Защо в Европа има толкова много американски войници? За да възпират Русия
От Азорските острови до Румъния, и от Норвегия до Сицилия - американски военни има на доста места в Европа. Те съставляват една комплицирана мрежа, която обаче през втория мандат на президента Доналд Тръмп непрестанно търпи промени. Така да вземем за пример няколко дни откакто спря ротацията на 4000 бойци в Полша, Тръмп разгласи, че ще изпрати още 5000 бойци - поради околните му връзки с полския президент от крайната десница Карол Навроцки.
Защо изобщо в Европа има толкоз доста американски бойци?
След края на Втората международна война алиансът на съдружниците спечелили се разделя на два блока: западните съдружници под управлението на Съединени американски щати от едната страна, и Съветският съюз със своите съдружници – от другата. През 1949 година тогавашните западни съдружници основават НАТО – не на последното място предвид на започващата тогава Студена война.
Най-голямата военна мощ в отбранителния съюз – Съединени американски щати – още от началото считат непрекъснато наличие на войски в Европа като значим фактор за въздържане на ръководения от Съюз на съветските социалистически републики Варшавски контракт. В рамките на доктрините за сигурност на президентите Хари Труман и Дуайт Айзенхауер са построени огромен брой военни бази.
В пиковия моменти - в края на 1950-те години - в Европа се намират до 475 000 американски военни, а правната база за пребиваването им включва личните правила на НАТО, както и двустранни контракти със съответните страни домакини. От 1991 година нататък, след разпада на Съветския съюз, контигентите последователно се редуцират до няколко десетки хиляди. Тази наклонност се прекатурва ненапълно през 2014 година – след анкесирането на Крим от Русия, когато потребността от военно въздържане в Европа още веднъж се покачва.
В кои европейски страни американското военно наличие е най-голямо?
Най-големият акцент на американското военно наличие в Европа е Германия – с над 36 400 дейни военни, по данни на американското министерство на защитата. Те са съсредоточени най-вече в югозападната част на Федералната република – в провинциите Баден-Вюртемберг и Райнланд-Пфалц, където в базата Рамщайн се намира основната квартира на американските Военновъздушни сили за Европа и Африка, а в град Ландщул е и най-голямата американска военна болница отвън Съединени американски щати. Освен това се счита за несъмнено, че в близката авиобаза Бюхел на немските Военновъздушни сили се намират американски нуклеарни оръжия, които при нужда в сходство с Договора на НАТО биха могли да бъдат употребявани.
На второ и трето място следват Италия с 12 700 американски военни и Англия с 10 200. В Обединеното кралство се намират значими за защитата на НАТО военновъздушни бази, от които Съединени американски щати биха могли да изпратят бойни самолети, стратегически бомбардировачи и специфични самолети за зареждане на гориво във въздуха. Бойни самолети, въпреки и в по-ограничено количество, има и в Италия, където Съединени американски щати поддържат и въздушнодесантна бригада, която при потребност може бързо да изпрати отряди в Европа или Африка. В Неапол се намира основната квартира за Европа и Африка на Военноморски сили.
В изброяването на са включени частите, които след анексията на Крим се намират в бази по източния фланг на НАТО, които в границите на планувани ротации непрекъснато биват местени.
Защо американските бойци не престават да стоят в Европа?
Съединени американски щати употребяват интензивно базите си в Европа за поддържане на световното наличие на въоръжените си сили: по този начин да вземем за пример базите в Германия и Англия се оказаха от основно значение за въздушните удари във войната против Иран от края на февруари. Много от съдружниците на Съединени американски щати в НАТО обаче лимитират този тип интервенции на своя територия: Италия отхвърли правата за кацане на бомбардировачи и транспортни самолети на американската логистична база Сигонела в Сицилия; Испания освен отхвърли потреблението на нейните бази, а даже и да пропусне прелитането на самолети над националното въздушно пространство.
Респективно смисъла на Европа се изяснява ненапълно от нужната логистика: в случай че би трябвало да бъдат изпратени елементи в прилежащи райони като Близкия изток, това би лишило доста повече време, в случай че частите са в Съединени американски щати. Освен това директните полети имат стеснен обсег. Същото важи и за информационната инфраструктура – американската войска поддържа в Рамщайн релейна станция за направляване на дронове.
Конкретна роля в механизма на НАТО за въздържане на Русия играят постоянно сменящите се подразделения по източния фланг на Алианса. Съединени американски щати заемат водещо място в многонационалните сили в Полша – откакто през 2016 година НАТО взе решение за основаването на четири такива контингента, с цел да реагира навреме при положение на съветска офанзива. Личният състав на тези сили се сменя на всеки шест месеца, а за укрепването им в границите на интервенцията „ Атлантическа увереност “ на НАТО бяха изпратени и още американски бойци в Германия и Полша.
Кои са най-големите открити въпроси за американското военно наличие?
Именно в границите на тази интервенция в средата на май 4000 бойци трябваше да бъдат изпратени в Полша, само че Пентагонът спря ротацията. Американските медии свързаха това с бюджетните усложнения в Пентагона, само че бе потърсена връзка и с отправената от президента Тръмп опасност за понижаване на числеността на войските.
След това внезапно настъпи поврат и в този момент следва изпращането на 5000 американци в Полша в допълнение, без да излиза наяве от думите на Тръмп дали освен това състояние ще се извърши ротация или дали ще бъдат мобилизирани напълно други контингенти.
Защото няколко седмици по-рано след открит спор с федералния канцлер Мерц американският президент сподели, че счита да изтегли трайно 5000 бойци от Германия. Наблюдателите се съмняват, че това фактически ще стане, само че напоследък Съединени американски щати неведнъж акцентираха, че плануваното за 2026 година разполагане на американски ракети със междинен обхват в Германия за въздържане на Москва няма да се състои.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
-->
Защо изобщо в Европа има толкоз доста американски бойци?
След края на Втората международна война алиансът на съдружниците спечелили се разделя на два блока: западните съдружници под управлението на Съединени американски щати от едната страна, и Съветският съюз със своите съдружници – от другата. През 1949 година тогавашните западни съдружници основават НАТО – не на последното място предвид на започващата тогава Студена война.
Най-голямата военна мощ в отбранителния съюз – Съединени американски щати – още от началото считат непрекъснато наличие на войски в Европа като значим фактор за въздържане на ръководения от Съюз на съветските социалистически републики Варшавски контракт. В рамките на доктрините за сигурност на президентите Хари Труман и Дуайт Айзенхауер са построени огромен брой военни бази.
В пиковия моменти - в края на 1950-те години - в Европа се намират до 475 000 американски военни, а правната база за пребиваването им включва личните правила на НАТО, както и двустранни контракти със съответните страни домакини. От 1991 година нататък, след разпада на Съветския съюз, контигентите последователно се редуцират до няколко десетки хиляди. Тази наклонност се прекатурва ненапълно през 2014 година – след анкесирането на Крим от Русия, когато потребността от военно въздържане в Европа още веднъж се покачва.
В кои европейски страни американското военно наличие е най-голямо?
Най-големият акцент на американското военно наличие в Европа е Германия – с над 36 400 дейни военни, по данни на американското министерство на защитата. Те са съсредоточени най-вече в югозападната част на Федералната република – в провинциите Баден-Вюртемберг и Райнланд-Пфалц, където в базата Рамщайн се намира основната квартира на американските Военновъздушни сили за Европа и Африка, а в град Ландщул е и най-голямата американска военна болница отвън Съединени американски щати. Освен това се счита за несъмнено, че в близката авиобаза Бюхел на немските Военновъздушни сили се намират американски нуклеарни оръжия, които при нужда в сходство с Договора на НАТО биха могли да бъдат употребявани.
На второ и трето място следват Италия с 12 700 американски военни и Англия с 10 200. В Обединеното кралство се намират значими за защитата на НАТО военновъздушни бази, от които Съединени американски щати биха могли да изпратят бойни самолети, стратегически бомбардировачи и специфични самолети за зареждане на гориво във въздуха. Бойни самолети, въпреки и в по-ограничено количество, има и в Италия, където Съединени американски щати поддържат и въздушнодесантна бригада, която при потребност може бързо да изпрати отряди в Европа или Африка. В Неапол се намира основната квартира за Европа и Африка на Военноморски сили.
В изброяването на са включени частите, които след анексията на Крим се намират в бази по източния фланг на НАТО, които в границите на планувани ротации непрекъснато биват местени.
Защо американските бойци не престават да стоят в Европа?
Съединени американски щати употребяват интензивно базите си в Европа за поддържане на световното наличие на въоръжените си сили: по този начин да вземем за пример базите в Германия и Англия се оказаха от основно значение за въздушните удари във войната против Иран от края на февруари. Много от съдружниците на Съединени американски щати в НАТО обаче лимитират този тип интервенции на своя територия: Италия отхвърли правата за кацане на бомбардировачи и транспортни самолети на американската логистична база Сигонела в Сицилия; Испания освен отхвърли потреблението на нейните бази, а даже и да пропусне прелитането на самолети над националното въздушно пространство.
Респективно смисъла на Европа се изяснява ненапълно от нужната логистика: в случай че би трябвало да бъдат изпратени елементи в прилежащи райони като Близкия изток, това би лишило доста повече време, в случай че частите са в Съединени американски щати. Освен това директните полети имат стеснен обсег. Същото важи и за информационната инфраструктура – американската войска поддържа в Рамщайн релейна станция за направляване на дронове.
Конкретна роля в механизма на НАТО за въздържане на Русия играят постоянно сменящите се подразделения по източния фланг на Алианса. Съединени американски щати заемат водещо място в многонационалните сили в Полша – откакто през 2016 година НАТО взе решение за основаването на четири такива контингента, с цел да реагира навреме при положение на съветска офанзива. Личният състав на тези сили се сменя на всеки шест месеца, а за укрепването им в границите на интервенцията „ Атлантическа увереност “ на НАТО бяха изпратени и още американски бойци в Германия и Полша.
Кои са най-големите открити въпроси за американското военно наличие?
Именно в границите на тази интервенция в средата на май 4000 бойци трябваше да бъдат изпратени в Полша, само че Пентагонът спря ротацията. Американските медии свързаха това с бюджетните усложнения в Пентагона, само че бе потърсена връзка и с отправената от президента Тръмп опасност за понижаване на числеността на войските.
След това внезапно настъпи поврат и в този момент следва изпращането на 5000 американци в Полша в допълнение, без да излиза наяве от думите на Тръмп дали освен това състояние ще се извърши ротация или дали ще бъдат мобилизирани напълно други контингенти.
Защото няколко седмици по-рано след открит спор с федералния канцлер Мерц американският президент сподели, че счита да изтегли трайно 5000 бойци от Германия. Наблюдателите се съмняват, че това фактически ще стане, само че напоследък Съединени американски щати неведнъж акцентираха, че плануваното за 2026 година разполагане на американски ракети със междинен обхват в Германия за въздържане на Москва няма да се състои.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
-->
Източник: clubz.bg
КОМЕНТАРИ




