Остават точно 25 дни до предсрочните избори на 27 октомври.

...
Остават точно 25 дни до предсрочните избори на 27 октомври.
Коментари Харесай

Камелия Нейкова за съхранението на машините за гласуване: Изпълнителната власт трябва да намери решение

Остават тъкмо 25 дни до предварителните избори на 27 октомври. Вчера Централната изборна комисия сподели пример на бюлетината за предварителните парламентарни избори на 27 октомври и показва гласуването с машина. Общо 28 партии и обединения ще видят имената си в бюлетината за 51-вото Народно заседание.

Бюлетината за гласоподаване в изборите за народни представители е същата както в предишни такива избори. Последно гласувахме на 9 юни за парламент. При гласуването с машини също няма никаква смяна - даже ще е доста по-лесно, тъй като единствено един тип избори имаме - ще се отпечатва една бюлетина. Това съобщи в ефира на „ Тази заран " по BTV ръководителят на ЦИК - Камелия Нейкова.

Мястото, където се съхраняват машините и ще се съхраняват още време, е същото от момента, в който машините са в България. Това е един частен склад, на който е изработен оглед, дава отговор на условията за предпазване на машините и досега те са там, сподели тя.

Казусът със съхранението на машините е с оглед наредбата на Изборния кодекс, че те би трябвало да се съхраняват в склад - държавна благосъстоятелност. През всички тези над 3 години не е открито трайно решение на този въпрос. Последно през лятото на тази година в ЦИК получихме информация от Министерски съвет, че обособените министерства не разполагат със свободен парцел, който да бъде възложен за съхранението на машините. Така с решение на Министерски съвет от тази седмица още веднъж се разпорежда на ЦИК да подписа контракт за предпазване на машините за идващия интервал и страната да заплаща наем, изясни Нейкова.

Тя съобщи още, че когато няма избори, наемът на склада е към 45-50 хиляди лв..

Има обаче складови действия, когато сме в деен избирателен интервал, в какъвто се намираме в този момент, тогава разноските се покачват до 200 хиляди лв., сподели тя.

Индексацията планува - това е предлагането за контракт, което беше изпратено в края на август на вниманието на министъра на финансите и на Министерски съвет, цената за наем да остане непроменена от остарелия контракт, а всяка година цената за складовите действия да се индексира съгласно един иднекс в бранш „ Логистика ". Така оскъпяването е към 16%, добави Нейкова.

Става дума за 12 837 машини. Складът за тях би трябвало да дава отговор на избрани условия за температура, да има стелажи и рампи, тъй като придвижването на машините е доста интензивно, когато има избори.

Държавата, в лицето на изпълнителната власт, би трябвало да откри решение, тъй като пък Изборния кодекс е упълномощил на ЦИК да управлява съхранението на машините, а на процедура ни се разпорежда и сключването на контракт за тяхното предпазване, добави тя.

Тя означи още, че опасности постоянно има, само че все още няма такива, които да доведат до обстановка да няма машинно гласоподаване на изборите.

Източник: cross.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР