Ограничават движението на тежкотоварни камиони по АМ „Хемус“ до май 2026 г.
От 18 декември 2025 година тежкотоварните камиони ще се движат единствено в спешната лента сред 1-ви и 8-ми километър на автомагистрала „ Хемус “ в посока Варна. Ограничението важи за дейната и изпреварващата лента. То ще бъде в действие до май 2026 година Максималната позволена скорост в този сектор е 90 км/ч.
Агенция „ Пътна инфраструктура “ (АПИ) вкарва мярката за повишение на сигурността. Причината е неприятното положение на пътната настилка през зимните месеци. През 2026 година се възнамерява ремонт на платното към Варна. АПИ приканва водачите да бъдат деликатни и да съблюдават пътната сигнализация. Целта е да се понижат рисковете от произшествия. Мащабни поправки по Автомагистрала „ Хемус “ са нужни за възстановяване на инфраструктурата.
Използването на спешната лента за придвижване е краткотрайно решение. То се постанова заради липса на опция за неотложен главен ремонт. Въпреки това, пътни специалисти предизвестяват, че сходна процедура крие опасности. Тя изисква в допълнение сигнализиране и надзор. Целта е да се предотврати основаването на рискови обстановки при възможни повреди.
АПИ разгласява и график за краткотрайни ограничавания. Те касаят тежкотоварни транспортни средства по главните автомагистрали. Тези ограничения се ползват през зимния и празничния интервал. За Автомагистрала „ Хемус “ също са планувани забрани. Те влизат в действие при влошени метеорологични условия или в пикови часове. Това демонстрира, че ограничаването е целеустремено. То цели да резервира пропускателната дарба, а не цялостно блокиране на трафика.
Представители на транспортни организации могат да изразят терзания. Те касаят оперативни и стопански последствия от тези ограничения. Забавянията и лимитираната скорост въздействат на превозвачите. Вероятно ще изискат явен график за ремонта. Също по този начин и компенсационни ограничения. Местните управляващи нормално поддържат ограниченията за сигурност. Те обаче постоянно упорстват за ускорение на плануваните ремонтни действия. Подобни ограничавания се постановат и на други места. През 2026 година се планува главен ремонт на платното в посока Варна.




