София става световна сцена за млади диригенти
От 23 февруари до 1 март 2026 година зала „ България “ ще бъде хазаин на Международния диригентски конкурс – София – професионален конгрес с интернационално присъединяване, който събира млади диригенти от целия свят и утвърждава града като сцена за живописен продан, професионално развиване и разкриване на нови креативен имена.
Организиран от Софийската филхармония, състезанието съчетава артистичната конкуренция с действителна концертна процедура. След предварителна интернационална селекция от стотици претенденти бяха определени дванадесет финалисти, които ще вземат участие в серия от конкурсни кръгове, дирижирайки Софийската филхармония и Националния филхармоничен хор. Програмата обгръща репертоар от класиката до музиката на ХХ век, както и българско произведение.
Форматът включва шест конкурсни дни с отворени за аудитория подготовки и прослушвания, както и финален церемония концерт на 1 март, на който ще бъдат оповестени лауреатите.
Входът за заключителния концерт е с предложения, които могат да бъдат получени от касите на зала „ България “.
Освен трите наградата, подкрепени с финансов тласък, ще бъдат дадени и премия на публиката, както и премия на оркестъра.
По мотив 50 години от гибелта на диригента Саша Попов ще бъде връчена и специфична премия на неговото име.
Международното жури сплотява водещи диригенти, шефове на оркестри, фестивали и мениджъри от Европа, Азия и Близкия изток. Председател на журито е доайенът на българските диригенти Георги Димитров.
Артистичната идея на плана е обвързвана с задачата на Софийската филхармония да поддържа новото потомство музиканти и да построява устойчиви интернационалните партньорства. Водеща фигура в основаването и развиването на състезанието е маестро Найден Тодоров, който слага акцент върху практическото образование, обмена на обичаи и професионалната реализация на младите диригенти.
С интернационално партньорство с IMK Vienna, състезанието има упоритостта да се утвърди като годишна платформа за разкриване на нови гении и да ускори интернационалната видимост на София като европейски културен център.
Организиран от Софийската филхармония, състезанието съчетава артистичната конкуренция с действителна концертна процедура. След предварителна интернационална селекция от стотици претенденти бяха определени дванадесет финалисти, които ще вземат участие в серия от конкурсни кръгове, дирижирайки Софийската филхармония и Националния филхармоничен хор. Програмата обгръща репертоар от класиката до музиката на ХХ век, както и българско произведение.
Форматът включва шест конкурсни дни с отворени за аудитория подготовки и прослушвания, както и финален церемония концерт на 1 март, на който ще бъдат оповестени лауреатите.
Входът за заключителния концерт е с предложения, които могат да бъдат получени от касите на зала „ България “.
Освен трите наградата, подкрепени с финансов тласък, ще бъдат дадени и премия на публиката, както и премия на оркестъра.
По мотив 50 години от гибелта на диригента Саша Попов ще бъде връчена и специфична премия на неговото име.
Международното жури сплотява водещи диригенти, шефове на оркестри, фестивали и мениджъри от Европа, Азия и Близкия изток. Председател на журито е доайенът на българските диригенти Георги Димитров.
Артистичната идея на плана е обвързвана с задачата на Софийската филхармония да поддържа новото потомство музиканти и да построява устойчиви интернационалните партньорства. Водеща фигура в основаването и развиването на състезанието е маестро Найден Тодоров, който слага акцент върху практическото образование, обмена на обичаи и професионалната реализация на младите диригенти.
С интернационално партньорство с IMK Vienna, състезанието има упоритостта да се утвърди като годишна платформа за разкриване на нови гении и да ускори интернационалната видимост на София като европейски културен център.
Източник: lupa.bg
КОМЕНТАРИ




