Covid-19 се оказа ракета-носител за QR кода
Основната функционалност на QR кода в края на краищата е да свързва цифровия свят с физическия
(снимка: CC0 Public Domain)
След като дълго време беше отхвърлян и обявяван за маркетингова хитринка, QR кодът най-накрая откри пътя към възхода си и потвърди своята стойност – в ерата на ковид, в устрема към безконтактен свят.
Хотелиерството и ресторантьорството първи започнаха да възобновяват работа, само че ето, че в този момент те са намерили за удачно да се извърнат към технологията на QR кода, с цел да обезпечат опция за престояване и хранене с допустимо минимум допиране и продан на бацили.
Менюто с картинки, което сядащите в заведение обичайно прелистват на масата, с цел да си поръчат храна, към този момент не е привлекателно – кой знае кой го е пипал преди този момент. Сега QR кодовете – черните квадратчета, сходни на баркод, които могат да водят към текст или уеб страница – най-накрая откриха своя бездънен смисъл. Дойде „ златният век ” на технологията.
„ Досега QR кодът, най-малко за мен сигурно, беше просто купчинка черно-бели шарки на билборд или на автобусна спирка ”, споделя Едмънд Инкин, притежател на три хотела в Корнуол и Уелс под марката Eat Drink Sleep, в обява на Wired. „ Никога не съм мислил да ги употребявам ”.
Сега посетителите на хотели Eat Drink Sleep имат достъп до менюто с храната, листата с питиета и детайлности по отношение на резервациите в стаите посредством QR код (QR значи бърз отговор).
Пандемията от ковид се оказа ракета-носител за QR кода като технология, споделя Нилс Енгелкинг, съосновател на Egoditor – компания за мобилен маркетинг, която ръководи онлайн генератор на QR кодове и работи с сътрудници по тяхното внедряване. „ Първо броят на потребителите спадна – магазини и заведения бяха затворени, събития бяха анулирани. Ето, че в този момент се опитваме да се завърнем към естествения темп на живот ”.
Основната функционалност на QR кода в края на краищата е да свързва цифровия свят с физическия: хората могат да сканират кода в действителния живот, с цел да получат повече информация на цифровото си устройство.
„ Коронавирусът даде огромен подтик на възприемането QR технологията измежду компаниите-клиенти, а също и измежду на крайните консуматори ”, споделя Енгелинг. Чрез работата на Egoditor той е забелязал голям растеж на потреблението на метода: 25-кратно нарастване на регистрациите от заведения за хранене през юни спрямо февруари и седемкратно нарастване на регистрациите при хотелите. Наблюдава се и повишаване на броя на клиентите, които фактически сканират QR кодовете.
Много заведения за хранене и хотели употребяват QR обозначения за проявление на менюта или пък насочват хората към страници за резервации, където могат да поръчат храна или да резервират стаи непосредствено, онлайн. QR кодове стартират да се употребяват и за подкрепяне на следенето на контактите – водене на указател кой къде е бил, с цел да се разпознават тези, които може да са влезнали в контакт с вируса.
Новите приложения за следене на обществените контакти и взаимоотношения се чака да разрешават на потребителите да сканират QR кодовете на местата, които посещават, с цел да поддържат указател на локациите, където са били.
Все по-често и други бизнеси се обръщат към технологията, с цел да оказват помощ за връщането на хората на работа. Софтуерната компания SAP да вземем за пример е присъединила QR кодовете в своята по-широка тактика за сигнализация, стерилизация и разграничаване, с цел да осведоми чиновниците за всичко ново. Сканирането на QR кода води чиновниците към информация за най-новите процедури и процеси в офиса.
още по тематиката
Мениджърът на офисите Сара Уудман споделя, че методът с QR кода значи, че компанията не би трябвало да разпечатва толкоз доста материали, колкото биха били нужни в „ хартиения ” свят. За самите чиновници това е най-приемливото прекарване.
„ Хората не би трябвало да допират нещата – те имат собствен личен телефон, могат да сканират, могат да допрян личния си телефон и да узнаят каквото би трябвало ”, споделя Сара. Друго преимущество е, че самата информация елементарно се актуализира – QR кодът не се трансформира, трансформира се единствено информацията в уеб страницата, към който води кодът.
Освен че може би най-сетне откри своя златен миг, QR кодът се възползва от напредъка в технологиите, който е значителен от времето, в което този тип мариковки се родиха. По това време на смарт телефона трябваше да се конфигурира особено приложение, с цел да може да се четат QR кодове. Сега обаче за сканирането на кодовете това не е нужно – множеството нови модели телефони и цифрови джаджи го вършат автоматизирано, посредством базовата функционалност на камерата.
Енгелкинг споделя, че бизнесът също се е научил да употребява по-добре този тип маркировка: „ в случай че скриете QR код в маркетинговите си материали без явен апел за деяние, хората не знаят какво да вършат с него; в случай че го поставите начело и в центъра на масата на своя ресторант, като обясните, че това е методът за достъп до менюто, хората ще го употребяват ”.
Едно от главните терзания на хотелиера Инкин при потреблението на технологията е дали тя ще се впише в атмосферата на хотелите. За тази промишленост е значимо да направи по този начин, че да не загуби човешкия детайл в обслужването на клиентите. По тази причина, съгласно шефа, хотелската верига е „ релативно устойчива ” към технологиите – употребява ги единствено там, където в действителност доста усъвършенстват обслужването.
Екипът на Eat Drink Sleep в последна сметка е решил да употребява QR код за менютата, само че да остави човешкия аспект от прекарването, наречено хранене в ресторант – поръчките се вземат от хора-сервитьори, а не се пращат автоматизирано посредством смарт телефона, с цел да се резервира чувството за грижа, внимание, улеснение, обслужване.
Хотелската компания е вградила QR кодове, изрязани лазерно, върху дървени карти, което да подхожда повече на естетиката на веригата. Все още се поддържа набор от хартиени менюта за еднократна приложимост – за хората, които в действителност не желаят да употребяват технологията. Но наблюденията сочат, че множеството гости са щастливи да боравят посредством QR кода. Сега се чака компанията да продължи да употребява технологията, даже когато коронавирусът престане да е проблем.
„ Мисля, защото е доста евентуално да се наложи да използваме това за 6, 9, 12, 18 месеца и през множеството време ще се стараем да работим допустимо най-безопасно от позиция на Covid, че ще бъде по-разумно да продължим да боравим с нещата по този метод ”, споделя Инкин.
Разбира се, има и бизнеси, които са отишли по-далеч в потреблението на QR кодовете. Например, хотелската верига CitizenM предлага „ безконтактно ” прекарване посредством новото си приложение, което разрешава на посетителите да се записват, да основат лична карта с ключове за стаите си, да поръчват храна и питиета и даже да управляват светлините и климатика в стаята си – все посредством QR.
Приложението към този момент било в развой на разработка преди появяването на болестта. Затова компанията просто проследила значимите функционалности, които би трябвало да станат безконтактни, и добавила това в плана си.
Каквото и да стане с ковид, предприемачите са уверени, че потреблението на QR кодовете ще остане процедура във всички посоки, където просто съставлява по-голямо улеснение.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ