От 1 юли ваксината срещу варицела става част от задължителния

...
От 1 юли ваксината срещу варицела става част от задължителния
Коментари Харесай

Ваксината срещу варицела става задължителна от 1 юли

От 1 юли имунизацията против варицела става част от наложителния имунизационен календар в България. Новите правила ще важат за децата, родени след 1 януари 2025 година, а имунизацията ще бъде безвъзмездна и ще се прави от общопрактикуващите лекари.

Ваксината ще се слага в две дози:

Първата се поставя сред 12-ия и 15-ия месец

Втората - в годината, в която децата навършват 4 години

През 2026 година на наложителна имунизация подлежат децата, родени през 2025 година, в случай че няма медицински документи или лабораторно удостоверение, че към този момент са преболедували варицела.

Здравните управляващи прецизират, че когато няма сигурни доказателства за прекарано заболяване, няма противопоказания детето да бъде ваксинирано.

През тази година няма да се правят реимунизации, защото втората доза ще се ползва единствено при деца, получили първата в границите на новия наложителен календар.

Очаква се в къси периоди Министерството на здравеопазването да получи доставката на имунизациите, след което персоналните лекари ще могат да заявят нужните количества.

За имунизацията ще се употребява имунизацията Varivax - жива атенюирана моноваксина.

Тя може да се ползва дружно с останалите наложителни ваксини от календара: против хепатит вид Б, полиомиелит, дифтерия, тетанус, коклюш, хемофилус инфлуенце вид Б инфекции, пневмококови инфекции, морбили, паротит и рубеола.

Особеност има единствено при комбинирането с имунизацията против морбили. Двете имунизации би трябвало да се вършат или по едно и също време или с период от 30 дни сред тях.

Започва и осъществяването на Националната стратегия за ваксинопрофилактика на сезонния грип при децата за интервала 2026-2030 година Тя предвижда безплатни противогрипни ваксини за всички деца на възраст от 6 месеца до 7 години, както и за деца до 17 години с хронични болести.

Сред положенията, които дават право на безвъзмездна имунизация, са астма, хронични белодробни и сърдечно-съдови болести, диабет, затлъстяване, хронична бъбречна непълнота, имунодефицитни положения и други рискови болести.

На децата до 2-годишна възраст ще се ползват инактивирани ваксини, а при по-големите има вид и за жива атенюирана ваксина.

 

 
Източник: lupa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР