От 1 януари Центърът за градска мобилност (ЦГМ) ще продава

...
От 1 януари Центърът за градска мобилност (ЦГМ) ще продава
Коментари Харесай

Вижте новите билети и карти на градския транспорт в София и как да ги ползваме

От 1 януари Центърът за градска подвижност (ЦГМ) ще продава два типа нови транспортни документи. Очакванията са те да бъдат употребявани от хората, които най-рядко употребяват услугите на обществения превоз в София.
Още по темата
Единият превозен документ е билет " 30+ ", който ще дава опция на притежателя му да се прекачва във всички типове градски превоз в границите на 30 минути на цена от 1,60 лева

Вторият е билет " 60+ " и е подобен на първия, само че за два пъти по-дълго време. Цената му е 2,20 лева

Всички фотоси

" Това са електронни билети и те ще се качват на носителите на Центъра за градска подвижност ", сподели изпълнителният шеф на ЦГМ Атанас Дилчев, представен от Българска телеграфна агенция. Зареждането на услугите ще става посредством известната пластика на цена от 3 лева и пластика ултра лайт на цена от 0,80 лева , която ще може да се закупува от пунктовете на центъра.

 Снимка: БТА

Новите транспортни документи ще могат да се таксуват и с банкова карта .

 Снимка: БТА

" След първата валидация на Вашето безконтактно устройство или банкова карта, идващите 30 или 60 минути, няма да бъдете таксувани ", уточни изпълнителният шеф на ЦГМ.

" Остава опцията в метрото да се употребява хартиеният билет от 1,60 лева и той ще дава право, както и до момента, единствено на едно пътешестване. При потребност може да се закупи и от лидера на съответното транспортно средство, само че на цена от 2 лева ", добави Дилчев.

 Снимка: БТА

По думите му безпорядък с продажбата на транспортните документи от ЦГМ няма да настъпи. Той подсети, че всеки, който към днешна дата има закупен книжен билет, има право да го употребява до 1 март.

 Снимка: БТА

Общинският консултант Зафир Зарков подсети, че през лятото Столичният общински съвет одобри нова тарифна политика, която да систематизира и провежда по нов метод транспортните документи в градския превоз на София. Според него част от транспортните документи към този момент се радват на сполучлива продажба в системата на ЦГМ - картата за родители на деца до 2 година и картите за младежи и възпитаници .

" Търсихме оня баланс, който да не докара до увеличение на цената на транспортните документи. На процедура превозът на града е към този момент недофинансиран и то в доста съществени размери. В цяла Европа карта за една линия няма. Идеята е хората да бъдат подтиквани да употребяват всички линии, а освен една ", уточни Зарков в отговор на журналистически въпрос какво наложи отпадането на картите за една линия.

" В общинския бюджет има планувани обилни средства за градския превоз. Сумата доближава 170 млн. лева годишно. Правим всичко допустимо и тази сума ще бъде обезпечена на 100 %. При актуализацията в държавния бюджет на лятото тази година бяха отпуснати в допълнение 74 млн. лева за подкрепяне на градския превоз в София, само че провокациите не престават да са съществени. През последните години мощно набъбнаха разноските за енергоносителите в сдруженията, набъбнаха разноските за заплати, тъй че разноските на бранша като цяло са огромни. Следим ги на ежеседмична база и разчитаме на народните представители и общинския съвет да не престават да поддържат. Ние от своя страна вършим каквото бихме могли като община, с цел да осигурим безпроблемното и качествено обслужване на хората в града ", сподели зам-кметът по финанси на София Дончо Барбалов във връзка финансовото положение на превоза в столицата.

 Снимка: БТА
Източник: dir.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР