От Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) въведоха допълнителни

...
От Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) въведоха допълнителни
Коментари Харесай

Д-р Даниел Денев, БАБХ: Чумата по животните причинява значителни икономически загуби и може да се разпространи на големи територии

От Българската организация по сигурност на храните (БАБХ) вкараха спомагателни ограничения, поради влошената епизоотична конюнктура в Румъния и Гърция по дребните преживни животни. Целта е да се предотврати разпространяването на заболяването в България. По тематиката в изявление за " Фокус " беседваме с доктор Даниел Денев от Дирекция " Здравеопазване и хуманно отношение към животните " към БАБХ.

Здравейте.

Здравейте.

Каква е настоящата конюнктура все още? 

Имаме смяна в броя на огнищата, които се установяват в Румъния и Гърция, тъй че към сегашния миг в Румъния са 41 огнища, главно засегнатият район остава Тулча с 38, две са в региона на Констанца, едно е в региона на Тимиш. А в Гърция са 28 към този момент огнищата, като 23 са в региона на Тесалия, в началото засегнатият район. Но за жалост, болестта се популяризира и на юг и към този момент има две огнища в региона на Пелопонез, едно в Атийка и остров Крит също е с две установени огнища. Като засегнатите животни, респективно и техния брой нараства. В Румъния са над 219 000, а в Гърция са над 14 000.

Има ли случаи на заболяването у нас?

За благополучие, към сегашния миг болестта не е установено на територията на страната. Мерките, които са въведени още през цялото време от, Министерство на земеделието и храните и Българска организация по сигурност на храните, са напълно в посока за предварителна защита и недопускане на вируса на територията на нашата страна.

Можем ли да кажем по какъв начин протича самото заболяване?

Да, чумата по дребните преживни животни сама по себе си е извънредно рискова инфекциозна болест, която визира единствено овцете и козите и се характеризира с доста висока смъртност. По тази причина болестта предизвиква обилни стопански загуби и може да се популяризира на огромни територии. Хубавото, което би трябвало да подчертаем, че болестта по никакъв метод не съставлява риск и заплаха за хората, те не боледуват от него. Самото заболяване се развива след къс инкубационен интервал в порядъка на от 3 до 6 дни. Първоначално животните демонстрират извънредно висока температура до 41 градуса, залежават се, появява се кашлица, слузни течения от очите, носа и устата, появява се и една присъща профузна диария. Като заболялото стадо или по-скоро заболеваемостта в засегнатото стадо може да доближи сред 20% и 90% от наличните животни в него, а гибелта е до 100% от заболелите животни.

Какви дейности би трябвало да подхващат фермерите, в случай че открият симптоматика при животните?

Фермерите във всеки един случай, в който имат подозрение за каквото и да било заразно заболяване, е належащо неотложно да уведомят регистриран ветеринарен доктор, с който имат подписан контракт или формален ветеринарен доктор, който е надзорен орган на територията на общината, както и регионалната дирекция по сигурност на храните. А при неспособност, могат да се свържат и непосредствено с нас, тук в Централно ръководство, имаме и парещ телефон, оповестен на нашия уебсайт, който е 0700 122 99. Подават неотложно сигнала и към този момент ние като способен орган подхващаме неотложно ограничения.

Какви ограничения би трябвало да бъдат взети за биосигурността в животновъдните обекти?

Това, което съветваме фермерите, защото самото заболяване се популяризира главно посредством директен контакт със инфектирано животно и по респираторен път, само че поради високите температури сега респираторният метод по разпространение на болестта е минимизиран. Трябва да се постараят да създадат по този начин, че да не позволяват въвеждане в стопанствата си на животни със подозрителен здравен статус, или животни, за които те нямат информация какъв е здраният им статус. Също ги съветваме, в случай че имат опция да не смесват стадата си при пашуването, защото също може да се получи контакт сред заболели и здрави животни вероятно. Другото, което могат да създадат е да лимитират до най-малко транспортните средства, хора, които посещават техните животновъдни обекти, тъй че да не може някой да внесе механично вируса в стопанствата. Могат и предлагаме да правят ежедневна стерилизация, защото вирусът е извънредно нестабилен в околната среда и елементарно се унищожава от обикновените дезинфектанти, които са доста налични. Ежедневно да правят стерилизация на пространствата, в които отглеждат животните си, както и на инвентара и оборудването, което употребяват при ежедневната работа с животните. И отново споделяме, да не смесват стадата си, да не вкарват и да не купуват животни с незнаен здравен статус.

Има ли импорт на животни от Гърция и Румъния?

Към актуалният миг, след решенията на Комисията, които са излезли и оповестени и са въведени зони на рестрикции и за двете страни, все пак остават свободни зони, в които по Европейското право могат да бъдат търгувани животни. Но Гърция е въвела като национална мярка, с което е уведомила Комисията и всички страни членки, че " прекратява изпращането на всевъзможни колета с овце и кози до останалите страни членки до второ предписание тяхно. С две думи, от Гърция няма легален импорт на животни към други страни членки. Румънците в допълнение на ограниченията, които са взели за ограничение на болестта, от свободни територии, са уведомили Комисията и останалите страни членки, че " единствено след питане и утвърждение от страната членка ще изпращат животни. Като животните ще подсигуряват, че ще бъдат тествани преди пътуването за неявяване на вируса с чума по дребните преживни животни. При нас в България обратно във времето са постъпвали колета с животни, само че те са били напълно неотложно и само напълно за неотложно кръвопролитие, където нашите инспекции демонстрираха, че животните не са имали подозрение от заразни болести. Така че в сегашния миг придвижването от тези две наранени страни не съществува на процедура.

Какви са препоръките на БАБХ за попречване на разпространяването на заболяването?

Освен това, което споделих по-рано, в допълнение като ограничения за попречване на проникването на територията на страната, изпълнителният шеф е издал заповед, с която е въведена възбрана за пазари, изложения или други събирания на дребни преживни животни на този стадий до усмиряване на епизоотичната конюнктура към нашата страна. Предприети са ограничения за засилен клиничен контрол преди напредване на животните, без значение дали те са за неотложно кръвопролитие или за развъждане. Като има едно в допълнение сложено изискване, за гарантиране здравния статус на животните, в случай че са за доотглеждане, в пратката готвена за продажба да бъде осъществено авансово тестване за неявяване на вируса на чума по дребните преживни. И единствено чак след излизане на протокола с негативен резултат да бъдат придвижвани. Разбира се, позволили сме опцията, в случай че фермери придвижват животни сред техни персонални животновъдни обекти, такива проби да не вземат, защото те самите те за себе си имат увереността, че ще придвижват здрави животни сред свои животновъдни обекти. Другото, което отново споделям, стопаните могат да създадат е, в случай че имат опция да се въздържат от покупка на животни, които вкарват в техните стопанства или в случай че им се постанова да го вършат, да са извънредно деликатни и да купуват животните единствено с обезпечен здравен статус.

Благодаря ви, доктор Денев, за този диалог. Продължавате и вие и ние да следим ситуацията.

Точно по този начин.

И при нужда да се взимат допускам и спомагателни ограничения.

Ако постанова, ще се наложат спомагателни ограничения, само че към сегашния миг такива не се постанова да бъдат въвеждани.

Добре, благодаря ви.

Благодаря ви също.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР