Мостът в Царево и неговите три жертви: Здрава ли е била конструкцията?
Основната пътна връзка от Царево към Ахтопол и Синеморец остава блокирана поради падналия при бедствието мост. Огромната приливна вълна е съборила парчета с тежест от 50 тона, а построяването на новия мост ще продължи благодарение на тежка техника.
В период до 45 ще бъде направен отчетИ до момента в който за този мост управляващите приказват и дават обещание, че ще бъде вдигнат, въпросите за различен мост остават без отговор – този, на който стопира житейския път на две дами и един от двамата починали мъже.
Днес се опитахме да разберем дали мостът, погълнал колата на жертвите е бил здрав или зад нещастието стои незаконно безгрижие.
В часа на бедствието по моста минават две коли. Отпред е джипът на тримата починали , зад тях е този мъж. Според него мостът е подкопан от основите, а сега на случая настилката е суха, обратно на версията, че жертвите са отнесени от приливна вълна.
Той е видял по какъв начин автомобилът, в който са пътували арбитър Мария Москова и щерка ѝ, е пропаднал„ В момента, в който джипа стъпва с гумите на асфалта, просто асфалтът пропадна, стана като една голяма дупка, просто те пропаднаха в тази пропаст. Мостът не беше залят, даже нямаше и локва просто е изяла моста изпод и остава единствено един пласт тъничък асфалт “, споделя очевидец на нещастието.
Според общинският консултант в Царево Емил Пейчев от опозицията оборудването е компрометирано при осъществяването на водния цикъл, единствено преди месеци.
„ В момента, в който завърши ремонтът се виждаше, че имаше инсталирани в коритото на реката два бетонни пръстена в диаметър по един метър всеки, а останалото пространство беше блокирано. Друго значимо е и може да се види сега, че има пусната една тръба, евентуално някакъв тръбопровод, който седи по средата в пространството сред моста горната му част и коритото и това е още една причина да се задържат дървета и всевъзможни материали “, споделя Пейчев.
Остава затворен за придвижване пътят Царево - СинеморецДокато тече водният цикъл, шеф на сдружението в Бургас е Ганчо Тенев. Питаме го дали осъществяването е повлияло на сигурността на моста.
„ Няма нищо общо канализацията с моста, не знам какво търсите споделих ви, че не съм изпълнителен шеф и си гледайте работата, кое не разбрахте “, съобщи в телефонен диалог Тенев.
Според кмета на Царево мостът е бил в положително положение.
„ Кога е ремонтиран, ще схвана, когато експертите ми дадат информация. Няма по какъв начин в момента да ви отговоря на всички въпроси, които ви хрумнат, тъй като това е неточно “, разяснява Георги Лапчев.
Емил Димитров и Борислав Сандов разясниха неналичието на канализация и пречиствателни станции В България няма разпоредба за планиране на мостове, съгласно доцент доктор инж. Петър Николов, който разяснява и фотосите от моста-убиец.
„ Вижда се, че е поддала една от опорите на моста, най-малко една, заради което по този начин наречената връхна структура е хлътнала надолу. Почти постоянно има повече от една причина, може да има човешка неточност, която да е обвързвана да вземем за пример с недооценяване на проектирането, човешка неточност в коритото на реката “, сподели инж. Николов.
„ Няколко дерета наоколо до тези мостове бяха засипани със строителни материали и земна маса и то в извънредно огромни количества, за което съм подал сигнал на виновните институции. Някъде даже започнаха досъдебни производства “, добавя общинският консултант Емил Пейчев.
Разследващите са разпитали и очевидци на събитиятаТакова се води и за четирите жертви на бедствието в Царево. Само пред bTV окръжният прокурор на Бургас Георги Чинев съобщи, че има данни за закононарушение и ще се проверява безгрижие и небрежност.
Следете онлайн цялата обстановка в нашия онлайн репортаж:
Проследете с нас обстановката на живо