Ще се превърне ли Мозамбик във вилает?
Основното предизвикателство за страната е битката против ислямските терористи в богатите на природен газ северни провинции
„
(Коран, сура ал Имран, стих 10)
Борбата с тероризма е непрекъсната точка в дневния ред на многочислени конференции, симпозиуми, конгреси и други колоквиуми в продължение на доста години, на тази тематика са отдадени десетки резолюции на Съвета за сигурност на Организация на обединените нации и други също толкоз авторитетни интернационалните организации.
Лидери на водещи сили неведнъж са разгласявали цялостна и дефинитивна победа над ИД* (организацията е неразрешена в Руската федерация), само че информацията от разнообразни райони на света приказва за противоположното.
Ако дипломатите неясно назовават активността на терористите „ жалки опити за реорганизиране на недобитите останки “, то тези специалисти, които не владеят декламаторски евфемизми, приказват непосредствено за огромна атака на радикални бойци, най-вече ислямски.
Географията на кървавите офанзиви под флага на ИД се уголемява и обгръща нови райони и на разнообразни континенти. Африка не е изключение, където терористични действия се следят все по-често в Нигерия, Мали, Нигер (и Сахел като цяло) и така нататък, като се популяризират в допълнение в страни, където за ИДИЛ в никакъв случай не са чували преди. Пример е Мозамбик, където християните съставляват над 80% от популацията.
Всичко стартира през 2012 година, когато група почитатели на избран коренен просветител на име Абуд Рого Мохамед се реалокира в северен Мозамбик от Кения. Новодошлите джихадисти незабавно започнаха да предизвикват „ същинския ислям “ измежду локалните мюсюлмани Яо, само че те изповядваха версия на исляма, толкоз преплетена с обичайни култове и християнски заемки, че настояванията на салафитите (поддръжници на „ чистия “, автентичен ислям) бяха отхвърлени от тях.
Тогава салафитите разшириха обсега на средствата за въздействие - от даване на „ невръщаеми “ заеми на бедните до обезглавяване на изцяло „ непоправимите “. Така ислямистите заменят неработещите публични и държавни институции и стартират да образуват лична обществена конструкция, осигурявайки база за новобранци.
Разбира се, локалните поданици бяха длъжни да „ оказват помощ “ на групата по всевъзможен вероятен метод, която се назова „ Ансар ал-Сунна “ (АС). Апелативен съд има обширна мрежа от кафези и подземни джамии, с помощта на тесните връзки със сомалийските „ братя по разум “ от организацията Ал-Шабаб, открито е взаимоотношение, канали за доставка на оръжия, образование на бойци и даже за финансова поддръжка са били (разработени са канали, носещи доходи от контрабанда на опиати, слонова кост, розово дърво или палисандър и др.).
По известия от редица източници, през 2018 година Ансар ал-Сунна /Ansar al-Sunna/ е положил клетва за честност към Ислямска страна и е оповестил основаването в нейните рамки на „ провинция Централна Африка “ (Vilaet Wasat Ifriqiya), а по-късно даже са почнали да приказва за основаването на обособен „ вилает на Мозамбик “.
Тези проекти не бяха построени единствено върху пясък - през октомври 2017 година група от три дузини бойци нападнаха полицейски сектори в град Мочимбоа да Прая и заграбиха намиращото се там оръжие. Това обаче беше единствено разузнаване с пердах.
През септември 2020 година бойци превзеха остров Уамизи, където се намираше интернационален първокласен курорт. Терористите прогониха жителите, изгориха хотели и вили и трансфораха острова в своя база. И макар че след месец борби армията изгони ислямистите от този остров, до края на 2020 година Апелативен съд към този момент контролираше 45% от територията на провинция Кабо Делгадо (за информация най-голямата графитна мина в Африка и огромни газови залежи се намират там).
През март 2021 година ислямисти нападнаха град Палма, където имаха офиси на газови компании. Населението избяга, бойци убиха християни и задгранични експерти. Властите срещнаха компликации при евакуацията на 1,8 хиляди служащи на задгранични компании, основно от френската Total.
След като унищожиха града, бойците напуснаха. Едва през август 2021 година елементи на армията на Руанда съумяха да освободят злощастния град Мочимбоа да Прая от Апелативен съд, който беше в ръцете на ислямските бойци съвсем година. През 2021–2022 година броят на наложително разселените хора в страната надвиши един милион.
Властите на Мозамбик поставиха всички старания да спрат офанзивата на терористите, само че скоро стана ясно, че националната войска не е задоволителна. На помощ им се притекоха военни контингенти от страните от Южноафриканската общественост за развиване (SADC) с техническа поддръжка от Съединени американски щати и Португалия, като беше маркирана даже появяването на ЧВК Вагнер. Желаният резултат обаче не беше реализиран - от януари тази година броят на нападенията даже се усили.
През май ислямисти нападнаха град Макомия и това не беше нормално събитие., това беше отговор на продължаващото евакуиране на контингента на SADC, чийто тригодишен престой беше разгласен от управляващите за сполучлив и
, задачата беше град в провинция Кабо Делгадо, откъдето през 2017 година екстремистите, свързани със неразрешената в Русия „ Ислямска страна “* започнаха протеста си.
И, само че не по значимост събитие. Град Макомия се намира на съвсем 200 км южно от най-голямото газово находище на континента, към което демонстрираха интерес такива „ акули на бизнеса “ като френската TotalEnergies, американската ExxonMobil и италианската Eni.
При това, това не бяха „ меморандуми за съгласие “ или „ протоколи за планове “, толкоз известни измежду локалните предприемачи, а началото на осъществяването на три плана на континента и на шелфа с капиталов размер от 20 милиарда $.
Но в допълнение към гигантските ресурси от газ, графит и въглища, страната разполага с обширни обработваеми земи и обилие от водни източници. Мозамбик има три дълбоководни морски пристанища, които обезпечават големи геостратегически преимущества. Всичко това обезпечено ще извади страната от най-бедните в Африка: през днешния ден съвсем две трети от 35-милионното население живее с по-малко от два $ дневно.
Тази алтернатива обаче не е включена в проектите на крайните ислямисти - те придвижват структурата от 8-9 век в 21-ви век, като я модернизират единствено с Калашников, дронове и мобилни връзки. Много по-просто и по-лесно е да се управляват потъпкваните сиромаси, да се вкарва измежду тях идеологията на „ единствената същинска вяра “ и да се вербуват нови бойци. Следователно мирното общуване на Средновековието и актуалния свят е невероятно.
Въпреки това ExxonMobil съобщи, че а основният изпълнителен шеф на TotalEnergies Патрик Пуяне удостовери интерес към Mozambique LNG и изрази желанието си да разиска опцията за обновяване на работата (спряна през 2021 година заради опасения за безопасността) с новоизбрания президент. И тук може би стартира най-интересното.
На 9 октомври се организираха идващите избори в Мозамбик - имащите право на глас жители имаха опция да поддържат своите претенденти за новото заседание на републиката (еднокамарен парламент от 250 депутати), губернаторите на всичките 10 провинции, районните парламенти и най-важното, новият президент на страната.
Бившата португалска колония, Мозамбик придобива самостоятелност през 1975 година значително с помощта на помощта и поддръжката на Съюз на съветските социалистически републики. Най-новата история на страната мъчно може да се назова типична, само че още по-малко може да се назова неповторима.
Мина се през Гражданска война, която публично завърши през 1992 година, когато южноафриканското и подкрепяното от Съединени американски щати въоръжено придвижване RENAMO (Resistência Nacional Moçambicana) стана легална политическа партия, само че периодическите конфликти с FRELIMO (Frente de Libertação de Moçambique) продължиха до 2019 година
В продължение на съвсем 50 години Мозамбик се ръководи от партията FRELIMO и се предвижда, че ще завоюва и актуалните избори. Случи се обаче непредвиденото - на напред във времето излезе 50-годишният Венансиу Мондлане, някогашен член на RENAMO, който, откакто напусна тази партия през 2023 година, сътвори своя лична Коалиция на Демократичния алианс, наричайки я „ Подемуш “ ( “Ние можем ”).
Този „ харизматичен новопостъпил “ съумя бързо да завоюва поддръжката на значителен брой гласоподаватели, най-вече разочаровани младежи, изискващи смяна. Според формалните резултати, претендентът на ръководещата партия Даниел Чапу печели президентските избори с три пъти повече гласове от най-близкия си противник. В. Мондлайн назова тези преброявания подправяне и заведе дело в Конституционния съд с искане за наново броене на гласовете.
Започнаха всеобщи митинги на последователите на Подемуш, които обгърнаха освен столицата, само че и други елементи на страната. Южна Африка беше принудена краткотрайно да затвори границата, работата на редица мозамбикски пристанища беше нарушена, а обществените мрежи в страната бяха блокирани.
Властите разположиха подсилени полицейски елементи, които първо използваха сълзотворен газ, а по-късно и гумени патрони, с цел да разпилян демонстрациите. Активността на стачкуващите не стихна и за потушаване на митингите в столицата на страната Мапуто беше приведена в деяние постоянната войска - по улиците се появиха бронирани машини, а бойците получиха правото да употребяват бойни патрони.
До началото на декември броят на жертвите надвиши 70 души. По-рано, на 21 октомври, В. Мондлан напусна страната, откакто неговият юрист и един от видните функционери на неговия блок бяха убити.
Протестите не престават, управляващите възнамеряват да одобрят окончателните резултати от гласуването до 23 декември. Но към този момент беше оповестено, че главното предизвикателство пред страната е битката против ислямските терористи в богатите на природен газ северни провинции. В тази връзка е забавна интензивността, която наскоро прояви посланика на Мозамбик в Москва Хосе Катуфа, който взе участие в доста значими събития.
Така в коридорите на форума „ Русия – ислямски свят “ (Казан, 14-19 май) дипломатът означи, че това събитие е значимо, тъй като оказва помощ на доста ислямски страни да открият връзки
На 15 май съветският външен министър Сергей Лавров в приветствието си към участниците във форума на младите дипломати на Организацията за ислямско съдействие в Казан означи, че Русия дружно с ОИК ще се бори с ислямофобията, християнофобията и русофобията в света.. Лавров акцентира, че Русия е пореден последовател на образуването на многополюсен международен ред, който ще бъде по-справедлив, либерален и учреден на правилата на Устава на Организация на обединените нации.
На 4-5 октомври в Ставрополския край се организира следващият конгрес „ Северен Кавказ: нови геостратегически благоприятни условия “. Той се организира годишно от Севернокавказкия институт, филиал на РАНХиГС, от 2017 година с поддръжката на офиса на пълномощния представител на президента на Руската федерация в Севернокавказкия федерален окръг и Обществената палата на Руската федерация.
В коридорите на този конгрес посланикът на Мозамбик в Руската федерация сподели: „ Много бих желал полетите на Аерофлот да бъдат пуснати от Москва или Минералние Води до Мапуто. Според него неналичието на директни полети сред Русия и доста страни от африканския континент, в това число Мозамбик,
На 9 ноември съветникът на президента на Руската федерация Антон Кобяков по време на министерската конференция на Форума за партньорство Русия-Африка разгласи, че Русия води договаряния за стандартизиране на комерсиалното и капиталовото законодателство с редица африкански страни, в това число Мозамбик., приключи Кобяков.
Така задачите са ясни, дилемите са сложени. Остава да пожелаем триумф и на двамата дипломатически чиновници на съветското посолство в Мапуто, както и да разчитаме на поддръжката на нашите сътрудници в Съвета за сигурност на Организация на обединените нации - макар че представителството на Мозамбик като променлив член на Съвета за сигурност завършва през 2024 година, неговото място ще бъде заето от Сомалия през идната година.
Превод: Европейски Съюз
Източник: Фонд Стратегической Культурый
Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед32104Валентин Вацев: Русия към този момент не е на колене, промените са необратими, Путин няма да позволи договорняциАлтернативен Поглед12230Валентин Вацев: Българският политически живот от дълго време излезе от коловоза на политикатаАлтернативен Поглед12432Александър Песке: Тръмп не е простак, той желае да изплаши европейците, говорейки непрекъснато за наказания и увеличение на митнически тарифиАлтернативен Поглед30235Александър Песке: Ние във Франция сме на прага на гражданска войнаАлтернативен Поглед220375Саймън Ципис: Англосаксонската цивилизация желае да трансформира останалите в свои колонииАлтернативен Поглед220375Саймън Ципис: Англосаксонската цивилизация желае да трансформира останалите в свои колонииАлтернативен Поглед128835Георги Марков: Западна Европа е пред цивилен войниАлтернативен Поглед124047Яков Кедми за удара по Южмаш: Не будете звяра! Не будете Руската Мечка! Тя е свирепа, в случай че я разбудите! Източник: pogled.info
„
(Коран, сура ал Имран, стих 10)
Борбата с тероризма е непрекъсната точка в дневния ред на многочислени конференции, симпозиуми, конгреси и други колоквиуми в продължение на доста години, на тази тематика са отдадени десетки резолюции на Съвета за сигурност на Организация на обединените нации и други също толкоз авторитетни интернационалните организации.
Лидери на водещи сили неведнъж са разгласявали цялостна и дефинитивна победа над ИД* (организацията е неразрешена в Руската федерация), само че информацията от разнообразни райони на света приказва за противоположното.
Ако дипломатите неясно назовават активността на терористите „ жалки опити за реорганизиране на недобитите останки “, то тези специалисти, които не владеят декламаторски евфемизми, приказват непосредствено за огромна атака на радикални бойци, най-вече ислямски.
Географията на кървавите офанзиви под флага на ИД се уголемява и обгръща нови райони и на разнообразни континенти. Африка не е изключение, където терористични действия се следят все по-често в Нигерия, Мали, Нигер (и Сахел като цяло) и така нататък, като се популяризират в допълнение в страни, където за ИДИЛ в никакъв случай не са чували преди. Пример е Мозамбик, където християните съставляват над 80% от популацията.
Всичко стартира през 2012 година, когато група почитатели на избран коренен просветител на име Абуд Рого Мохамед се реалокира в северен Мозамбик от Кения. Новодошлите джихадисти незабавно започнаха да предизвикват „ същинския ислям “ измежду локалните мюсюлмани Яо, само че те изповядваха версия на исляма, толкоз преплетена с обичайни култове и християнски заемки, че настояванията на салафитите (поддръжници на „ чистия “, автентичен ислям) бяха отхвърлени от тях.
Тогава салафитите разшириха обсега на средствата за въздействие - от даване на „ невръщаеми “ заеми на бедните до обезглавяване на изцяло „ непоправимите “. Така ислямистите заменят неработещите публични и държавни институции и стартират да образуват лична обществена конструкция, осигурявайки база за новобранци.
Разбира се, локалните поданици бяха длъжни да „ оказват помощ “ на групата по всевъзможен вероятен метод, която се назова „ Ансар ал-Сунна “ (АС). Апелативен съд има обширна мрежа от кафези и подземни джамии, с помощта на тесните връзки със сомалийските „ братя по разум “ от организацията Ал-Шабаб, открито е взаимоотношение, канали за доставка на оръжия, образование на бойци и даже за финансова поддръжка са били (разработени са канали, носещи доходи от контрабанда на опиати, слонова кост, розово дърво или палисандър и др.).
По известия от редица източници, през 2018 година Ансар ал-Сунна /Ansar al-Sunna/ е положил клетва за честност към Ислямска страна и е оповестил основаването в нейните рамки на „ провинция Централна Африка “ (Vilaet Wasat Ifriqiya), а по-късно даже са почнали да приказва за основаването на обособен „ вилает на Мозамбик “.
Тези проекти не бяха построени единствено върху пясък - през октомври 2017 година група от три дузини бойци нападнаха полицейски сектори в град Мочимбоа да Прая и заграбиха намиращото се там оръжие. Това обаче беше единствено разузнаване с пердах.
През септември 2020 година бойци превзеха остров Уамизи, където се намираше интернационален първокласен курорт. Терористите прогониха жителите, изгориха хотели и вили и трансфораха острова в своя база. И макар че след месец борби армията изгони ислямистите от този остров, до края на 2020 година Апелативен съд към този момент контролираше 45% от територията на провинция Кабо Делгадо (за информация най-голямата графитна мина в Африка и огромни газови залежи се намират там).
През март 2021 година ислямисти нападнаха град Палма, където имаха офиси на газови компании. Населението избяга, бойци убиха християни и задгранични експерти. Властите срещнаха компликации при евакуацията на 1,8 хиляди служащи на задгранични компании, основно от френската Total.
След като унищожиха града, бойците напуснаха. Едва през август 2021 година елементи на армията на Руанда съумяха да освободят злощастния град Мочимбоа да Прая от Апелативен съд, който беше в ръцете на ислямските бойци съвсем година. През 2021–2022 година броят на наложително разселените хора в страната надвиши един милион.
Властите на Мозамбик поставиха всички старания да спрат офанзивата на терористите, само че скоро стана ясно, че националната войска не е задоволителна. На помощ им се притекоха военни контингенти от страните от Южноафриканската общественост за развиване (SADC) с техническа поддръжка от Съединени американски щати и Португалия, като беше маркирана даже появяването на ЧВК Вагнер. Желаният резултат обаче не беше реализиран - от януари тази година броят на нападенията даже се усили.
През май ислямисти нападнаха град Макомия и това не беше нормално събитие., това беше отговор на продължаващото евакуиране на контингента на SADC, чийто тригодишен престой беше разгласен от управляващите за сполучлив и
, задачата беше град в провинция Кабо Делгадо, откъдето през 2017 година екстремистите, свързани със неразрешената в Русия „ Ислямска страна “* започнаха протеста си.
И, само че не по значимост събитие. Град Макомия се намира на съвсем 200 км южно от най-голямото газово находище на континента, към което демонстрираха интерес такива „ акули на бизнеса “ като френската TotalEnergies, американската ExxonMobil и италианската Eni.
При това, това не бяха „ меморандуми за съгласие “ или „ протоколи за планове “, толкоз известни измежду локалните предприемачи, а началото на осъществяването на три плана на континента и на шелфа с капиталов размер от 20 милиарда $.
Но в допълнение към гигантските ресурси от газ, графит и въглища, страната разполага с обширни обработваеми земи и обилие от водни източници. Мозамбик има три дълбоководни морски пристанища, които обезпечават големи геостратегически преимущества. Всичко това обезпечено ще извади страната от най-бедните в Африка: през днешния ден съвсем две трети от 35-милионното население живее с по-малко от два $ дневно.
Тази алтернатива обаче не е включена в проектите на крайните ислямисти - те придвижват структурата от 8-9 век в 21-ви век, като я модернизират единствено с Калашников, дронове и мобилни връзки. Много по-просто и по-лесно е да се управляват потъпкваните сиромаси, да се вкарва измежду тях идеологията на „ единствената същинска вяра “ и да се вербуват нови бойци. Следователно мирното общуване на Средновековието и актуалния свят е невероятно.
Въпреки това ExxonMobil съобщи, че а основният изпълнителен шеф на TotalEnergies Патрик Пуяне удостовери интерес към Mozambique LNG и изрази желанието си да разиска опцията за обновяване на работата (спряна през 2021 година заради опасения за безопасността) с новоизбрания президент. И тук може би стартира най-интересното.
На 9 октомври се организираха идващите избори в Мозамбик - имащите право на глас жители имаха опция да поддържат своите претенденти за новото заседание на републиката (еднокамарен парламент от 250 депутати), губернаторите на всичките 10 провинции, районните парламенти и най-важното, новият президент на страната.
Бившата португалска колония, Мозамбик придобива самостоятелност през 1975 година значително с помощта на помощта и поддръжката на Съюз на съветските социалистически републики. Най-новата история на страната мъчно може да се назова типична, само че още по-малко може да се назова неповторима.
Мина се през Гражданска война, която публично завърши през 1992 година, когато южноафриканското и подкрепяното от Съединени американски щати въоръжено придвижване RENAMO (Resistência Nacional Moçambicana) стана легална политическа партия, само че периодическите конфликти с FRELIMO (Frente de Libertação de Moçambique) продължиха до 2019 година
В продължение на съвсем 50 години Мозамбик се ръководи от партията FRELIMO и се предвижда, че ще завоюва и актуалните избори. Случи се обаче непредвиденото - на напред във времето излезе 50-годишният Венансиу Мондлане, някогашен член на RENAMO, който, откакто напусна тази партия през 2023 година, сътвори своя лична Коалиция на Демократичния алианс, наричайки я „ Подемуш “ ( “Ние можем ”).
Този „ харизматичен новопостъпил “ съумя бързо да завоюва поддръжката на значителен брой гласоподаватели, най-вече разочаровани младежи, изискващи смяна. Според формалните резултати, претендентът на ръководещата партия Даниел Чапу печели президентските избори с три пъти повече гласове от най-близкия си противник. В. Мондлайн назова тези преброявания подправяне и заведе дело в Конституционния съд с искане за наново броене на гласовете.
Започнаха всеобщи митинги на последователите на Подемуш, които обгърнаха освен столицата, само че и други елементи на страната. Южна Африка беше принудена краткотрайно да затвори границата, работата на редица мозамбикски пристанища беше нарушена, а обществените мрежи в страната бяха блокирани.
Властите разположиха подсилени полицейски елементи, които първо използваха сълзотворен газ, а по-късно и гумени патрони, с цел да разпилян демонстрациите. Активността на стачкуващите не стихна и за потушаване на митингите в столицата на страната Мапуто беше приведена в деяние постоянната войска - по улиците се появиха бронирани машини, а бойците получиха правото да употребяват бойни патрони.
До началото на декември броят на жертвите надвиши 70 души. По-рано, на 21 октомври, В. Мондлан напусна страната, откакто неговият юрист и един от видните функционери на неговия блок бяха убити.
Протестите не престават, управляващите възнамеряват да одобрят окончателните резултати от гласуването до 23 декември. Но към този момент беше оповестено, че главното предизвикателство пред страната е битката против ислямските терористи в богатите на природен газ северни провинции. В тази връзка е забавна интензивността, която наскоро прояви посланика на Мозамбик в Москва Хосе Катуфа, който взе участие в доста значими събития.
Така в коридорите на форума „ Русия – ислямски свят “ (Казан, 14-19 май) дипломатът означи, че това събитие е значимо, тъй като оказва помощ на доста ислямски страни да открият връзки
На 15 май съветският външен министър Сергей Лавров в приветствието си към участниците във форума на младите дипломати на Организацията за ислямско съдействие в Казан означи, че Русия дружно с ОИК ще се бори с ислямофобията, християнофобията и русофобията в света.. Лавров акцентира, че Русия е пореден последовател на образуването на многополюсен международен ред, който ще бъде по-справедлив, либерален и учреден на правилата на Устава на Организация на обединените нации.
На 4-5 октомври в Ставрополския край се организира следващият конгрес „ Северен Кавказ: нови геостратегически благоприятни условия “. Той се организира годишно от Севернокавказкия институт, филиал на РАНХиГС, от 2017 година с поддръжката на офиса на пълномощния представител на президента на Руската федерация в Севернокавказкия федерален окръг и Обществената палата на Руската федерация.
В коридорите на този конгрес посланикът на Мозамбик в Руската федерация сподели: „ Много бих желал полетите на Аерофлот да бъдат пуснати от Москва или Минералние Води до Мапуто. Според него неналичието на директни полети сред Русия и доста страни от африканския континент, в това число Мозамбик,
На 9 ноември съветникът на президента на Руската федерация Антон Кобяков по време на министерската конференция на Форума за партньорство Русия-Африка разгласи, че Русия води договаряния за стандартизиране на комерсиалното и капиталовото законодателство с редица африкански страни, в това число Мозамбик., приключи Кобяков.
Така задачите са ясни, дилемите са сложени. Остава да пожелаем триумф и на двамата дипломатически чиновници на съветското посолство в Мапуто, както и да разчитаме на поддръжката на нашите сътрудници в Съвета за сигурност на Организация на обединените нации - макар че представителството на Мозамбик като променлив член на Съвета за сигурност завършва през 2024 година, неговото място ще бъде заето от Сомалия през идната година.
Превод: Европейски Съюз
Източник: Фонд Стратегической Культурый
Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед32104Валентин Вацев: Русия към този момент не е на колене, промените са необратими, Путин няма да позволи договорняциАлтернативен Поглед12230Валентин Вацев: Българският политически живот от дълго време излезе от коловоза на политикатаАлтернативен Поглед12432Александър Песке: Тръмп не е простак, той желае да изплаши европейците, говорейки непрекъснато за наказания и увеличение на митнически тарифиАлтернативен Поглед30235Александър Песке: Ние във Франция сме на прага на гражданска войнаАлтернативен Поглед220375Саймън Ципис: Англосаксонската цивилизация желае да трансформира останалите в свои колонииАлтернативен Поглед220375Саймън Ципис: Англосаксонската цивилизация желае да трансформира останалите в свои колонииАлтернативен Поглед128835Георги Марков: Западна Европа е пред цивилен войниАлтернативен Поглед124047Яков Кедми за удара по Южмаш: Не будете звяра! Не будете Руската Мечка! Тя е свирепа, в случай че я разбудите! Източник: pogled.info
КОМЕНТАРИ