УниБИТ представи постигнатото по националната научна програма Сигурност и отбрана
От 27 до 29 август 2025 година в гр. Казанлък се организира заключителната Кръгла маса, отдадена на осъществяването на дилемите по Националната научна стратегия " Сигурност и защита " (ННПСиО), ръководени от Университета по библиотекознание и осведомителни технологии (УниБИТ).
Събитието събра представители на университетските среди, държавните институции и локалната власт, с цел да бъдат показани резултатите от основни проучвания и приложни разработки, осъществени по време на програмата.
" Като че ли сме предчувствали развиването на обстановката в световната сигурност – още тогава, когато ръководителят на Европейския парламент госпожа Роберта Мецола съобщи, че " Европа би трябвало да бъде виновна за своята лична сигурност ". Считам, че сполучливата и високо продуктивна активност по Националната научна стратегия, както и създаването на новата научна стратегия е точно в унисон с тези европейски цели и ще следва ясно контури път на консолидиране на научните проучвания и нововъведенията в системата на сигурността ". С тези думи проф. Стоян Денчев – един от идеолозите на програмата приветства участниците и гостите на кръглата маса.
На формалната естрада на Кръглата маса заеха местата си представители на държавни институции, локална власт, потвърдени научни престижи и хора от практиката, измежду които доктор Маноил Манев – Председател на Парламентарната комисия по вътрешен ред и сигурност, проф. Костадин Костадинов – Съветник на министъра на образованието и науката, госпожа Галина Стоянова – кмет на община Казанлък, бриг. ген. Маргарит Михайлов – пълководец на 61-ва Стрямска механизирана бригада в град Карлово, полк. доцент д.н. Борислав Генов – шеф на Института по защита " Проф. Цветан Лазаров " към Министерството на защитата.
От представянията на екипа на УниБИТ е видно, че в границите на Националната научна стратегия са създадени и показани голям брой проучвания и научни артикули, измежду които: Анализ и оценка на системата за ръководство при бедствия, повреди, изключителни обстановки и рецесии с оферти за усъвършенстването ѝ; Изследвания върху демографските, психическите и обществените аспекти на националната сигурност; Концептуален модел за етично държание и ръководство в осведомителното общество; Анализ на интернационалните стандарти и положителните практики в региона на киберсигурността и оценка на националната нормативна уредба.
Постигнатите резултати от учените от УниБИТ надвишават упованията: повече от 75% от заложените знаци са изпълнени преди крайния период, като за 2/5 от тях преизпълнението е доста – над два пъти. В резултат на проучванията са регистрирани 6 потребни модела и 4 патента, а редица изявления са включени в влиятелни интернационалните бази данни като SCOPUS и Web of Science. Разработени са и прототипи на новаторски системи за повишение на сигурността и защитата.
" Днес обобщаваме резултатите от усилената научна и приложна работа, в която нашият университет потвърди висок професионализъм, теоретичен капацитет и отговорност към обществото. Постигнатите резултати са удостоверение за приноса на УниБИТ освен в академичната сфера, само че и в укрепването на националната сигурност и развиването на реформаторски решения в интерес на страната и жителите " – съобщи в приветствието си проф. Ирена Петева, ректор на УниБИТ.
Натрупаният опит и постигнатите научни резултати са основа за стартирането на новата Национална научна стратегия " Наука за несъмнено бъдеще ", която ще се осъществя в интервала 2026 – 2029 година с показателен бюджет от 9,8 млн. лева (5,01 млн. евро). Програмата ще бъде надграждане на досегашната, с акцент върху новаторски технологии, резистентност, киберсигурност и отбрана на популацията при рецесии, произшествия и повреди.
В новата стратегия ще се включат и нови сътрудници – Военномедицинска академия и Технически университет – София, което ще ускори научния и експертен капацитет. Подкрепа за програмата към този момент е декларирана от редица институции, измежду които Министерство на вътрешните работи, Министерство на защитата, ДАНС, ДАР, ГДБОП, Гранична полиция, Пожарна сигурност, Началника на защитата, както и от организации на отбранителната промишленост и стопанския бранш.
" Кръглата маса не е единствено доклад на свършеното, а явен знак, че българската просвета има основна роля в построяването на стабилно и несъмнено бъдеще за страната. УниБИТ и сътрудниците му потвърдиха, че посредством научни проучвания, нововъведения и отговорност към обществото могат да бъдат препоръчани решения с действителна практическа стойност за националната сигурност " – сподели доктор Маноил Манев – Председател на Комисията по вътрешна сигурност и ред при Народното събрание.
" Убеден съм, че заключителният доклад, отчетите и полемиките по време на Кръглата маса ще слагат постоянна основа за бъдещи разработки и съдействие, а научният и експертният капацитет на УниБИТ ще продължи да бъде мотор за развиване на образованието, науката и научните проучвания " – съобщи проф. Костадин Костадинов.
Бригаден военачалник Маргарит Михайлов – пълководец на 61-ва Стрямска механизирана бригада показа с аудиторията, че " като човек на терен – тематиките, които се дискутират през днешния ден са разнородни и в това време не са лесни за проучване, анализиране и показване. Чувствам се задоволен от амбициозността и успеваемостта, с които сте осъществили дейностите по Научната стратегия " Сигурност и защита " – На верния път сте! Убеден съм, че дружно ще осигурим високи стандарти за едно по-смислено и положително бъдеще на България! "
Г-жа Галина Стоянова – Кмет на община Казанлък – приветства участниците и гостите на научния конгрес с " Добре пристигнали " и с откровено удовлетворение показа с присъстващите, че за нея не е изненада, че уредниците са избрали тъкмо региона на Казанлък да показват на заключително събитие резултатите от извършените научни проучвания, тъй като Казанлък е един от огромните военни центрове в България с капацитет и история във военната промишленост.
В хода на полемиките интензивно присъединяване взеха ген.-майор (о.з.) проф. доктор Евгени Манев, доцент доктор Пламен Теодосиев, доцент доктор Константин Казаков, проф. д.т.н. Веселин Целков, ген.-майор (о.з.) доцент доктор Груди Ангелов, доцент доктор Йордан Деливерски, доцент доктор Боян Жеков и доцент доктор Ралица Йотова.
Финално резюме на днешната сесия от кръглата маса направи бриг. ген. (о.з.) проф. доктор Пламен Богданов – началник на Департамента по национална и интернационална сигурност на УниБИТ и разгласи тематиките за утрешната сесия.




