От началото на войната Русия няколко пъти заплаши с ядрени

...
От началото на войната Русия няколко пъти заплаши с ядрени
Коментари Харесай

Ескалация до непознати нива. Какво представлява тактическото ядрено оръжие, с което Путин заплашва

От началото на войната Русия няколко пъти заплаши с нуклеарни оръжия. В съветския нуклеарна боеприпас има и така наречен тактически нуклеарни оръжия. С какво се отличават те и какво ги прави извънредно рискови?

На 21 септември Владимир Путин разгласи частична готовност на стотици хиляди мъже, които да се бият в Украйна. Тогава той насочи и опасност.

„ Когато териториалната ни цялост е застрашена, ние сигурно ще използваме всички средства, с които разполагаме, с цел да предпазим Русия и нашия народ. Това не е блъф “, сподели той.

„ Всички средства, с които разполагаме “ значи нуклеарният боеприпас на Русия. Заедно с този на Съединени американски щати той е един от двата най-големи в света повече от 30 години след края на Студената война.

Девет дни по-късно Путин продължи с намеците като сподели, че Русия ще пази с „ всички сили и запаси “ четирите украински района, които разгласи за свои след провеждането на противозаконни референдуми. Тогава съветският президент загатна и за единственият казус в историята – хвърлените от Съединени американски щати атомни бомби над Хирошима и Нагасаки през 1945 година

До момента няма индикации, че Путин е подготвен да нападна западни столици със стратегически ракети с огромен обсег, което да даде началото на нуклеарна война. Съществуват обаче други благоприятни условия – по-малки, лесни за предвижване нуклеарни глави, които са по-известни като тактически оръжия . Ето какво би трябвало да знаете за тях.
Стратегически против тактически оръжия
В съзнанието на доста хора са запечатани страшните облици на междуконтиненталните балистични или крилати ракети от времето на Студената война. Подобни ракети се изстрелват от силози, подводници, самолети или тежкотоварни камиони. С тях могат да бъдат унищожени градове, огромен брой хора и евентуално всеки тип живот на Земята.

През годините са полагани разнообразни старания нуклеарните арсенали да бъдат намалявани. Договорът „ Нов СТАРТ “ влезе в действие през 2011 година Това е последният от серия от основни договорености, с които се лимитира както размерът и точките за разположение на стратегическите оръжия на Съединени американски щати и Русия.

Според американския Държавен департамент Вашингтон и Москва имат по по-малко от оторизации оптимален брой бойни глави – 1550 .

„ Нов СТАРТ “ обаче лимитира единствено стратегическите нуклеарни оръжия, само че не и тактическите.

Известни още като нестратегически оръжия, тактическите нуклеарни оръжия са по-малки - както по мярка, по този начин и по мощност на детонацията. Те са основани, с цел да се употребяват на несъмнено полесражение или съответен боен спектакъл.
Понятието е проблематично, тъй като на процедура всяко потребление на нуклеарно оръжие би било стратегическо
„ Понятието е проблематично, тъй като на процедура всяко потребление на нуклеарно оръжие би било стратегическо “, написа специалистът Павел Подвиг в имейл до Радио Свободна Европа.

„ Дори да се употребяват на бойното поле (което е едва евентуално да промени нещо тъкмо там), посланието следователно би било, че Русия е подготвена да ги употребява още по-широко, а в последна сметка ще бъде подготвена да ги употребява и против население. “

Подвиг е дълготраен специалист и работи в Институтa на Организация на обединените нации за проучвания на разоръжаването в Женева.

„ Използването на термина „ тактически “ може елементарно да маскира действителността – силата на нуклеарните оръжия произтича от опцията им да убиват доста хора “, споделя още той.

Тактическите оръжия – бомби, артилерийски снаряди, ракети с дребен обсег - имат по-малка унищожителна мощ, в сравнение с по-големите стратегически ракети.

Мощността на детонацията на общоприетоо стратегическо нуклеарно оръжие през днешния ден доближава сред 500 килотона и един мегатон, което е равно на 1 милион тона тротил. Някои нестратегически нуклеарни оръжия имат мощ от по-малко от 1 килотон. Има и такива с мощ 50 килотона – три пъти по-мощни от бомбата, пусната над Хирошима.

Тактическите оръжия са и с по-малки размери и не са проектирани за удари на огромна отдалеченост. Ако става въпрос за ракети, сходни оръжия не могат да са с обсег от повече от 500 км.

Това ги прави и по-трудни за разкриване от разузнаванията и затруднява подготовката за противопоставяне против сходен удар. Именно затова специалистите ги считат за доста по-опасни.
Кой с какъв брой разполага
По време на Студената война Съединени американски щати и Съюз на съветските социалистически републики създават дребни нуклеарни оръжия. Тогава Съветският съюз и страните от Варшавския контракт имат повече танкове и пехота от страните в НАТО и потреблението на тактически нуклеарни оръжия се трансформира в основен детайл на така наречен „ еластичен отговор “ при положение на руско нахлуване от Източна към Западна Европа.

Оттогава насам Съединени американски щати все по-малко разчитат тактическите оръжия. Вместо това Вашингтон се насочва към високоточни оръжия, с които да реализират същите цели и да могат с стандартни снаряди да нанасят толкоз мощни удари колкото с нуклеарен боеприпас.

Към днешна дата Съединени американски щати имат към 200 тактически оръжия, ситуирани на територията на Германия и съдружници в НАТО, измежду които и Турция. Половината от тях са гравитационните атомни бомби B 61 , които се пускат от самолети и се насочват до задачата.

По време на мандата на Доналд Тръмп като президент на Съединени американски щати бяха направени оферти за създаване на нов вид оръжия с по-малък обсег, които могат да се изстрелват от разнообразни точки, в това число и от плавателни съдове. Подобни оръжия към момента се създават.
Русия разполага с сред 1500 и 2000 тактически нуклеарни глави
Русия разполага с сред 1500 и 2000 тактически нуклеарни глави. Сред тях с изключение на гравитационни бомби влизат още и ракети въздух-земя, крилати ракети, противокорабни и даже торпеда.

Във войната против Украйна Русия към този момент изстреля крилати ракети от подводници и летателни апарати, както и от системата с дребен обсег „ Искандер “.
 Система
Заради размера си нуклеарното оръжие, което може да се изстреля от „ Искандер “, доста мъчно може да бъде различено от стандартна ракета.
Колко време лишава да се задействат
Важна е разликата сред нуклеарните оръжия, които са оперативно подготвени за потребление и тези, които са в запас или са негодни. Готовите за потребление могат да влязат в приложимост незабавно след издаването на заповед. За оръжията, които са в запас, е належащо време преди да могат да бъдат изстреляни или готови за пердах.

„ Нито едно от тези „ тактически “ оръжия не е готово за потребление. Трябва да се изминат няколко стъпки преди да бъдат въведени в пердах “, споделя Подвиг.

Досега в историята в никакъв случай не са употребявани тактически нуклеарни оръжия.
Какъв резултат може да имат
Ефектът зависи от това защо се употребява, къде и по какъв начин.

Убийството на хиляди украински бойци на бойното поле с нуклеарна бомба ще провокира доста остра реакция. Тя ще бъде доста по-различна от тази, която би провокирала експлозия на сходно оръжие над Черно или Баренцово море .
Използването на сходно нуклеарно оръжие от чисто военна позиция тук е безсмислено, тъй като потреблението на един нуклеарен заряд, даже на фронтовата линия, няма да реши казуса на Русия
„ Използването на сходно нуклеарно оръжие от чисто военна позиция тук е безсмислено, тъй като потреблението на един нуклеарен заряд, даже на фронтовата линия, няма да реши казуса на Русия “, споделя Ивайло Иванов от Съюза на офицерите от запаса „ Атлантик “ пред Свободна Европа.

„ Tук по-скоро приказваме за политически аспект на потребление на нуклеарното оръжие, като знак, че Русия е подготвена да ескалира спора до непознати равнища.

Дали сходни дейности ще провокират Украйна да договаря или дали ще принудят Запада да спре поддръжката си за Киев, е отворен въпрос.

Те обаче ще значат строшаване на табу във връзка с потреблението на нуклеарни оръжия, което не е нарушавано след 1945 година Подобно решение ще докара до изолираност на Русия и от страна на един от най-близките ѝ сътрудници – Китай.

„ Трябва да е ясно, че използването на тактическо оръжие не подсигурява поврат в нечия изгода. Това обаче ще подсигурява риск за пълномащабна нуклеарна война, цялостна стратегическа самотност и затвърждаването на статут на парий на Русия в интернационалната общественост “, написа за изданието Комерсант шефът на обвързваният с съветското държавно управление Руски съвет по интернационалните връзки Андрей Кортунов.
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР