От комунизма до референдума за Брекзит и конфликт в Европа,

...
От комунизма до референдума за Брекзит и конфликт в Европа,
Коментари Харесай

Гардиън за Времеубежище: Забавен, но и плащеш роман

От комунизма до референдума за Брекзит и спор в Европа, " Времеубежище " на Георги Господинов е занимателен, само че и плашещ разказ, който изследва носталгията като оръжие, написа английският в. " Гардиън ".

Макар и фокусът му да е върху предишното, той не може да звучи по-навременно, отбелязва създателят Патрик Макгинес.

Романът на Господинов беше показан в рубриката " Книга на деня " в авторитетното английско издание, откакто излезе на английския пазар.

Клиниката, в която се развива действието, е и съвършена опция за разказвача да изследва двадесети век в Европа през погледа на травматизирани или съкрушени персони, четем в рецензията, отбелязва Българска телеграфна агенция.

" Клиниката е по този начин сполучлива, че клиенти без болести са привлечени от нея, тъй като всеки желае парченце от предишното. В цяла Европа политически партии популяризират разнообразни интервали от националната история, организират се референдуми за планиране на предишното в бъдещето. Смешно и неуместно е, само че е и плашещо, тъй като въпреки Господинов да разиграва концепцията като нереалност, читателят стартира да разпознава нещо близко и познато ", написа още Макгинес.

Той прецизира, че романът е основан сред референдума за Брекзит и съветското навлизане в Украйна, две събития, които - всяко по собствен метод, трансформират носталгията в оръжие.

Авторът на рецензията акцентира, че Господинов написа с комизъм и доста топлина, като развива многопластови облици от откъслечните елементи на съкрушените мемоари на героите си.

При Господинов преходът от комизъм към горест, от неуместни обстановки към покруса, възторг и иронично наблюдаване, е непоказен, показва създателят.

Той акцентира и преводаческите умения и тактичност на превода на Анджела Родел.
Източник: clubz.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР