Променя ли бременността мозъка на бащата?
Освен предстоящите неща, като гаденето и повишения вкус, бременността може да провокира всевъзможни други промени в организма. Изследванията демонстрират, че тези промени доближават даже върху структурата на мозъка, което е разумно, когато се има поради, че цялото тялото отглежда напълно нов живот и се приготвя за идните години на родителство. Но това се отнася за майката – какво вършим с бащата?
Според психиатрите доктор Хюго Ботеман и доктор Люси Жоли, които разискват тази тематика в неотдавнашна обзорна публикация в списание JAMA Psychiatry, отговорът е изрично „ да “ и притегля от ден на ден вниманието на учените. „ Все по-голям брой проучвания на човешкия мозък се концентрират върху измененията в бащиния след раждането “, написа двойката.
Въпреки че може да наподобява нелогично, че нещо, което се случва в тялото на един човек, може да има резултати върху някой различен, за специалистите в тази област това в действителност си е доста разумно.
„ И Мамата и таткото търпят биологична подготвка да станат родители. Това е огромното ново нещо, което открихме за родителството – в предишното се смяташе, че единствено дамите търпят телесни промени, основно като резултат от бременността и раждането, само че в действителност и мъжете минават през сходни неща “, споделя еволюционният антрополог доктор Анна Мачин пред Би Би Си.
Макар че някои от проучванията в тази област са съсредоточени върху хормоните, Мачин изяснява, че другият огромен акцент е в мозъка.
Според Ботеман и Жоли проучванията на мозъчните скенери демонстрират, че бащите могат да изпитат промени в сивото вещество в доста разнообразни области на органа. Сивото вещество е кортикалната тъкан, която образува външната повърхнина на мозъка, както и джобове по-навътре, и се състои основно от клетъчните тела на невроните.
В едно от цитираните от тях проучвания от 2014 година са включени 16 татковци, 7 от които са станали родители за първи път. Те са подложени на ядрено-магнитен резонанс, когато бебетата им са на възраст 2-4 седмици и 12-16 седмици, както и на типов тест за меланхолия, а откривателите също по този начин снимат и проучват къси взаимоотношения сред бащите и техните деца.
Сканирането демонстрира увеличение на сивото вещество в области, свързани с родителската мотивация, в това число хипоталамуса, амигдалата и латералната префронтална кора. Намален размер на сивото вещество е следен в орбитофронталната кора, задната цингуларна кора и инсулата.
„ Констатациите могат да хвърлят светлина върху мозъчните райони, които одобряват структурни промени съгласно прехода на човешкия мъж към родителство и контролират способността на всеки татко да развива уместно родителско държание и да контролира следродилното въодушевление “, заключават създателите.
По-нататък Ботеман и Жоли в детайли разказват други проучвания, които демонстрират, че при бащите са следени функционални промени спрямо тези, които не са татковци, когато са изложени на тласъци като видео или аудио записи на децата си. Данните демонстрират по-голяма активация в разнообразни райони спрямо небащите, само че не е ясно дали това стартира да се демонстрира след раждането или още по време на бременността.
През 2023 година изследване съпоставя две кохорти от татковци: 20 в Испания и 20 в Калифорния. Те са съпоставени с контролна група от 17 мъже в Испания, които нямат деца. Магнитния резонанс разкрива редица промени в мозъка и при двете групи татковци, които са следени по време на бременността на партньорките им и директно след раждането.
Фактът, че мозъкът въобще може да претърпи такива промени, се дължи на невропластичността му, която разрешава да се приспособява и трансформира даже в зрелост. Това е същото, което разрешава на мозъка да компенсира загубата на едно от сетивата, да вземем за пример.
Изследователи допускат, че вместо бащинските/майчинските „ инстинкти “ да са в действителност инстинктивни, те се появяват вследствие на времето, прекарано с детето.
„ Бащите се основават, а не се раждат “, пишат доктор Дарби Саксб (един от създателите на проучването през 2023 г.) и тогавашната докторантка София Карденас в публикация през 2021 година Затова е и толкоз значим отпускът по бащинство – с цел да разреши на бащите това извънредно значимо време за доближаване с децата, както и за психологичното здраве и на двамата родители.
В последна сметка, заключават Ботеман и Джоли, към момента има какво да се открие в тази област. Можем да кажем с известна сигурност, че бременността има капацитета да провокира обилни промени в мозъците на майките и бащите, само че към момента се нуждаем от повече проучвания, с цел да разберем съем тъкмо по какъв начин наподобяват те.
„ Както и при мозъка на майката, нужни са надлъжни изследвания, с цел да се сравнят морфологичните и функционалните промени в мозъка на бащите по време на интервала преди зачеването, през бременността и след раждането “, пишат те. „ Спешно се нуждаем от по-добро схващане на процесите, които засягат бащиния мозък. “

