Петър Петров: Диктатура без прецедент, управляващите ограничават опозицията
От " Прогресивна България " са импортирани и евентуално ще бъдат признати посредством силата на болшинството на тази парламентарна група оферти за съществени промени в метода, по който работеше до момента Народното събрание съгласно неговия Правилник за организацията и активността му. Това декларира депутатът от " Възраждане " Петър Петров, представен от прецентъра на партията.
С направените от тях оферти се нарушават правилата на парламентарната народна власт, както следва:
- Орязват парламентарния надзор на депутатите върху министрите, с унищожаване опцията за претенции до държавни и локални органи за даване на информация, документи и данни за обществени отговорности на държавни и локални сдружения. Отпада и обезпеченият 14-дневен период за отговор до народните представители. С това жестоко се нарушава както публичността и прозрачността на държавното ръководство, по този начин и конституционно уредения парламентарен надзор върху изпълнителната власт. Наред с това от " Прогресивна България " отстраняват и контрола върху неналичието на отговор от членовете на Министерския съвет до депутатите.
- Със съкращаване три пъти на минималните периоди, в Правилника се бетонира досегашната порочна процедура на ГЕРБ и Движение за права и свободи да преглеждат на пожар " от през днешния ден за на следващия ден " в комисии и в пленарна зала законопроекти и планове на решения, без време за мнения и без присъединяване на заинтригуваните страни.
- Намаляват от 7 на 3 дни и крайния стадий в процедурите по желание на регулаторни и контролни органи, с което се продължава досегашната процедура на ГЕРБ и Движение за права и свободи за " скоростно избиране " на " верните претенденти ", без съответно време за реакция и отношение от народните представители и от обществеността.
- Законопроектите, уреждащи една и съща материя, само че импортирани от разнообразни парламентарни групи, към този момент може и да не бъдат обсъждани дружно, с решение на болшинството на комисията ( " Прогресивна България " има болшинство във всички комисии). Това ще разреши слагането " на трупчета " на законопроектите, внасяни от опозицията.
- Двойно се понижава времето за изявления в пленарната зала, работило в последните 10 национални събрания. Репликите се понижат от 2 на 1 минута, всички процедури - от 2 на 1 минута, дупликата към този момент не е 3, а 2 минути, а времето за изявление на второ гласоподаване се реже от 5 на 3 минути и единствено по един текст. Тези промени жестоко лимитират конституционното право на народните представители да се изричат и вземат участие в законодателната активност на Народното събрание. С неуместно предложение, ПБ също по този начин към този момент не разрешават имитация на противоречие, към изказващ се от същата парламентарна група…
- Вече ръководителят на Народното събрание ще може да си внася " на кг " изключителни точки в дневния ред на Народното събрание, без да се организира прелиминарен Председателски съвет – тъкмо както го правеха ГЕРБ в 49 Народно събрание, когато в петъците изненадващо внасяха по 5-6 изключителни точки.
Отпада и задължението на ръководителя за месечни координационни срещи с ръководителите на комисии, което демонстрира пренебрежение към опозицията.
- Премахва се и досегашната възбрана ръководителят на Народното събрание по едно и също време да се изрича и да управлява разискването и гласуването по съответната точка, която наредба най-малко досега гарантираше безпристрастност при воденето на пленарните съвещания.
С направените от тях оферти се нарушават правилата на парламентарната народна власт, както следва:
- Орязват парламентарния надзор на депутатите върху министрите, с унищожаване опцията за претенции до държавни и локални органи за даване на информация, документи и данни за обществени отговорности на държавни и локални сдружения. Отпада и обезпеченият 14-дневен период за отговор до народните представители. С това жестоко се нарушава както публичността и прозрачността на държавното ръководство, по този начин и конституционно уредения парламентарен надзор върху изпълнителната власт. Наред с това от " Прогресивна България " отстраняват и контрола върху неналичието на отговор от членовете на Министерския съвет до депутатите.
- Със съкращаване три пъти на минималните периоди, в Правилника се бетонира досегашната порочна процедура на ГЕРБ и Движение за права и свободи да преглеждат на пожар " от през днешния ден за на следващия ден " в комисии и в пленарна зала законопроекти и планове на решения, без време за мнения и без присъединяване на заинтригуваните страни.
- Намаляват от 7 на 3 дни и крайния стадий в процедурите по желание на регулаторни и контролни органи, с което се продължава досегашната процедура на ГЕРБ и Движение за права и свободи за " скоростно избиране " на " верните претенденти ", без съответно време за реакция и отношение от народните представители и от обществеността.
- Законопроектите, уреждащи една и съща материя, само че импортирани от разнообразни парламентарни групи, към този момент може и да не бъдат обсъждани дружно, с решение на болшинството на комисията ( " Прогресивна България " има болшинство във всички комисии). Това ще разреши слагането " на трупчета " на законопроектите, внасяни от опозицията.
- Двойно се понижава времето за изявления в пленарната зала, работило в последните 10 национални събрания. Репликите се понижат от 2 на 1 минута, всички процедури - от 2 на 1 минута, дупликата към този момент не е 3, а 2 минути, а времето за изявление на второ гласоподаване се реже от 5 на 3 минути и единствено по един текст. Тези промени жестоко лимитират конституционното право на народните представители да се изричат и вземат участие в законодателната активност на Народното събрание. С неуместно предложение, ПБ също по този начин към този момент не разрешават имитация на противоречие, към изказващ се от същата парламентарна група…
- Вече ръководителят на Народното събрание ще може да си внася " на кг " изключителни точки в дневния ред на Народното събрание, без да се организира прелиминарен Председателски съвет – тъкмо както го правеха ГЕРБ в 49 Народно събрание, когато в петъците изненадващо внасяха по 5-6 изключителни точки.
Отпада и задължението на ръководителя за месечни координационни срещи с ръководителите на комисии, което демонстрира пренебрежение към опозицията.
- Премахва се и досегашната възбрана ръководителят на Народното събрание по едно и също време да се изрича и да управлява разискването и гласуването по съответната точка, която наредба най-малко досега гарантираше безпристрастност при воденето на пленарните съвещания.
Източник: zonanews.bg
КОМЕНТАРИ




