Инж. Петър Бунев за ДУМА: Как да накараме пътниците да се качат на влака, услугата не отговаря на изискванията на хората
От близо 20 години инж. Петър Бунев е ръководител на Синдиката на железничарите към Конфедерацията на самостоятелните синдикати в България (КНСБ). Наскоро той бе избран отново да остане отпред за още 5 години. Професионалната му кариера е обвързвана само с железопътния бранш.
Разговаряме при започване на летния сезон и шест месеца, преди да влезе в действие новият 12-годишен контракт за публичната услуга за пътнически железопътни транспорти, за която се получава дотация. Като разликата този път е в това, че с изключение на държавното " БДЖ-Пътнически транспорти ", пасажери ще транспортира и частното сдружение " Ивкони Експрес ". Договори са подписани и с двата превозвача. Дотук се стигна след разделянето на стоманения път на три района - западен, северен и южен, и конкурентна процедура. Бе несъмнено БДЖ да поеме южния, който обгръща 75% от транспортите, а другите два лота (25% от превозите) се поемат от частния транспортьор. По данни, оповестени след подписването на договорите при започване на февруари, частният транспортьор би трябвало да получи от страната чартърен 15 нови влака за двата си лота, както и една четвърт от настоящия преносим състав на " БДЖ - Пътнически транспорти ". Предвидено е и чиновници от БДЖ да преминат към новия транспортьор при опазване на досегашните условия на труд.
- Господин Бунев, предходната седмица още веднъж имаше случай със разпален трен, готово ли е БДЖ за летния сезон, когато пътническите жп транспорти стават повече?
- Да нямат хората огромни упования. Преди летния сезон обстановката не е по-различна от предходния. Новият преносим състав още не е доставен и не е влезнал в употреба. От доста време се приказва - ще дойдат едни мотриси, само че тях още ги няма. Дали ще влязат това лято в употреба не съм сигурен. Но и да влязат, това ще бъде по средата на лятото и то в най-хубавия случай. И то една част от чешките мотриси на " Шкода ". От тях би трябвало да дойдат 25, а имаме още едни 35 от " Алстом ", от които до края на август би трябвало да дойдат 12, с цел да се изпълнят условията на ПВУ. Когато дойдат, би трябвало да минат тествания, да влязат в употреба. И тъй като за това лято чакахме нов преносим състав, не се направиха поправки на старите вагони и локомотиви. Имаме и тези вагони втора ръка, които докараха от Германия. Все още не е решен казусът с климатиците. Те са хубави, само че климатичната апаратура не е пригодена за нашите температури. Министърът стартира да праща специалисти по влаковете, само че това не е решение на въпроса.
- Направи ми усещане, че новият министър Георги Пеев, за разлика от редица други, не даде обещание ярко бъдеще на БДЖ.
- Той най-малко е реалист. Предполагам, че към този момент е добре осведомен с всичко, откакто са отишли отчетите. В тях ще бъдат разказани всички тези неща - че не са отремонтирани и така нататък А и това е тъй като няма пари. БДЖ тегли заеми, с цел да купува вагони, с цел да има с какво да вози.
- Ще бъде ли готово " БДЖ-Пътнически транспорти " за новия контракт, който би трябвало да влезе в действие през зимата?
- Новият контракт ще влезе в действие от 13 декември. Дотогава може би ще дойдат всички тези 25 нови мотриси " Шкода " и ще бъдат в употреба. Те ще бъдат разпределени сред БДЖ и частния транспортьор, като държавното сдружение ще вземе 19, а другите 6 - " Ивкони ". И с другите ще е по този начин. БДЖ има лични локомотиви, лични вагони и отново мъчно ще се оправи. Частният транспортьор щe вземе и остарели локомотиви, остарели вагони. А и от БДЖ не може да се вземе всичко - единствено такива, които са купени с финансов трансфер. Но има и преносим състав, който си е благосъстоятелност на БДЖ. Ситуацията е много объркана. На книга е елементарно решима, само че в този момент, когато влязат в детайлностите, ще видят защо става въпрос.
- А какво следва за служащите?
- Там е още по-трагично. В БДЖ има много свободни работни места. Но напълно обикновено е БДЖ да си резервира служащите. Вие може да кажете " по щат там би трябвало да отидат 815 индивида ", само че щатът не е напълнен. И доста зависи от това какви контракти ще се сключат. Ако би трябвало да се поддържат вагони, локомотиви, те би трябвало да вземат и ремонтен личен състав. Ако ще минат на разновидността БДЖ да го прави, тогава няма да желаят и толкоз хора, а ще вземат единствено машинисти. Но в случай че действително би трябвало те да си правят всичко, би трябвало да отидат 800 индивида, а няма толкоз налични. Има ги по щат, само че няма живи хора по щатовете, те са празни. Все се още няма никаква изясненост. Може би след смяната на властта всички изчакват, има едно мъртвило, само че времето тече.
- Наскоро бе оповестено изследване, което сподели, че до момента в който в цяла Европа железопътните транспорти нарастват, у нас понижават.
- За страдание, данните демонстрират, че у нас падат транспортите на пасажери и на товари. Независимо че Европа имаше условия да върнем пасажерите и товарите към влаковете, у нас транспортите понижават. Страните, в които се работи, имат действително нарастване. Но в България положението е такова, че няма по какъв начин да накараме пасажерите да се качат на влака, защото услугата към момента не дава отговор на условията на хората - като скорост, като комфорт, като периодичност на пътешестване на влаковете. Давам образец. Чехия е покрай България като територия, единствено че тя има по-добре развита железопътна мрежа. В денонощието там се движат 7 хиляди влака, а у нас сред 500 и 550 според от сезона.
- Европейската комисия предложи за в бъдеще с един билет за трен да може да се пътува в цяла Европа. Това постижимо ли е у нас?
- По принцип това е елементарно решим въпрос и ще стане може би. В Париж сред 340 превозвача се разделя билетът или картата за градския превоз. Там са метро, железница, рейсове. Дано и при нас стане, тъй като сме доста надалеч. Ние нямаме хубава билетоиздаваща система, камо ли да е интегрирана с другите страни. При нас първият тест ще бъде в този момент с новия транспортьор като се появи. Кой ще продава билетите? Два билета ли ще купувате, в случай че от единия транспортьор би трябвало да се прехвърлите на другия? Трябва да са дружно билетните системи, както и самата резервационна система.
- Разбирам, че има още много неща да се решат, до момента в който проработи новият контракт.
- Тепърва следва. Договорът даде рамката - вие получавате 25%, ето ви един коловоз, ще вземете 7 локомотива, 10 вагона. Това на хартия бързо стана. Тези вагони, да вземем за пример, към оня миг може да са били в употреба, само че тя към този момент може да е изтекла, ще има ли потребност от ремонт и така нататък Така че занапред ще се влиза в детайлите.
В предизборната стратегия на партията, която към този момент ръководи, беше залегнало, че ще бъде преразгледан тъкмо този контракт - на страната с превозвачите и дали няма да бъде ощетена БДЖ. Договорът не ощетява БДЖ, само че договорчетата, които след това ще се подпишат, могат да ощетят БДЖ.
- Вие бяхте срещу това да се разделя стоманеният път на три лота.
- Да, тъй като има европейски правилник, който споделя, че ние сме дребен пазар и това го има черно на бяло. Но след това някои трансформираха нещата. Казано е - щом е дребен пазарът, няма потребност да се разделя. Да бяха го пуснали на едно. Защото неефективностите занапред стартират. Тези контракти, които в този момент ще се сключат сред двата превозвача, за услугите и изобщо за каквото там ще се прави, могат да създадат по този начин, че БДЖ да носи разноските.
Разговаряме при започване на летния сезон и шест месеца, преди да влезе в действие новият 12-годишен контракт за публичната услуга за пътнически железопътни транспорти, за която се получава дотация. Като разликата този път е в това, че с изключение на държавното " БДЖ-Пътнически транспорти ", пасажери ще транспортира и частното сдружение " Ивкони Експрес ". Договори са подписани и с двата превозвача. Дотук се стигна след разделянето на стоманения път на три района - западен, северен и южен, и конкурентна процедура. Бе несъмнено БДЖ да поеме южния, който обгръща 75% от транспортите, а другите два лота (25% от превозите) се поемат от частния транспортьор. По данни, оповестени след подписването на договорите при започване на февруари, частният транспортьор би трябвало да получи от страната чартърен 15 нови влака за двата си лота, както и една четвърт от настоящия преносим състав на " БДЖ - Пътнически транспорти ". Предвидено е и чиновници от БДЖ да преминат към новия транспортьор при опазване на досегашните условия на труд.
- Господин Бунев, предходната седмица още веднъж имаше случай със разпален трен, готово ли е БДЖ за летния сезон, когато пътническите жп транспорти стават повече?
- Да нямат хората огромни упования. Преди летния сезон обстановката не е по-различна от предходния. Новият преносим състав още не е доставен и не е влезнал в употреба. От доста време се приказва - ще дойдат едни мотриси, само че тях още ги няма. Дали ще влязат това лято в употреба не съм сигурен. Но и да влязат, това ще бъде по средата на лятото и то в най-хубавия случай. И то една част от чешките мотриси на " Шкода ". От тях би трябвало да дойдат 25, а имаме още едни 35 от " Алстом ", от които до края на август би трябвало да дойдат 12, с цел да се изпълнят условията на ПВУ. Когато дойдат, би трябвало да минат тествания, да влязат в употреба. И тъй като за това лято чакахме нов преносим състав, не се направиха поправки на старите вагони и локомотиви. Имаме и тези вагони втора ръка, които докараха от Германия. Все още не е решен казусът с климатиците. Те са хубави, само че климатичната апаратура не е пригодена за нашите температури. Министърът стартира да праща специалисти по влаковете, само че това не е решение на въпроса.
- Направи ми усещане, че новият министър Георги Пеев, за разлика от редица други, не даде обещание ярко бъдеще на БДЖ.
- Той най-малко е реалист. Предполагам, че към този момент е добре осведомен с всичко, откакто са отишли отчетите. В тях ще бъдат разказани всички тези неща - че не са отремонтирани и така нататък А и това е тъй като няма пари. БДЖ тегли заеми, с цел да купува вагони, с цел да има с какво да вози.
- Ще бъде ли готово " БДЖ-Пътнически транспорти " за новия контракт, който би трябвало да влезе в действие през зимата?
- Новият контракт ще влезе в действие от 13 декември. Дотогава може би ще дойдат всички тези 25 нови мотриси " Шкода " и ще бъдат в употреба. Те ще бъдат разпределени сред БДЖ и частния транспортьор, като държавното сдружение ще вземе 19, а другите 6 - " Ивкони ". И с другите ще е по този начин. БДЖ има лични локомотиви, лични вагони и отново мъчно ще се оправи. Частният транспортьор щe вземе и остарели локомотиви, остарели вагони. А и от БДЖ не може да се вземе всичко - единствено такива, които са купени с финансов трансфер. Но има и преносим състав, който си е благосъстоятелност на БДЖ. Ситуацията е много объркана. На книга е елементарно решима, само че в този момент, когато влязат в детайлностите, ще видят защо става въпрос.
- А какво следва за служащите?
- Там е още по-трагично. В БДЖ има много свободни работни места. Но напълно обикновено е БДЖ да си резервира служащите. Вие може да кажете " по щат там би трябвало да отидат 815 индивида ", само че щатът не е напълнен. И доста зависи от това какви контракти ще се сключат. Ако би трябвало да се поддържат вагони, локомотиви, те би трябвало да вземат и ремонтен личен състав. Ако ще минат на разновидността БДЖ да го прави, тогава няма да желаят и толкоз хора, а ще вземат единствено машинисти. Но в случай че действително би трябвало те да си правят всичко, би трябвало да отидат 800 индивида, а няма толкоз налични. Има ги по щат, само че няма живи хора по щатовете, те са празни. Все се още няма никаква изясненост. Може би след смяната на властта всички изчакват, има едно мъртвило, само че времето тече.
- Наскоро бе оповестено изследване, което сподели, че до момента в който в цяла Европа железопътните транспорти нарастват, у нас понижават.
- За страдание, данните демонстрират, че у нас падат транспортите на пасажери и на товари. Независимо че Европа имаше условия да върнем пасажерите и товарите към влаковете, у нас транспортите понижават. Страните, в които се работи, имат действително нарастване. Но в България положението е такова, че няма по какъв начин да накараме пасажерите да се качат на влака, защото услугата към момента не дава отговор на условията на хората - като скорост, като комфорт, като периодичност на пътешестване на влаковете. Давам образец. Чехия е покрай България като територия, единствено че тя има по-добре развита железопътна мрежа. В денонощието там се движат 7 хиляди влака, а у нас сред 500 и 550 според от сезона.
- Европейската комисия предложи за в бъдеще с един билет за трен да може да се пътува в цяла Европа. Това постижимо ли е у нас?
- По принцип това е елементарно решим въпрос и ще стане може би. В Париж сред 340 превозвача се разделя билетът или картата за градския превоз. Там са метро, железница, рейсове. Дано и при нас стане, тъй като сме доста надалеч. Ние нямаме хубава билетоиздаваща система, камо ли да е интегрирана с другите страни. При нас първият тест ще бъде в този момент с новия транспортьор като се появи. Кой ще продава билетите? Два билета ли ще купувате, в случай че от единия транспортьор би трябвало да се прехвърлите на другия? Трябва да са дружно билетните системи, както и самата резервационна система.
- Разбирам, че има още много неща да се решат, до момента в който проработи новият контракт.
- Тепърва следва. Договорът даде рамката - вие получавате 25%, ето ви един коловоз, ще вземете 7 локомотива, 10 вагона. Това на хартия бързо стана. Тези вагони, да вземем за пример, към оня миг може да са били в употреба, само че тя към този момент може да е изтекла, ще има ли потребност от ремонт и така нататък Така че занапред ще се влиза в детайлите.
В предизборната стратегия на партията, която към този момент ръководи, беше залегнало, че ще бъде преразгледан тъкмо този контракт - на страната с превозвачите и дали няма да бъде ощетена БДЖ. Договорът не ощетява БДЖ, само че договорчетата, които след това ще се подпишат, могат да ощетят БДЖ.
- Вие бяхте срещу това да се разделя стоманеният път на три лота.
- Да, тъй като има европейски правилник, който споделя, че ние сме дребен пазар и това го има черно на бяло. Но след това някои трансформираха нещата. Казано е - щом е дребен пазарът, няма потребност да се разделя. Да бяха го пуснали на едно. Защото неефективностите занапред стартират. Тези контракти, които в този момент ще се сключат сред двата превозвача, за услугите и изобщо за каквото там ще се прави, могат да създадат по този начин, че БДЖ да носи разноските.
Източник: duma.bg
КОМЕНТАРИ




