От 1-ви до 20-ти ноември 2024 г. Арт галерия Le

...
От 1-ви до 20-ти ноември 2024 г. Арт галерия Le
Коментари Харесай

Диалози: 10 художници откриват съвместна изложба във Варна

От 1-ви до 20-ти ноември 2024 година Арт изложба Le Papillon във Варна ще показа кураторски план „ Диалози II “ – резултат от инициирана креативна провокация към няколко художника. След сполучливото показване на Диалози I през 2023 година, се постави основата на нова традиция, сплотяваща модерни български създатели от разнообразни жанрове и генерации.

Откриването на изложбата е от 18 часа на 1 ноемрври в изложбения салон на Арт Галерия Le Papillon на ул. Драгоман 12 във Варна.

Проектът се затвърждава като сполучлива самодейност, преминаваща през няколко стадия – провокация, полемика, тематика, разговор, приключена творба, чиято кулминационна точка е показване на творбите в галерия. Откриването на изложбата на 1-ви ноември е и събитието, с което екипът на галерията е избрал да означи Денят на националните будители и своята поредна година изложбена активност. На тази дата стартира 18-тата ѝ година на интензивно наличие в изложбения културен календар за публиките освен от град Варна.

Кураторският план показва една от главните задачи на галерията да провокира, посредничи и осъществя разговор, както сред самите създатели, по този начин и сред създатели и аудитория. В образуваните 5 диалогични двойки се разпознават имената на превъзходни художници, чиято креативна сила носи мощен заряд. Демонстрират се безапелационни умения и реактивност на съвремието ни. Любопитство будят и тематиките, определени за самобитен изящен разговор от всяка двойка, предизвикващи вербални диалози и мултиплициращи синергията от изобретателната им вълна във въздействащи творби:

„ Докосване “: Ангелика Радева – Валери Чакалов

„ Обикновено “: Веселин Начев – Гълъб Гълъбов

„ Дим “: Димитър Чолаков – Милчо Талев

„ Левитация “: Иво Бистрички – Ралица Стоицева

„ Езерото “: Марияна Маринова – Мими Добрева

Чрез този план галерията предизвика приети художници, като всеки от тях избира своя събеседник за взаимен разговор, изпълнен със средствата на изящното изкуство. На основа диалозите сред всеки двама в пет дискутиращи двойки художници се оформиха и пет другите тематики.

Провокативен и с доста модерно звучене е разговорът сред Ангелика Радева и Валери Чакалов. Докато в творбата на Ангелика „ Докосване “-то е толкоз изразително и съвсем безусловно физическо чувство, то при проф. Чакалов е по-скоро интуитивно, ефимерно, с внушението от геометрията на формите и напластяванията като снеговалеж на пасти и пигменти върху ясни релефи. В обемната картина на Ангелика Радева, която стартира със скулптуриране на формата и следващо й пакетиране с обтягане на платното върху търсената форма или контур, младата авторка отдава респект на признатия за пионер в пърформанса Ив Клайн, от който черпи ентусиазъм за монохромната си живопис. Цветът на Ив Клайн е преобладаващ в нейната творба и надлежно предизвикваща също по този начин интензивно пъстър отговор от проф. Чакалов.

„ Обикновено “ е тематиката, въодушевила идната двойка в реактивността си и в наблюдението на ежедневни, нормални дейности на хората, които срещат те, а и ние. Идеята събира двама майстори на четката на другите подходи към актуалната фигуративна живопис в лицето на Веселин Начев и Гълъб Гълъбов. На пръв взор тривиални и елементарни действия от нашето всекидневие, като разходка в безоблачен следобяд, сресване на коса в творбите на Гълъб Гълъбов или нежната милувка, обрисувана като маркиращ знак от Веселин Начев, само че в тези дейности е запечатана моментното вътрешно прочувствено положение на фигурата, част от пейзажа.

Живописния разговор в двойката художници Милчо Талев и Димитър Чолаков се води на тематиката „ Дим “ или по-точно анализирайки метафората, че димът е знак за съществуване на живот. Живописните напластявания и дълбочината на пластовете, даже в сиво, в монохромната живопис на Милчо Талев са уравновесени от имагинерното въздушно чувство за пушек с включени същински въглени в нереалната картина на Димитър Чолаков. И в случай че следим в единия създател бягство от конкретиката и свободно от форма и сюжет пространство, то при другия историята подтиква зрителското въображение.

При среща с творбите на Ралица Стоицева и Иво Бистрички, напълно естествено изниква тематиката „ Левитация “. С забавна модерна интерпретация по класическия облик на Аврора, Иво Бистрички трансформира „ класическото “ в „ съвременно “. Картината му основава чувство за безтегловност, безкрайност и непреходност, без непотребна многословност долавяме една извисеност - левитацията на духа и тялото. Левитацията участва постоянно в творчеството на Ралица Стоицева. В широкоформатните си платна, тя постоянно вгражда триизмерни обекти, които като че ли се реят в пространството. А „ металния искра “, поглъщащ погледа в картината на Иво Бистрички като че ли намира отражение в металната пластина – детайл от творбата на Ралица Стоицева.

„ Езерото “ е общата опорна точка в живописния разговор сред Мариана Маринова и Мими Добрева, може би тъй като постоянно са споделяли там мигове от своето другарство. Първата е изящен откривател на трептящите отблясъци, а втората е към този момент одобрен знак на характерното за нейното творчество зелено и естествени детайли. Творбите и на двете са спокойни, почтени, медитативни. Езерото, като огледало отразява усеща и страсти, а задържим ли погледа си задоволително дълго върху него, губим визия за действителността. Точно по този метод объркват съзнанието ни живописните отблясъци върху платно на Мариана Маринова и в езерото се появяват „ Плуващи облаци “. Картините на Мими Добрева пък са като метафора за водата, като огледало на заобикалящия ни свят.

Желанието на галерията е да инициира основаването на нови творби, на напълно нов културен артикул с висока художествена стойност, посредством разговори сред създатели, които са на дребни или огромни дистанции, харесват взаимно творчеството си и се предизвикат. А провокацията в изкуството дава подтик за развиването на създателите и покачва неговата художествена стойност.

Заповядайте на разкриване на изложбата на 01.11.2024 /петък/ от 18.00 ч. в изложбения салон на Арт Галерия Le Papillon да споделите нашия празник, който е и празник на всички почитатели на нашата активност, създатели с които работим и фенове на стойностно изкуство! Освен на прелестните творби, резултат от „ Диалози “-те сред художниците, ще се насладим и на нежната флейта на Мина Кирилова, ученик на НМУ " Любомир Пипков ". Тя е лауреат на Международния Флейтов Конкурс във Варна, притежател на Grand Prix и ще извърши две пиеси минути преди концерт същата вечер в „ Св. Константин и Елена “.

Експозицията може да бъде забелязана от 1-ви до 20-ти ноември 2024 година в изложбената зала на галерията във Варна, ул. Драгоман 12, а също и онлайн на уеб страницата artpapillon.com или на fb: Le Papillon Art Gallery.

Изложбата и реализирането на плана се реализира с общителната финансова поддръжка от Фонд „ Култура “ на Община Варна.
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР