От днес Чехия поема председателството на Европейския съюз. То е

...
От днес Чехия поема председателството на Европейския съюз. То е
Коментари Харесай

От днес Чехия поема председателството на Европейския съюз

От през днешния ден Чехия поема председателството на Европейския съюз. То е на ротционен принцип и до момента бе във Франция. Сред главните цели на Прага ще бъде помощта за Украйна - от подпомагането на бежанците до следвоенното възобновяване на страната.

Европейската енергийна сигурност е другият огромен акцент, който чехите са заложили в мандата си. Според анализатори обаче това председателство идва в тежък за Европа миг освен поради войната в Украйна.

Въпреки че актуалното държавно управление, отпред с Петър Фиала, е с европейска ориентировка като цяло чехите са евроскептични.

Един от главните въпроси на анализаторите е ще успее ли Прага да резервира баланс в връзките си с Брюксел от една страна и с Вишеградската четворка, в която влизат Унгария и Полша, изгубили благосклонността на Европейския съюз.

Празненствата за началото на председателството започнаха в Прага, а през днешния ден чешкото държавно управление и европейски водачи ще беседват в замъка в Литомишъл.
Източник: petel.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР