От днес: Солени глоби: забраняват влизането на стари коли в центъра на София
От през днешния ден, 1 декември, влиза в действие нискоемисионната зона за коли в София. Забраната за влизане в „ дребния кръг “ на центъра е с уголемен обсег и ще важи за транспортните средства от първа и от втора екокатегория.
Забраната има за цел да усъвършенства чистотата на въздуха и ще важи в интервала на зимните месеци – от през днешния ден до 28 февруари следващата година.
Тя беше призната с решение на Столичния общински съвет в края на 2022 година
Зоната с ограничавания – „ дребен ринг‘, обгръща територията сред булевардите „ Васил Левски “, „ Патриарх Евтимий “, „ Ген. Скобелев “, „ Сливница “ и ул. “Опълченска ”.
Граничните булеварди не са част от самата зона и прекосяването по тях на всички транспортни средства е разрешено без ограничаване, а указателни табели ще оказват помощ на водачите да се ориентират в придвижване.
Забраната обаче не важи за коли, чиито притежатели са с непрекъснат адрес в зоната или са хора с увреждания, които имат карта за преференциално паркиране, издадена от Следствен отдел към окръжна прокуратура или от друга община в България.
За да управлява спазването на рестриктивните мерки, Следствен отдел към окръжна прокуратура разчита на камери, ситуирани на външните точки на „ дребния кръг “, и профилиран програмен продукт, който автоматизирано ще прави инспекция в съответните бази данни, с цел да се откри екологичната група и собствеността на всеки автомобил.
Глобите стартират от 50 лева за физически лица или имуществена глоба в размер от 200 лв..
В София има построени пет буферни паркинга на спирки на метрото, където може да се употребява услугата „ паркирай и пътувай “, която икономисва време и неудобства на жителите и на гостите на столицата, означават от Общината.
Паркингите са при метростанциите „ Джеймс Баучер “, „ Цариградско шосе “, „ Васил Левски “ и два при метростанция „ Бели Дунав “.
Нискоемисионната зона в София е една от близо 400 в Европа, като до 2025 година се чака броят ми да надмине 500.
Зоните с ниски излъчвания са една от най-ефективните ограничения, които градовете могат да подхващат за възстановяване на качеството на въздуха, написа bTV.
В резултат на въвеждането им понижават излъчванията на фини прахови частици (ФПЧ2, 5, ФПЧ10), азотен диоксид (NO2) и, косвено, на озон (О3). Именно това са трите съществени замърсителя на въздуха, които провокират здравословни проблеми в целия свят.