Българи теглят бърз кредит за комар, кокаин и ку*ви
Основно закъсали за ККК, т.е. комар, кокаин и ку*ви, идват да взимат бързи заеми. Така разказа профила на клиентите си съветник от офис в София за разпределяне на бързи заеми, поискал анонимност.
Теглят от 200 до 800 лв., като на седмица идват сред 1 и 12 индивида. Повечето от тях връщат парите, защото или имат шанс на комaр, или в кaзино. На някои просто им се постанова да вземат кеш, защото към момента не им е платил работодателят. На въпрос какви са аргументите, момчето сподели, че доста от клиентите му показват измислени цели. Например имал клиент, който единия месец пристигнал да вземе 600 лв. за ремонт на банята, на идващия месец отново се появил за пари, като показал още веднъж, че парите му трябват по същата причина, написа " Телеграф ".
Консултантът уточни, че това са част от клиентите на офиса за бързи заеми, само че има и други, които се нуждаят незабавно от пари, само че не желаят да взимат заеми от близки, съседи и другари, с цел да не ги одумват.
Например има хора, които желаят заем, с цел да си платят дървата за зимата, защото в този момент са ги поръчали на преференциална цена, а пари ще получат до няколко дни. Други пък идват за заем, с цел да си платят тока, защото срокът изтича и може да го спрат, а заплата ще получат след седмица да вземем за пример. За пари за отмора рядко идват хора, защото тези, които са тръгнали, нормално са си обезпечили финансиране. Преди няколко години имаше човек, който искаше да отиде на море със фамилията си и изтегли 2000 лв., само че ги възвърне без закъснение. Лихвата е закрепена за съответната компания и е в размер на 10% от сумата. В случай че се взимат по-големи заеми, над 4000-5000 лв., се договаря още по-ниско оскъпяване.
Повечето обаче от клиентите или са с неприятно ЦКР, т.е. неприятна история като кредитополучател, или банките не им отпускат пари, защото не могат да потвърдят приходи. Има и такива, които постоянно взимат заеми, само че си връщат парите и утвърждението става за секунди. Работата на консултанта е с изключение на инспекция в регистъра за отговорности и осъществяване на изискванията за приемане на заем е да може да преценя индивида дали ще си върне парите. При закъснение на заплащането на вноските в лицензираните компании дават дълга на ЧСИ или на колекторска компания. В офисите, които са с лиценз чартърен, обаче ги търсят и ги бият, споделя източникът.
Над 3,8 милиарда лв. дължат семействата на сдружения профилирани в кредитиране към края на март тази година, сочат данни на Българска национална банка. На годишна база те нарастват с 19,1 на 100 или 620 млн. лева Към края на март 2024 година размерът на необслужваните заеми е 420,7 млн. лв.. Те нарастват с 31,5% (100.8 млн. лева.) спрямо края на март 2023 година и с 15,6% (56,9 млн. лева.) по отношение на края на декември 2023 година. Председателят на Асоциацията за ръководство на вземанията в България Райна Миткова изясни преди време, че междинният размер на необслужвания дълг е 568 лева, което е по-малко от минималната работна заплата. По думите й това постоянно са заеми, изтеглени при краткотрайни финансови усложнения, а не хронични. На доктрина човек би трябвало да има финансов буфер, с цел да живее 6 месеца без приходи. Миткова даде съвет - при приемане на заплатата си да заделяме 10-20% встрани.