От утре влизат в сила промените за избор при пенсиониране. Мобилни екипи ще консултират хората по места
От 7 май бъдещите пенсионери ще могат да попълнят новия пример за разпределяне на пенсия, посредством който специалистите на Национален осигурителен институт ще пресмятат по длъжностен път кой размер на пенсията е по-благоприятен - по остарялата или по новата методика. Това оповестиха на семинар за публицисти шефът на Национален осигурителен институт Ивайло Иванов и специалисти от Националния застрахователен институт.
Промените в Кодекса за обществено обезпечаване, които дават опция за избор, влизат в действие на 4 май, само че защото 4, 5 и 6 май са почивни дни, хората ще могат от 7 май да подават заявки. От тогава ще работи и смесен калкулатор на Национален осигурителен институт, посредством който хората ще могат сами авансово да си изчислят кой размер е по-благоприятен. Амбицията на специалистите на Национален осигурителен институт е още през днешния ден в края на деня той да бъде подложен.
В заявката за разпределяне на пенсия има отметка, в която бъдещият пенсионер декларира, че при разпределяне на желаната от него пенсия, желае в нейния размер да се вземат поради трите поредни години от последните 15 години застрахователен стаж, определени от него, преди 1 януари 1997 година. Бъдещите пенсионери би трябвало да дават всички документи, като е наложително да дават тези за най-хубавите три години преди 1997 година, при опция, и тези за интервала 1997 -1999 година, защото тогава регистърът на Национален осигурителен институт е в развой на внедряване. Ако хората не помнят да създадат отметка, че желаят и по остарялата методика да бъдат изчислени пенсиите им, само че дават документи за трите най-хубави години, от Национален осигурителен институт отново ще им изчислят служебно и по двете методики, като ще им дават по-благоприятния размер на пенсията.
За искащите да се пенсионират по новата методика няма да е нужно да носят документи за така наречен златни години и да вършат отметки в заявката.
Очаква се още през днешния ден да бъде качен смесен калкулатор на уеб страницата на Национален осигурителен институт
Обновена е електронната услуга на Национален осигурителен институт " Изчисляване на планиран размер на пенсията ", оповестиха Любомира Язаджиева - шеф на дирекция " Пенсии " в Национален осигурителен институт, и Марин Калчев -директор на дирекция " Информационни системи за дълготрайни и краткосрочни заплащания " в Национален осигурителен институт.
Комбинираният калкулатор ще може да бъде употребен сигурно от 7 май, а евентуално и още през днешния ден специалистите ще го качат на уеб страницата на Национален осигурителен институт. Чрез него ще може да се пресмята както планиран самостоятелен коефициент, по този начин и планиран размер на пенсията по едно и също време и по остарялата, и по новата методика.
Експертите прецизираха, че електронната услуга пресмята прелиминарен, само че не финален размер на коефициента и на пенсията, тъй като е допустимо в регистъра на обезпечените да има неточни или изчезнали данни от началния му тестов интервал. Когато хората дойдат с документите в Търговско предприятие на Национален осигурителен институт, ще им се изчислят точните размери, показаха от Национален осигурителен институт.
Има фрапантни случаи на хора, които показват приход отпреди 1997 година по мемоари, догатки, а по време на пенсионното произвеждане се оказва, че приходът не подхожда по документи на авансово подадените данни, изясни Язаджиева. Тя напомни, че услугата работи и със средномесечен застрахователен приход за 12 месеца обратно, по тази причина има значение по кое време тъкмо е направено изчислението на планиран размер.
В електронната услуга при пресмятане на прогнозния размер се изтеглят данните от Регистъра на обезпечените след 1996 година. Особеност при електронната услуга е, че целият стаж, който хората ще посочат преди 1997 година, ще бъде третиран като трета категория, а при пенсионното произвеждане, при показани документи, които потвърждават категорията, ще се дефинира точната. Експертите прецизираха, че изборът на трите най-хубави години ще е персонален избор на хората, защото за този интервал няма указател. Колкото по-точни са данните, въведени от бъдещите пенсионери, толкоз по-точен ще е прогнозният размер на пенсията.
Национален осигурителен институт пази всички калкулации, които са направени от бъдещите пенсионери посредством електронния калкулатор, без значение какъв брой на брой са. Ако не се вкарат данните за трите най-хубави години преди 1997 година, по дифолт калкулаторът работи по новата методика и пресмята планиран размер по нея.
Мобилни екипи на Национален осигурителен институт ще съветват хората по места
От 7 май специалистите на Национален осигурителен институт ще съветват хората при избора на по-благоприятен размер на пенсията и по места. Освен електронната услуга на Национален осигурителен институт за пресмятане на планиран размер, бъдещите пенсионери ще могат да се съветват и в жив диалог с специалистите, тъй като част от тях нямат ПИК или не могат да боравят с Интернет. Консултациите ще бъдат правени в териториалните поделения, в изнесени приемни и посредством мобилни екипи, които ще посещават обитаеми места без Търговско предприятие и изнесени приемни. Те ще бъдат правени през май, юни и при нужда и през други месеци. Графици за консултациите ще бъдат качени в териториалните поделения на Национален осигурителен институт и в кметствата.
Консултациите дават предварителни планирани стойности на самостоятелния коефициент и пенсията, тъй като те ще се извършат въз основата на електронната услуга на Национален осигурителен институт. Важно е бъдещите пенсионери да носят документ за идентичност, както и документи за осигурителни приходи.
Промените в Кодекса за обществено обезпечаване
До 1 януари 2023 година хората ще могат да избират по остарялата или по новата методика да се пенсионират плануват измененията в Кодекса за обществено обезпечаване. Старата методика включва както трите най-благоприятни години преди 1997 година, по този начин и целият приход от 1 януари 1997 година до пенсионирането на хората. Новата включва единствено осигурителният приход след 2000 година и след 1 януари 2023 година ще работи единствено тя.
Възможността за избор е планувана и за хората, които са подали заявление за разпределяне на пенсия с начална дата след 31 декември 2018 година, както и за тези, на които към този момент е отпусната такава пенсия през същия интервал. Те ще могат в шестмесечен период да упражнят еднократно правото си на избор, като пенсията ще се отпуска в новия размер от същата начална дата.
Хората, на които към този момент им е отпусната пенсия от началото на 2019 година, са към 4 000. Те ще имат право до 2 ноември да изискат преизчисляване на пенсията и по остарялата методика. Ако по остарялата се окаже, че размерът на пенсията е по-благоприятен, ще им бъде провиснал по-високия със същата начална дата. Над 21 хиляди са подалите заявки за разпределяне на пенсия от началото на годината, показаха от Национален осигурителен институт.
За учители, военни, служители на реда и хора с пенсия за неработоспособност за трудова активност новата методика е по-благоприятна
За учителите и работещите в бранш " Сигурност " пенсията ще бъде по-благоприятна, в случай че бъде изчислена по новата методика, която работи от началото на 1 януари 2019 година, сподели Драгомир Драганов -директор на дирекция " Анализи, прогнози и обмисляне " в Национален осигурителен институт. Той изясни, че за учителите това се изяснява с политиката във връзка с бранш обучение и увеличаващите се заплати през последните години. Изчислено е, че 87,1 на 100 от тях ще имат по-благоприятна пенсия по новата методика, която включва осигурителният приход единствено след 2000 година, а 12,9 по остарялата, която включва и приходите преди 1997 година, както и тези в интервала 1997 -1999 година. За хората от бранш сигурност е изчислено, че 71,4 на 100 от тях ще вземат по-добра пенсия по новата методика, 21,1 на 100 по остарялата и 7,4 на 100 - без разлика по двете методики.
За болшинството от хората с пенсия за неработоспособност за трудова активност остарялата методика също ще е по-неблагоприятна. 66,5 на 100 от тях ще имат по-благоприятен размер по новата методика, 18,1 на 100 по остарялата, 14,4 на 100 ще са без разлика в пенсиите. За категорийните служащи ще е по-изгодно да се пенсионират по остарялата методика. За 59 % от тях остарялата методика е по-благоприятна, за 31 на 100 новата, без разлика са 8,7 на 100 от тях, споделиха специалистите.
Според изчисленията на специалистите на Национален осигурителен институт предстоящият междинен размер на пенсията за 2019 година при остарялата методика е 402 лв., до момента в който по новата методика - 399 лв.. Това е разлика от едвам 3 лв., разяснява Драганов. Възможността за избор обаче дава междинна пенсия от 420 лв..
Тази година спомагателните разноски за пенсии ще са 13,7 млн.лева, а в края на 2022 година ще са нужни спомагателни 14, 1 млн. лв., оповестиха от Национален осигурителен институт.
Изборът на временен интервал за опция за избор по коя методика хората да се пенсионират - до 1 януари 2023 година, е изработен заради демографски и стопански фактори, изясни Драганов. Той уточни, че през интервала 2019-2022 година следва да се пенсионират дамите, родени до края на февруари 1961 година, както и мъжете, родени до края на юли 1958 година. За тези хора има съображение да се допусне, че интервалът 1982-1997 година и 1997-1999 година съответствува със средата на тяхната трудова кариера и заплащането им е било най-хубаво. За хората на тази възраст има съображение да се счита, че ще има интервали, в които междинният им персонален приход ще е по-висок от междинния за страната. Това е по-малко евентуално за родените след 1962 година /жени/ и след 1959 година /мъже/, тъй като в средата на 80-те и 90-те те са били още при започване на трудовата си кариера. Затова след 2023 година те ще получават по-високи пенсии по новата методика, която ще е единствената, която ще се ползва, разясниха специалистите на Национален осигурителен институт. Според тях за сред 7,4 % и 14,4 на 100 изборът на методика не носи смяна в размера на пенсията, тъй като тя е или приравнена на минималния размер за съответния тип, или лимитирана на оптималния размер.
Очаква се всяка година в идващите четири да се пенсионират към 75 000 души.
Промените в Кодекса за обществено обезпечаване, които дават опция за избор, влизат в действие на 4 май, само че защото 4, 5 и 6 май са почивни дни, хората ще могат от 7 май да подават заявки. От тогава ще работи и смесен калкулатор на Национален осигурителен институт, посредством който хората ще могат сами авансово да си изчислят кой размер е по-благоприятен. Амбицията на специалистите на Национален осигурителен институт е още през днешния ден в края на деня той да бъде подложен.
В заявката за разпределяне на пенсия има отметка, в която бъдещият пенсионер декларира, че при разпределяне на желаната от него пенсия, желае в нейния размер да се вземат поради трите поредни години от последните 15 години застрахователен стаж, определени от него, преди 1 януари 1997 година. Бъдещите пенсионери би трябвало да дават всички документи, като е наложително да дават тези за най-хубавите три години преди 1997 година, при опция, и тези за интервала 1997 -1999 година, защото тогава регистърът на Национален осигурителен институт е в развой на внедряване. Ако хората не помнят да създадат отметка, че желаят и по остарялата методика да бъдат изчислени пенсиите им, само че дават документи за трите най-хубави години, от Национален осигурителен институт отново ще им изчислят служебно и по двете методики, като ще им дават по-благоприятния размер на пенсията.
За искащите да се пенсионират по новата методика няма да е нужно да носят документи за така наречен златни години и да вършат отметки в заявката.
Очаква се още през днешния ден да бъде качен смесен калкулатор на уеб страницата на Национален осигурителен институт
Обновена е електронната услуга на Национален осигурителен институт " Изчисляване на планиран размер на пенсията ", оповестиха Любомира Язаджиева - шеф на дирекция " Пенсии " в Национален осигурителен институт, и Марин Калчев -директор на дирекция " Информационни системи за дълготрайни и краткосрочни заплащания " в Национален осигурителен институт.
Комбинираният калкулатор ще може да бъде употребен сигурно от 7 май, а евентуално и още през днешния ден специалистите ще го качат на уеб страницата на Национален осигурителен институт. Чрез него ще може да се пресмята както планиран самостоятелен коефициент, по този начин и планиран размер на пенсията по едно и също време и по остарялата, и по новата методика.
Експертите прецизираха, че електронната услуга пресмята прелиминарен, само че не финален размер на коефициента и на пенсията, тъй като е допустимо в регистъра на обезпечените да има неточни или изчезнали данни от началния му тестов интервал. Когато хората дойдат с документите в Търговско предприятие на Национален осигурителен институт, ще им се изчислят точните размери, показаха от Национален осигурителен институт.
Има фрапантни случаи на хора, които показват приход отпреди 1997 година по мемоари, догатки, а по време на пенсионното произвеждане се оказва, че приходът не подхожда по документи на авансово подадените данни, изясни Язаджиева. Тя напомни, че услугата работи и със средномесечен застрахователен приход за 12 месеца обратно, по тази причина има значение по кое време тъкмо е направено изчислението на планиран размер.
В електронната услуга при пресмятане на прогнозния размер се изтеглят данните от Регистъра на обезпечените след 1996 година. Особеност при електронната услуга е, че целият стаж, който хората ще посочат преди 1997 година, ще бъде третиран като трета категория, а при пенсионното произвеждане, при показани документи, които потвърждават категорията, ще се дефинира точната. Експертите прецизираха, че изборът на трите най-хубави години ще е персонален избор на хората, защото за този интервал няма указател. Колкото по-точни са данните, въведени от бъдещите пенсионери, толкоз по-точен ще е прогнозният размер на пенсията.
Национален осигурителен институт пази всички калкулации, които са направени от бъдещите пенсионери посредством електронния калкулатор, без значение какъв брой на брой са. Ако не се вкарат данните за трите най-хубави години преди 1997 година, по дифолт калкулаторът работи по новата методика и пресмята планиран размер по нея.
Мобилни екипи на Национален осигурителен институт ще съветват хората по места
От 7 май специалистите на Национален осигурителен институт ще съветват хората при избора на по-благоприятен размер на пенсията и по места. Освен електронната услуга на Национален осигурителен институт за пресмятане на планиран размер, бъдещите пенсионери ще могат да се съветват и в жив диалог с специалистите, тъй като част от тях нямат ПИК или не могат да боравят с Интернет. Консултациите ще бъдат правени в териториалните поделения, в изнесени приемни и посредством мобилни екипи, които ще посещават обитаеми места без Търговско предприятие и изнесени приемни. Те ще бъдат правени през май, юни и при нужда и през други месеци. Графици за консултациите ще бъдат качени в териториалните поделения на Национален осигурителен институт и в кметствата.
Консултациите дават предварителни планирани стойности на самостоятелния коефициент и пенсията, тъй като те ще се извършат въз основата на електронната услуга на Национален осигурителен институт. Важно е бъдещите пенсионери да носят документ за идентичност, както и документи за осигурителни приходи.
Промените в Кодекса за обществено обезпечаване
До 1 януари 2023 година хората ще могат да избират по остарялата или по новата методика да се пенсионират плануват измененията в Кодекса за обществено обезпечаване. Старата методика включва както трите най-благоприятни години преди 1997 година, по този начин и целият приход от 1 януари 1997 година до пенсионирането на хората. Новата включва единствено осигурителният приход след 2000 година и след 1 януари 2023 година ще работи единствено тя.
Възможността за избор е планувана и за хората, които са подали заявление за разпределяне на пенсия с начална дата след 31 декември 2018 година, както и за тези, на които към този момент е отпусната такава пенсия през същия интервал. Те ще могат в шестмесечен период да упражнят еднократно правото си на избор, като пенсията ще се отпуска в новия размер от същата начална дата.
Хората, на които към този момент им е отпусната пенсия от началото на 2019 година, са към 4 000. Те ще имат право до 2 ноември да изискат преизчисляване на пенсията и по остарялата методика. Ако по остарялата се окаже, че размерът на пенсията е по-благоприятен, ще им бъде провиснал по-високия със същата начална дата. Над 21 хиляди са подалите заявки за разпределяне на пенсия от началото на годината, показаха от Национален осигурителен институт.
За учители, военни, служители на реда и хора с пенсия за неработоспособност за трудова активност новата методика е по-благоприятна
За учителите и работещите в бранш " Сигурност " пенсията ще бъде по-благоприятна, в случай че бъде изчислена по новата методика, която работи от началото на 1 януари 2019 година, сподели Драгомир Драганов -директор на дирекция " Анализи, прогнози и обмисляне " в Национален осигурителен институт. Той изясни, че за учителите това се изяснява с политиката във връзка с бранш обучение и увеличаващите се заплати през последните години. Изчислено е, че 87,1 на 100 от тях ще имат по-благоприятна пенсия по новата методика, която включва осигурителният приход единствено след 2000 година, а 12,9 по остарялата, която включва и приходите преди 1997 година, както и тези в интервала 1997 -1999 година. За хората от бранш сигурност е изчислено, че 71,4 на 100 от тях ще вземат по-добра пенсия по новата методика, 21,1 на 100 по остарялата и 7,4 на 100 - без разлика по двете методики.
За болшинството от хората с пенсия за неработоспособност за трудова активност остарялата методика също ще е по-неблагоприятна. 66,5 на 100 от тях ще имат по-благоприятен размер по новата методика, 18,1 на 100 по остарялата, 14,4 на 100 ще са без разлика в пенсиите. За категорийните служащи ще е по-изгодно да се пенсионират по остарялата методика. За 59 % от тях остарялата методика е по-благоприятна, за 31 на 100 новата, без разлика са 8,7 на 100 от тях, споделиха специалистите.
Според изчисленията на специалистите на Национален осигурителен институт предстоящият междинен размер на пенсията за 2019 година при остарялата методика е 402 лв., до момента в който по новата методика - 399 лв.. Това е разлика от едвам 3 лв., разяснява Драганов. Възможността за избор обаче дава междинна пенсия от 420 лв..
Тази година спомагателните разноски за пенсии ще са 13,7 млн.лева, а в края на 2022 година ще са нужни спомагателни 14, 1 млн. лв., оповестиха от Национален осигурителен институт.
Изборът на временен интервал за опция за избор по коя методика хората да се пенсионират - до 1 януари 2023 година, е изработен заради демографски и стопански фактори, изясни Драганов. Той уточни, че през интервала 2019-2022 година следва да се пенсионират дамите, родени до края на февруари 1961 година, както и мъжете, родени до края на юли 1958 година. За тези хора има съображение да се допусне, че интервалът 1982-1997 година и 1997-1999 година съответствува със средата на тяхната трудова кариера и заплащането им е било най-хубаво. За хората на тази възраст има съображение да се счита, че ще има интервали, в които междинният им персонален приход ще е по-висок от междинния за страната. Това е по-малко евентуално за родените след 1962 година /жени/ и след 1959 година /мъже/, тъй като в средата на 80-те и 90-те те са били още при започване на трудовата си кариера. Затова след 2023 година те ще получават по-високи пенсии по новата методика, която ще е единствената, която ще се ползва, разясниха специалистите на Национален осигурителен институт. Според тях за сред 7,4 % и 14,4 на 100 изборът на методика не носи смяна в размера на пенсията, тъй като тя е или приравнена на минималния размер за съответния тип, или лимитирана на оптималния размер.
Очаква се всяка година в идващите четири да се пенсионират към 75 000 души.
Източник: manager.bg
КОМЕНТАРИ