WT:Social – новата социална мрежа от създателя на Wikipedia
Основателят на Wikipedia Джими Уелс споделя, че новата му обществена мрежа, WT:Social, към този момент има повече от 160 000 членове. Платформата споделя, че в никакъв случай няма да продава потребителски данни и разчита на „ щедростта на обособените донори “, а не на рекламите.
Тези, които се записват, се прибавят към лист с чакащи и могат да поканят други или да изберат заплащане за абонамент за по-бързо предоставяне на достъп до платформата.
WT:Social се нарежда като уебсайт, фокусиран върху вести и споделя, че членовете ще могат да редактират „ подвеждащи “ заглавия.
Те ще видят публикации, споделени от тяхната мрежа във формат на времевата линия, като се появяват най-новите, а не алгоритмични, с цел да се опитат да молят към техните ползи.
Абонаментът е 10 паунда на месец или 80 английски лири на година във Англия (съответно 12 евро на месец или 90 евро на година в Европа, 13 долара/100 $ в САЩ).
„ Ние ще ви дадем опция да извършите собствен личен избор за това какво наличие ви се демонстрира и непосредствено да редактирате подвеждащи заглавия или да сигнализирате за проблематични изявления “, се споделя в увода към WT:Social.
„ Ще създадем среда, в която се отстраняват неприятните консуматори, тъй като по този начин е вярно, а не тъй като това се отразява на нашата облага “.
В скорошно изявление за Financial Times, Уелс дефинира рекламния бизнес модел, желан от колосите в обществената мрежа, като „ проблематичен “.
„ Оказва се, че големият победител е нискокачественото наличие “, съобщи той.
През 2017 година Уелс пусна новинарна платформа, наречена Wikitribune, ориентирана към справяне с подправените вести.
През октомври 2018 година обаче тя разпусна екипа си от професионални публицисти.
WT:Social е обособена платформа от Wikipedia.
Консултантката за обществените медии Зоу Кернс споделя, че мрежата ще би трябвало бързо да нарасне, с цел да покаже жизненост и да показа опция против колосите.
„ Ще са нужни доста пари,които да се налеят в нея “, споделя тя.
„ Хората са привикнали с това, че обществените медии са безвъзмездни. Мисля, че бизнесът може да заплаща за сходна платформа, само че хората са привикнали да имат вести на разположение за без пари. “
А вие по какъв начин мислите, скъпи читатели? Ще се радваме на мнения и отзиви!
Още: