От 1 юли 2024 г. ваучерите за храна ще бъдат

...
От 1 юли 2024 г. ваучерите за храна ще бъдат
Коментари Харесай

Ваучерите за храна стават електронни догодина

От 1 юли 2024 година ваучерите за храна ще бъдат напълно електронни. Промените в Закона за корпоративното подоходно облагане, признати със Закона за държавния бюджет за 2023 година, плануват временен интервал от шест месеца от 1 януари следващата година, в който ще могат да се дават и на хартия, както е сега. Това беше една дълго чакана смяна на пазара, разяснява пред Българска телеграфна агенция Таня Обущарова, основен секретар на Асоциацията на операторите на ваучери за храна в България.
По думите й дигитализацията ще улесни потребителите и ще усъвършенства неведнъж потребителско преживяване с потреблението на актуален съвременен инструмент, който може да е във тип на карта, само че и напълно виртуален като приложение.
Е-ваучерът ще може да се употребява отчасти - даже за минимална покупка. Сега сумата, посочена на хартиения ваучер, би трябвало да бъде изразходена, тъй като в комерсиалните обекти не се връща ресто. Работодателите също ще бъдат облекчени в администрирането, считат от асоциацията.
Около 10 са лицензираните у нас оператори на ваучери за храна, като в асоциацията членуват четири от тях, които са най-големите на пазара и покриват над 80 % от него. В България системата съществува от към 20 години и е много строго контролирана от Министерството на финансите (МФ) и Националната организация за приходите (НАП). Всяка година с държавния бюджет се дефинира годишна квота, която контролира и размера на пазара. Тази година тя е 1,4 милиарда лв. - т.е. до този размер могат да бъдат издавани ваучери за храна. Освободени от облагане с налог са до 200 лв. месечно на служащ.
На месечна база над 700 000 чиновници в цялата страна получават ваучери за храна. Около 20 000 са работодателите, които ги дават, по данни на асоциацията. Работодателите поръчват ваучерите на операторите, които ги доставят ежемесечно отпечатани на хартия. След като ги получат, чиновниците могат да ги употребяват в необятна мрежа от към 10 000 търговски обекта сега - супермаркети, дребни фамилни магазини, заведения за хранене, заведения за бързо хранене и други С тях обаче могат да купят единствено храна и хранителни артикули. Има експлицитна наредба, че сумата, която работодателят дава като ваучери за храна, е отвън заплатата на служащия.
Източник: duma.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР