Превозни средства без шофьор по българските пътища? Според Николай Рашков - технологията ще успее да навлезе сравнително бързо
От 1-ви януари България е напълно в Шенген. На границата с Румъния през идващите 6 месеца ще работи олекотен режим на инспекции, само че не на всички пътуващи, а след разбор на риска.
Според Николай Рашков, член на Съюза на интернационалните превозвачи, след приключването на тази половин година, ще стартира нова ера за превоза в България.
" Ако в действителност инспекциите продължат да са такива и да усъвършенстваме системата, като заплащането на моста стане онлайн, това ще облекчи трафика значително. Това, което се случва през днешния ден, е глътка въздух за транспортния отрасъл ", добави той.
Транспортните политики през 2025 година
Николай Рашков е също евродепутат, като е член на Експертната група за превоз към Европейската комисия. В това си амплоа, той разясни в каква посока се движи транспортния отрасъл.
По думите му, най-голямата тематика като цяло, а и в частност за превоза, е Зелената договорка.
" До 2050 година излъчванията би трябвало да се намаляват с точни параметри, като стъпките са на всеки 5 години. Транспортните организации в Европа са пожелателно оптимистични. Индустрията върви към понижаване на използването на дизел ", означи Рашков, като допусна, че в по-далечно бъдеще евентуално типът гориво ще бъде сменен от водородни технологии или някакъв вид електрификация ще бъде на дневен ред.
Дотогава, обаче, преходът към по-зелена транспортна промишленост може да бъде придружен от биодизел, SLG или LNG.
Автономни транспортни средства без лидер - взор в бъдещето
" Ако погледнем на практика, не би имало потребност от създаване на нова пътна инфраструктура за сходни транспортни средства. В Европа, Америка и Азия се вършат проби с леки коли и камиони. Едната разновидност е абсоютно самостоятелно придвижване. По-лесният модел и по-лесно използван е следният: ескорт от няколко тежкотоварни автомобила, които пътуват в колона, първият я управлява, другите се движат по него. Технологията ще успее да влезе относително бързо, остава въпросът с регулаторната рамка, да вземем за пример въпросът кой носи отговорността при случила се злополука ", разясни Николай Рашков.