От днес, 7 февруари 2022 г., функционира нова електронна услуга

...
От днес, 7 февруари 2022 г., функционира нова електронна услуга
Коментари Харесай

Как да разграничите пенсии от добавки

От през днешния ден, 7 февруари 2022 година, действа нова електронна услуга на Националния застрахователен институт (НОИ).

Чрез „ Справка за изплатени коронавирус добавки и разлики “ пенсионерите могат да се срещнат с заплащанията, които се правят всеки месец дружно с пенсиите им.

Прави се разграничение на пенсиите от другите типове неосигурителни заплащания, включително добавки и разлики, несвързани с пенсиите. Справката е налична с личен идентификационен код (ПИК) на Национален осигурителен институт на уеб страницата на института в раздел „ Е-услуги и информации “/ „ Справки “/ „ По ЕГН и ПИК на Национален осигурителен институт “/ „ В услуга на пенсионера “.

Към момента е забележима справката за месец февруари, за която е значимо да се означи, че в месечния размер на пенсията за януари 2022 година не се включва еднократното доплащане, което се отнася за декември 2021 година (разликата за седемте дни от 25 до 31 декември 2021 година сред преизчисления и остарелия месечен размер на пенсията).

 istock istock
От 1 февруари стартира и изплащането на еднократната добавка от 75 лева към пенсиите на пенсионерите, които дават отговор на условията за приключен имунизационен курс или имат сложена бустерна доза ваксина до края на 2021 година Въз основа на данните, предоставени в Национален осигурителен институт от Министерството на здравеопазването (МЗ), това първо заплащане обгръща 694 643 пенсионери.

Допълнителните еднократни 75 лв. ще се изплащат през месеца, идващ месеца, през който осигурителният институт е получил информация за новите имунизирани пенсионери. Така в първия работен ден на март на правоимащите лица ще бъдат изплатени 75 лв. по данни на Министерство на здравеопазването, получени в Национален осигурителен институт през февруари, за имунизираните през януари пенсионери. Тази сума не е част от пенсията и също няма да попада в новата информация на Национален осигурителен институт, отнасяща се за март, заради еднократния си темперамент.
Източник: pariteni.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР