От 20 юни посетителите на Националния исторически музей ще могат

...
От 20 юни посетителите на Националния исторически музей ще могат
Коментари Харесай

Храмът на Фортуна в Улпия Ескус оживява в залите на Националния исторически музей


От 20 юни посетителите на Националния исторически музей ще могат да се разходят виртуално в храма на богинята на щастието и шанса Фортуна.

Проектът на виртуалната въстановка на храма е изпълнена с всички елементи, разкрити по време на изследванията и присъщи за епохата на битие на храма в лагера на V Македонски легион, колонията Улпия Ескус. Архитектурната възстановка е дело на проектант Юлий Фърков, който е работил дълги години дружно с Теофил Иванов в античния град, оповестяват от музея.

Виртуалната действителност е финансирана от бюджета на Националния исторически музей. Храмът се намира в югоизточния ъгъл на Форумния комплекс на града. Храмът на Фортуна (templum Fortunae) е изцяло оголен и изследван. На юг той граничи с decumanus maximus. Планът му е правоъгълен: дължина 50.20 м (север – юг) и широчина 28 м (изток – запад). Състои се от южен портик (колонада) с двуреден строителен надпис на латински език, дълъг 26 м; вътрешен правоъгълен двор с колонада; храмът на Фортуна; пространства на север от храма.





Целият комплекс бил изпълнен в коринтски жанр. Латинският надпис съдържа имената и купите на римския император Комод (180 – 192) на който е отдаден храма. Според наличието на надписа храма бил повдигнат със средствата на “сдружението на занаятчиите ” (collegium fabrorum) през 190 година Колонадата на вътрешния двор била украсена с фриз – архитрави, изпълнени с релефни бикови глави и гирлянди от лавър. Храмът на Фортуна се състоял от антре и паметно помещение. Южната фасада имала четири коринтски колони. Върху триъгълният фронтон са изобразени две Виктории, които държат лавров венец.

Вътре във венеца е имало релефно изображение – евентуално глава на Медуза, която да защищава от злото. Храмовият комплекс е опустошен от готите или от земетресение през 376 – 378 година Виртуалната разходка е част от непрекъснатата експозиция на Националния исторически музей и може да бъде забелязана с спомагателен билет.





 
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР