БХК: Проблемите с правата на човека в България през 2023 г. останаха нерешени
Основните проблеми с правата на индивида в България останаха нерешени, съгласно годишния отчет на Българския хелзински комитет за 2023 година, който разясниха през днешния ден негови създатели, публицисти и политици, на полемика в Дома на Европа в София.
Авторите на отчета са Адела Качаунова, Анета Генова, Антоанета Ненкова, Босилена Мелтева, Бояна Иванова, Диана
Драгиева, Ивета Савова, Илиана Савова, Красимир Кънев, Меглена Антонова, Надежда Цекулова, Радослав Стоянов.
Годишният отчет за правата на индивида в България на Българския хелзинкски комитет се разгласява годишно от 1994 година насам. Заключенията му са обособени в общо 18 глави, измежду които политическото развиване на България през 2023 година, съдействие с локални и интернационалните организации за отбрана на правата на индивида, право на персонална независимост и сигурност, самостоятелност на правосъдната власт и правосъдния развой, независимост на съвест и вяра, независимост на изложение, независимост на сдружаване.
Атанас Славов, министър на правораздаването в кабинета на Николай Денков разяснява по тематиката за правораздаването и профилираната прокуратура, че за 10 години профилирано правораздаване няма неоправдателна присъда, реализирана вследствие на дейностите на спецпрокуратурата. Според Славов " цялостен нонсенс " са подписаните съглашения сред обвинените и спецпрокуратурата, каквато е била най-честата процедура. При елементарните наказателни каузи неоправдателните присъди са над 90 %, а по делата за корупция по високите етажи на властта те се броят на пръсти, установи Славов. Накрая се стига до там, че упрекнатите по-високите етажи на властта съдят прокуратурата, надлежно успеваемостта на спецправосъдието клонеше към нула, добави той.
Адела Качаунова, един от създателите на отчета съобщи, че огромният въпрос е по какъв начин да се " разкачи " прокуратурата от полтикатата и тя да стане в действителност самостоятелна. Това съгласно Качаунова може да се случи едвам когато прокуратурата предприеме акции против " някой от своите ". Изводът е, че прокуратурата е в услуга на избрани политици и това може да се промени посредством осветляването на техните дейности, съобщи Качаунова. Според нея " тоталитарната страна не си е тръгнала изцяло ".
Красимир Кънев от Българския хелзински комитет подчертава на някои от тематиките от годишния отчет, съгласно който съдействието на България с интернационалните организации за отбрана на правата на индивида не се е подобрило през 2023 година Наблюдава се известно усъвършенстване в съдействието с локалните организации. Според отчета България продължава да не извършва основни решения на Европейския съд по правата на индивида.
Годишният отчет на Хелзинския комитет регистрира, че през 2023 година свободата на изложение в България е в директна корелация с нестабилната политическа обстановка в страната. На повърхността имаше очевидно усмиряване на изискванията за труд на публицистите, като те можеха да работят осезаемо по-необезпокоявани и по-малко притискани, съгласно създателите на отчета. В дълбочина няма никаква смяна в механизмите за действие на медиите, в тяхното финансиране и правила на работа, в спазването на журналистически стандарти. Това разхлабване на примката се дължи не на структурна смяна в средата, а на краткотрайни ползи на невидимите и недекларирани сили и хора, които дефинират „ разпоредбите на играта “ в тази сфера, съгласно отчета на Българския хелзински комитет.
В отчета се показва, че измененията в правосъдната власт през 2023 година са реализирани на фона на сложна политическа конюнктура и несигурно съдружно държавно управление на ротационен принцип, обединено към задачата за промяна на правосъдната власт. Макар някои от промените да не са приемливи, напредъкът на страната в тази област е сензитивен, регистрират създателите на отчета. Въпреки това 2024 година ще бъде от изключителна значимост за дотъкмяване на промените, акцентират те.
Оттам показаха, че собствеността на медиите през 2023 година остава все по този начин неразбираема, а подозренията за въздействие на политически и стопански ползи върху публицистичната им политика и върху работата на обособени публицисти – все по този начин устойчиви.
Тема в отчета е и свободата на сдружаване в България. Никакъв напредък не е реализиран в осъществяването на постановени в предишното решения на Европейския съд по правата на индивида по каузи за отвод да се записват македонски сдружения.
През 2023 година не са направени основни промени на нормативната уредба, регулираща изискванията в местата за отнемане от независимост, се регистрира в годишния отчет на Хелзинския комитет. Броят на лишените от независимост продължава да понижава, само че темпът на понижението се забавя спрямо предходните две години. Броят на арестуваните в арестите обаче се усилва през 2023 година, означиха от организацията. Според създателите на отчета през 2023 година здравното обслужване продължава да бъде сериозен проблем заради незадоволителния брой на медицинските експерти и неприятния достъп до медикаменти.
Друг акцент в годишния отчет на Българския хелзински комитет са получените от него през 2023 година огромен брой недоволства от хора, против които полицията е използвала мощ и помощни средства, без това да е належащо. Тези недоволства са свързани главно със задържане на обвинени в осъществяване на закононарушения и с опити за надзор на митинги на жители.
Източник Българска телеграфна агенция