Още по темата Китай, отвори се Не само Доналд Тръмп

...
Още по темата Китай, отвори се Не само Доналд Тръмп
Коментари Харесай

Китай може да глоби най-големите производители на чипове с по 2.5 млрд. долара

Още по тематиката
Китай, отвори се

Не единствено Доналд Тръмп има търговски проблем с Китай. Конфронтацията няма да завърши скоро и може да коства скъпо на международната стопанска система
9 ное 2018
Samsung регистрира рекордна облага, само че чака закъснение

Разрастващото се китайско произвеждане на чипове ще ограничи бъдещите облаги на южнокорейския колос
1 ное 2018
Китай възнамерява по-строг надзор върху задграничните вложения

Това e отражение на наклонността да се ускорява държавният надзор в сензитивните браншове, както направиха и доста други огромни стопански системи
1 авг 2018
Китай търси различни снабдители на чипове след проблемите на ZTE в Съединени американски щати

Страната е подвластна от задгранични компании, с цел да може да създава софтуерни артикули
21 юни 2018 Властите в Китай оповестиха, че имат " солидни доказателства " за нарушавания на антимонополния закон от страна на трите най-големи производители на чипове за памет в света – южнокорейските Samsung и SK Hynix и американската Micron, написа Financial Times. Опасенията са, че включването на Micron в листата е вследствие на комерсиалната война на Китай със Съединени американски щати. През 2015 година Пекин си сложи за цел да стане международен водач в производството на полупроводници, като трите компании са съществени съперници на държавно подпомаганите китайски компании.

Обвинения против водачите на пазара

Получавате цялостен достъп до всички публикации и целия списък. Китайското бюро против монополите разгласи, че има съществени доказателства за нарушавания на Samsung, SK Hynix и Micron. Трите компании дружно създават над 95% от полупроводниците, които се продават в чужбина. Китайските управляващи не дават спомагателна информация какви са доказателствата против двете южнокорейски и едната американска компания.

Китай се стреми да се трансформира в център на нововъведенията в избрани софтуерни сфери, като полупроводниците са една от тях. Прехвърлянето на софтуерните нововъведения към Китай мощно би блъснало Южна Корея, 20% от чийто експорт е на попупроводници. Огромната облага на Samsung през последните няколко години също се дължи съвсем напълно на огромните продажби на чипове за памет DRAM.

Държавна поддръжка и трансфер на технологии

След 2015 година Пекин налива десетки милиарди долари в държавни компании и бизнес групи, които се занимават с създаването на полупроводници. Трите компании, против които Китай води антитръстово следствие, са съществени съперници на народилите се китайски държавно подкрепени компании. Данните демонстрират, че 51% от продажбите на Micron, 40% от тези на Samsung и 33% на SK Hynix са били в Китай през последната година.

Възможно е сегашният ход на китайските управляващи да е следващ залп в комерсиалната война със Съединени американски щати заради включването на американската Micron в листата. Този месец в Съединени американски щати е почнала престъпна процедура против Fujian Jinhua, китайска държавна компания, упрекната в кражба на интелектуална благосъстоятелност на Micron. Американските управляващи са забранили на компанията да купува създадени в Съединени американски щати съставни елементи. Вашингтон продължава да упорства Пекин да спре да краде нововъведения.

Какво цели Китай

Санкции и санкции за трите огромни производителя на полупроводници може да ги накара да понижат още цените на чиповете за памет и да се съгласят на спомагателни съглашения с Пекин и създаване на взаимни предприятия с китайски компании. Така счита Ким Йънг-ву от SK Securities, съгласно който в най-лошия случай наказванията може да доближат до 2.5 милиарда $ на компания. Стремежът на Китай съгласно него е да тласнат огромните компании да споделят още от интелектуалната си благосъстоятелност и експертиза, с цел да не рискуват загуба на достъп до китайския пазар.
Източник: capital.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР