредством имейл адрес. Според Toyota изложените данни са били отстранени на 17 април 2023 година. Създаден е и специфичен телефонен център, който да дава отговор на въпросите на засегнатите клиенти.
До момента Toyota не е получила никакви известия за корист с данни, нито е наясно дали някой е копирал или употребявал информацията по време на този интервал, в който те са били обществено притежание.
Неправилно конфигурираната система в това време е поправена. Говорител съобщи пред Ройтерс, че компанията е уведомила японската Комисия за отбрана на персоналните данни за случая.
Автомобилният производител подхваща стъпки, с цел да подсигурява, че другите му онлайн системи са сигурни и да понижи опцията за още един сходен случай в бъдеще. В допълнение към по-качественото образование на чиновниците си, Toyota възнамерява да започва стратегия за одит на сървърите си и да следи непрестанно настройките на системите.
Кибератаките и приключването на данни са постоянно срещано събитие в наши дни, а Toyota е имала сходни проблеми през годините. През предходната година, Toyota заяви, че подизпълнител инцидентно е качил първоначален код и ключ за достъп в GitHub, които са могли да бъдат употребявани за достъп до имейл адресите на близо 300 000 клиенти.
Също през февруари предходната година Toyota трябваше да спре производството в някои от своите предприятия заради хакерска атака против един от своите снабдители. По това време беше изчислено, че офанзивата може да коства на компанията до 400 милиона $ и да забави производството с към 13 000 автомобила.
Ключов минус в сигурността, основан на клониране на ключовете на колите през 2020 година направи милиони коли на Toyota, Kia и Hyundai уязвими на обири.