От над 8 години досегашното управление на ГЕРБ в София

...
От над 8 години досегашното управление на ГЕРБ в София
Коментари Харесай

Новото сметище на София. Заводът за стотици милиони е тук. Но върши ли работа?

От над 8 години досегашното ръководство на ГЕРБ в София се гордее с построяването на огромния цех за боклуци. С новата власт в града обаче пристигнаха и нови обвинявания за занемареност в предприятието. Кметската администрация споделя, че може да има рецесия с боклука до 3 години. Какъв е рискът?

Всичко изхвърлено в металните контейнери за отпадък в София отива на място, издигнато за над 345 млн. лева . при ръководството на ГЕРБ.

Става дума за Столичното дружество за отнасяне на боклуци (СПТО). Според новото му управление обаче то не действа по проект. В началото на януари Столичната община (СО) заяви, че има евентуален риск градът да преживее рецесия с боклука в идващите 3 години.

Причината е, че предприятието " крещи от занемареност ". Думите са на новия кмет Васил Терзиев ( " Продължаваме промяната - Демократична България " - " Спаси София " ). Твърдението му е на база, който откри заплаха от спиране на работата на завода. Одитът към този момент е даден на прокуратурата.

Николай Савов , новият шеф на завода, назначен от Терзиев, споделя, че техниката не е поддържана и огромна част от боклука не се оползотворява, каквато е задачата на скъпото оборудване. Вместо това се натрупа в депото на предприятието. И то може да се препълни прибързано.

" Практически депото се е трансформирало в новото бунище на София ", сподели пред Свободна Европа Симеон Ставрев , общински консултант от " Демократична България ".

Бившият шеф на завода Фридрих Катцер и общинската съветничка от ГЕРБ Лорита Радева отхвърлиха обвиняванията пред Свободна Европа и отхвърлиха, че София е застрашена от рецесия.

Какво се случва с боклука на София - отговорите са в идващите редове.
Предисторията
За потребността от цех за преправка на боклуци се приказва от началото на новия век. Тогава боклукът в столицата се изхвърля на сметището в Суходол. С годините потенциалът му се изчерпва, жителите на столичния квартал стартират да стачкуват, следва рецесия.

Така построяването на цех за боклуци става една от главните цели на водача на ГЕРБ Бойко Борисов по време на кметуването му в София сред 2005 и 2009 година През 2008 година към този момент има решение да бъде издигнат подобен край с. Яна. Той коства общо 345 млн. лева , от които 84% са европейски средства, споделиха от СПТО за Свободна Европа.
" Най-доброто нещо на Балканите " Бойко Борисов
Заводът е открит през 2015 година, когато кметица е към този момент Йорданка Фандъкова (ГЕРБ), а Борисов е министър председател. На откриването той назовава предприятието " най-хубавото нещо на Балканите ".

Настоящият шеф Николай Савов е и първи шеф на завода - от 2013 година, когато е основано хранилище " Садината ", до 2016 година - малко след откриването на оборудванията за преправка. Тогава е отхвърлен от Фандъкова. След повторното му предопределение в този момент тя в реваншизъм.
Как е организиран заводът
За да работи, заводът за отпадък се финансира с общински средства. Директорът му се назначава от кмета. СПТО разполага с две площадки - " Садината " и " Хан Богров ". На първата се намират хранилище " Садината " , където се изхвърлят необработените боклуци, и Заводът за механично и биологично отнасяне (МБТ) , където се създава РДФ гориво от боклука.

То се получава от преправка на твърди битови боклуци и най-честата му приложимост е за зареждане на горивни пещи в циментовите фабрики или за произвеждане на топлинна или електрическа енергия. По план към предприятието би трябвало да се построи и инсинератор, където да се гори РДФ и да се създава сила. Такъв няма, по тази причина създаденото РДФ гориво към момента се дава на циментови фабрики.
 Заводът за горене на боклуци -  please wait The code has been copied to your clipboard. The URL has been copied to your clipboard
No media source currently available

В завода за МБТ постъпват смесените боклуци на софиянци, където би трябвало да се отделят рециклируемите материали. Годишният потенциал е 410 000 тона. Заводът е умислен по този начин, че да преработва близо 90% от смесения отпадък в РДФ гориво, а останалите 10% да се депонират в хранилище " Садината ".

На Площадка „ Хан Богров “ има апаратура за компостиране на биоразградими и зелени боклуци.
Какво откри одитът
Според одита и инспекция на новото управление заводът не действа вярно, защото:
Голяма част от техниката е за главен ремонт - публични поръчки е имало, само че не и рационализация на системите, липсват аварийни елементи от склада;Вследствие на това сепариращите линии не пречистват добре отпадъците, които по-късно би трябвало да станат РДФ гориво;Получава се малко и некачествено РДФ гориво, което циментовите фабрики отхвърлят да вземат;Вместо да се оползотворява за произвеждане на сила, то се депонира в " Садината " ;Така потенциалът на депото се изчерпва по-бързо от плануваното и това основава риск от рецесия с боклука.

Ремонт или не
От информацията в одитния отчет наподобява, че обновяването на оборудването в завода е в много начален стадий. Според документа от главното съоръжение в приемната постройка и тази за механично сепариране от общо 47 позиции с машини/оборудване, за главен ремонт са общо 39. От главното съоръжение в постройката за биосушене, произвеждане на РДФ гориво и предпазване от общо 136 позиции, 86 са за главен ремонт.

За част от машините е обезпечена поддръжка и замяна на частите с аварийни.

В същото време през одитирания интервал (януари 2020 година – декември 2023 г.) са работили 470 контракта за доставки, услуги и строителство, чиято обща стойност е над 206 млн. лева. Към 1 декември 2023 година фактурирани са близо 114 млн. лева . Над 60 % от договорите са свързани с доставки на машини, аварийни елементи, консумативи, абонамент, профилактика, услуги по ремонт и поддръжка на техниката.
Tова, че огромна част от главното съоръжение е за главен ремонт, основава риск от нарушение и/или прекъсване на естествения софтуерен процесОдитен отчет
Според одита това, че огромна част от оборудването е за главен ремонт, основава риск от нарушение и/или прекъсване на естествения софтуерен развой. Причинатата е неефективна поддръжка.

Лорита Радева от ГЕРБ изясни забавянето на обновяването с процедури по европейските планове, поради които процесът по рационализация е можел да стартира едвам при започване на 2023 година

" Ние сме провели процедурите по публични поръчки, завършили са, подписани са договорите за доставка ", споделя тя.

" А и това, че на нещо му изтичат гаранционните периоди, не значи, че от на следващия ден ще спре да работи и заводът ще затвори ".
Какво се случва с РДФ
Заводът за МБТ не продава РДФ горивото на циментовите фабрики, а им заплаща, с цел да го изгорят. Когато то не е с положително качество, най-често поради останали неотделени метали и инертни материали, циментовите фабрики подвигат цената на услугата, тъй като се постанова да правят наново отнасяне на отпадъка.

В началото на януари от прессъобщение на СПТО стана ясно, че предходното управление на общината при започване на юни 2023 година е подписало, а по-късно през септември е прекратило контракти за оползотворяване на РДФ. Причината е, че няма задоволително пари. Така СПТО е останало с един контракт за оползотворяване, като " даже и той не може да бъде изпълнен в целокупност " - поради неприятното качество на РДФ и систематичните проблеми в работата на предприятието.
За 2023 година е създадено два пъти по-малко количество РДФ по отношение на потенциала - по документи заводът би трябвало да създава 185 000 тона гориво, а създава по-малко от 80 000 тона.За 2020, 2021 и 2022 година от създадените близо 555 000 т. РДФ , близо половината - 229 000 т., са предадени за изгаряне. Това прави едвам 41% оползотворено гориво за три години, като остатъкът е депониран в депото за необработени боклуци.

Катцер и Радева отдават нежеланието на циментовите фабрики да вземат РДФ на това, че по план то не е замислено да се дава там, а да се изгаря в специфична апаратура, която трябваше да бъде издигната към предприятието.

Но Катцер добавя, че " интерес от циментовите фабрики към РДФ горивото " на СПТО сега е налице.

Проектът за инсинератор предвиждаше той да се построи в Топлоелектрическа централа " София ", който е на 2 км от центъра на града. Експерти еколози, че това е рисково за здравето на хората. Срещу концепцията стачкуваха природозащитници и политици от " Демократична България ". Процедурата през 2023 година, а Фандъкова сподели, че отпуснатите за градежа евросредства ще бъдат пренасочени.

Проблемът с ниския % произвеждане на РДФ гориво не нов. Още през 2020 година писа, че за 2016, 2017 и 2018 година съгласно доклади на СПТО от заложените 178 452 тона за всяка от трите години, създаденият РДФ не надвишава 61 000 тона. годишно.
Ще има ли рецесия
Депо " Садината " разполага с четири кафези за депозиране на отпадък с опция за създаване на още две. Четвъртата беше въведена в приложимост при започване на януари, по-рано от плануваното, защото съгласно новото управление на СПТО първите три са се запълнили и то прекомерно бързо.

Радева отхвърли това и сподели, че към октомври 2023 година са били запълнени едвам 70% от първа и втора клетка и 30% от трета и добави, че съгласно нея би било непростим разход да се стартира създаване на пета и шеста клетка. Свободна Европа изиска от Столичната община докладваните от СПТО данни за запълнения потенциал на трите кафези по месеци за 2023 година, защото не откри такива данни в одитния отчет, само че не получи отговор до публикуването на текста.

цитира данни на Изпълнителната организация по околна среда, съгласно които от общо 141 000 тона боклуци на хранилище " Садината ", през 2023 година са били депонирани 32 200 тона, а останалите 108 000 тона по информация на Регионална инспекция за опазване на околната среда са били " оползотворени " на същото хранилище. Това е допустимо, откакто през 2020 година Следствен отдел към окръжна прокуратура към разрешените 75 600 тона за депониране да бъдат добавени още 70 000, които се водят " за оползотворяване ", само че също се изхвърлят в " Садината ".

Според Николай Савов четвъртата клетка, която по план е планувано да е по-голяма от третата, в действителност е издигната с по-малки размери и ще се изчерпи по-бързо. По проект мястото би трябвало да стигне до 2031 година, само че управлението на завода да отпадък споделя, че може да се запълни доста по-рано и след 2-3 години да се стигне до рецесия с боклука.

Дори четвъртата клетка да се употребява оптималния брой години, това би означавало, че четирите кафези дружно ще се изчерпят за 16 години вместо за плануваните 21 по документи.
 Екранна фотография от капиталово предложение за рационализация и оптимизация на част от инсталациите и оборудванията на СПТО
Катцер и Радева отхвърлят изказванията за по-високия % депониране през последните години. По думите на някогашния шеф по време на ръководството му от 2021 година насам заложеният по план предел от 18,45% депониране се е спазвал, в това число през 2023 година През този интервал е понижен единствено процентът на произвеждане на РДФ - с 10-15%.

Радева споделя, че " употребата на завода не се е трансформирала поради това, че техниката е била неприятна или не е работила добре, а просто част от линиите е трябвало да бъдат спрени, с цел да може да бъде осъществена рационализация ".

Според одита обаче огромна част от машините към момента са за главен ремонт.

Ако въпреки всичко през идващите години има рецесия с отпадъците в София, то " тя няма да е резултат от работата на инсталациите или екипа от отдадени и виновни специалисти на СПТО ", споделя Катцер. " Важно е да се означи, че одитният отчет открива, че комплексното позволение на завода се съблюдава. Това значи, че няма нерегламентирано депониране, обратно на обществените спекулации. "

Според Радева изказванието, че след 3 години може да има рецесия с боклука „ тотално не дава отговор на истината “ и е " принудително измислена информация ". По думите ѝ има потребност да се приказва за процеса на рационализация, да се правят плановите поправки, да се следи машините да са в експлоатационна валидност, " само че нищо в целия този развой не постанова коментара на кмета Терзиев, че ръководството на завода за отпадък „ крещи от занемареност “.
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР