Основният спорен момент остава амбициозният график, предвиден от Европейската комисия:

...
Основният спорен момент остава амбициозният график, предвиден от Европейската комисия:
Коментари Харесай

Сагата за забрана на руски нефт от страните от ЕС се провлачва шести ден

Основният противоречив миг остава амбициозният график, очакван от Европейската комисия: поетапно прекъсване на целия съветски недопечен нефт за шест месеца и на всички рафинирани петролни артикули до края на годината.

Четирите страни настояват, че заради трайната си взаимозависимост от съветския петрол не могат да преминат към други снабдители за толкоз къс интервал от време, без това да заплаши националните им стопански системи.

" Все още няма предложение, което бихме могли да приемем, и позицията на Унгария остава непроменена ", съобщи унгарският държавен секретар Золтан Ковач в малко изказване за Евронюз.

Премиерът на страната Виктор Орбан съпостави по-рано предлагането на Брюксел с икономическа " атомна бомба ", защото то не регистрира " събитията " в Унгария.

Първоначалният компромис, реализиран предходната седмица, сподели, че на Унгария и Словакия може да бъде позволено да завършат поетапното извеждане от приложимост до края на 2024 година - две години по-късно от това, което Брюксел предложи, оповестиха за Евронюз дипломатически източници, осведомени със обстановката.

Чешката република също би могла да се възползва от такова отсрочване до юни 2024 година, до момента в който чака да бъде включена към Трансалпийския газопровод, който през днешния ден свързва Италия, Австрия и Германия.

Сега и България упорства за сходно облекчение в подмяна на гласа си в поддръжка на рестриктивните мерки.

" Нашата позиция е доста ясна. Ако има дерогация за някои от страните, ние също желаеме да получим такава ", съобщи българският вицепремиер Асен Василев.

" Ако не, няма да подкрепим глобите. Но не чакам да се стигне до това, изхождайки от диалозите сега ".

За разлика от Унгария, Словакия и Чешката република, които нямат изход на море и получават петролните си доставки непосредствено от петролопровода " Дружба ", България има достъп до Черно море, което отваря по-лесен път за различните снабдители да внасят барели недопечен нефт, с цел да запълнят празнината, оставена от Русия.

Не е ясно какъв брой дълго ще се ползва на процедура поисканото от България отсрочване.

Преговорите сред посланиците на Европейски Съюз започнаха в сряда, откакто ръководителят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен показа мярката пред Европейския парламент, и се ускориха през цялата седмица, до момента в който формалните лица се опитваха да уточняват предлагането и да завоюват на своя страна скептичните страни.

Санкциите на Европейски Съюз изискват единомислещото утвърждение на всички 27 страни членки.

Комисията и френското председателство на Съвета на Европейски Съюз упорстват, че всички 27 страни са " единни " в нуждата от приемане на последния пакет от наказания и че през последните дни е реализиран " значим прогрес ".

" Трябва да завършваме този пакет в най-скоро време ", съобщи дипломатически източник, поискал анонимност, като означи, че в този момент полемиките са съсредоточени върху решения за " взаимност " с най-засегнатите от ембаргото страни.

Служител от страна с твърда позиция съобщи пред Евронюз, че изключенията не са " добра концепция ", съставляват " опасност за разпоредбите на конкуренцията " и би трябвало да бъдат съпроводени от спомагателни налози и възбрана за продажба на съветски петрол на други страни.

Безизходицата идва в миг, когато Групата на седемте (Г-7) се ангажира последователно да отстрани зависимостта си от съветската сила, в това число от петрола, и в допълнение да ограничи опциите на Кремъл да финансира нашествието в Украйна.

" Ще подсигуряваме, че ще създадем това навреме и проведено и по метод, който да даде на света време да обезпечи различни доставки ", обявиха водачите в взаимно изказване в неделя. " Ще работим дружно и с нашите сътрудници, с цел да осигурим постоянни и устойчиви международни енергийни доставки и налични цени за потребителите. "

Ембаргото върху съветския нефт се смята за най-радикалната и следваща стъпка, подхваната от Европейски Съюз в отговор на войната в Украйна.

От началото на спора на 24 февруари 27-те страни членки са похарчили към 24 милиарда евро за съветски нефт, съгласно инструмент за следене, основан от самостоятелна изследователска организация Център за проучване на силата и чистия въздух (CREA), написа БГНЕС.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР