НИМХ съобщи за рядко природно явление в МОРЕТО, насред адската жега НЕ може да се нагази във водата
От Националния институт по метеорология и хидрология с филиал Варна (НИМХ-Варна) оповестиха за забавно събитие, което се образува в някои елементи от нашето Черноморие.
„ От 24 юли до през днешния ден баричното поле над Черноморския басейн се преустрои в антициклонално, вятърът по северното крайбрежие закупи за дълъг интервал от време южна и югоизточна съставния елемент.
Брегът по нашето Черноморие е с друга ориентировка по отношение на морето, а в регионите северно от нос Калиакра, както и на юг от нос Галата до Бяла тази посока напразно и неговата скорост, непревишаваща 10 m/s, става причина за сензитивно, постоянно внезапно намаляване на температурата на морската вода и поява на явлението „ upwelling “, показаха от Национален институт по метеорология и хидрология.
Сутринта на 24 юли по българско крайбрежие морската вода е била с температура сред 23° и 26°, като до обяд на север от н. Калиакра до Дуранкулак тя се е намалила до 9-10°, в региона на Шкорпиловци до 17°. Промяна към покачване се чака или при промяна на посоката напразно, или при силата му.
По формулировка явлението „ upwelling “ (ъпуелинг) съставлява „ издигане на дълбоководни студени води в шелфовата зона покрай крайбрежията от дълбочина 300–500 м към водната повърхнина, вследствие дълготрайно деяние на вятър с посока от брега към морето, както и при сгонни феномени, зараждащи при продължителни южни, югозападни и югоизточни ветрове ”.
Температурата на водата наоколо до брега се намалява, солеността й се усилва, както и разтворения О2 и биогенните детайли.
„ Движението на водната маса в дълбочина, зараждащо при упоменатите условия, се извърша по спиралата на Екман, като отклонението на потока в северното полукълбо е надясно, заради настоящата мощ на Кориолис “, допълват специалистите от Национален институт по метеорология и хидрология.
В един от най-горещите юлски дни – 26 юли, температурата на морската вода е 24 – 26 градуса, а в района на Шабла – 10-12 градуса, като се чака да падне до 9 градуса. Причината не е в преминаващо студено течение, а във ветровете, обясниха синоптиците.
От значение за този регион е посоката напразно, който сега избутва топлите води във вътрешността в морето и на повърхността излизат студените води.
Явлението е всекидневно за ветровития регион, където през днешния ден и температурата на въздуха, измерена в 9.00 часа, беше 23 градуса – най-ниска в Източна България и крайбрежието.