От синдиката настояват за 920 милиона лева и увеличение на

...
От синдиката настояват за 920 милиона лева и увеличение на
Коментари Харесай

КНСБ Планираният 10 среден ръст на заплатите в бюджетния сектор не е достатъчен

От синдиката упорстват за 920 милиона лв. и нарастване на заплатите от най-малко 15 % до 25 % в най-нископлатените браншове

Планираният от държавното управление 10-процентов междинен растеж на заплатите в бюджетния бранш не е задоволителен, разяснява водачът на КНСБ Пламен Димитров след вчерашната поръчка на финансовия министър за спомагателни 700 милиона лв. в бюджета за идната година. От синдиката упорстват за 920 милиона лв. и нарастване на заплатите от най-малко 15 % до 25 % в най-нископлатените браншове, като общественото подкрепяне, учебното и детското опазване на здравето. Националните протестни комитети на КНСБ и КТ " Подкрепа " заседават, с цел да решат в кои браншове ще има митинги, поради ниските приходи и офанзивата на бизнеса за отпадане на добавката за прослужено време. Според Пламен Димитров съвсем сигурно на митинг ще излязат работещите в бранш сигурност, още този месец, съобщи Дарик.

Въпреки че към момента не е ясно по какъв начин ще бъдат разпределени парите за нарастване на заплатите в бюджетната сфера, от КНСБ упорстват за повдигане на този запас и най-малко 25 % растеж на възнагражденията за най-бедните браншове. Пламен Димитров уточни някои от тях:

" Домовете за остарели хора, учебно е детско опазване на здравето. Има места, където заплатите са извънредно ниски - към 500 лв., които ще паднат даже под минималната за идната година, в случай че няма някакво придвижване там ", сподели Димитров.

Заради недоволството на всеки втори работещ от членовете на КНСБ към получаваната заплата и офанзивите на работодателите по отношение на всички добавки към възнагражденията, през днешния ден стачните комитети на двата синдиката ще решат, дали да стачкуват и в кои браншове има най-голямо напрежение. Пламен Димитров увери, че задачата не е срутване на страната и дестабилизация на политическа власт.

" Но това не значи, че хората нямат право да желаят по-високи приходи. Тук няма политика. Има едно само нещо - правдивост. Работим повече и би трябвало да получаваме повече ", сподели той.

Анализ на КНСБ демонстрира, че макар растежа на стопанската система и растежа на приходите, броят на работещите небогати българи се усилва. Според Пламен Димитров казусът на бизнеса не е в добавките към заплатите на хората: " Няма хора. Кадрите са казусът на България. Около това би трябвало да бъдат всички наши дейности и по тази причина спомага нарастването на заплатите, а не да се отнеме нещо ".

Според проучване за заплащането на труда на Балканите, междинната работна заплата в България е 530 евро, което ни изравнява със Сърбия и Македония. В същото време изоставаме от Румъния, където междинната заплата е с 37 % по-висока, и даже от Босна и Херцеговина, където хората получават приблизително с 30 % повече от работещите у нас.
Източник: insmarket.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР