Правилната стойка е полезна не само за гръбнака, но и за психиката
Още от детска възраст родители и учители непрестанно ни повтарят да вървим изправени. Според последно проучване вярната стойка, не е потребна единствено за гръбнака, а и работи добре и върху душeвността на индивида.
Проучването на учени от университета Маршал в Калифорния са подложили група доброволци на два типа опити. В единия случай трябвало да заемат „ доминатна стойка " - с високо вдигната глава и изправени плещи с вярно ситуирано тяло на стола. При тези условия учените измерили прага на търпимост към болката на участниците в опита.
Във втория опит се оценявало взаимоотношението със събеседника според от стойката на проучвания.
Резултатите посочили, че който е с вярна стойка има надлежно и по-голям предел на търпимост към болката и доста по-добре се оправя със напрежението. Доброволците декларирали, че в доминантно състояние се чувствали по-сигурни в себе си, владеели ситуацията и изпитвали възприятие на предимство към " прегърбените ".
Когато човек поддържа връзка със събеседник с " доминантна " стойка, той подсъзнателно се стреми да се изправи, споделят учените, провели опита.
„ От данните, които получихме стана ясно, че когато някой изпита мощна болежка, за препоръчване е да стои изправен, а не да се свива на кълбо, каквато е инстинктивната ни реакция. Когато човек сгъва тялото си, сходна стойка може да го наведе на мисълта, че не управлява ситуацията, а с това може да усили усещането си за болежка ”, изяснява създателят на проучването Скот Уилтърмът.
Учените допускат, че при доминантна поза организмът пуска в циркулация по-високи равнища на тестостерон, а се снижават равнищата на кортизола. В резултат на това първият хормон редуцира усещането за болежка, а вторият - за стрес.
Учените заключават, че в по-дългосрочен проект изправената стойка може да ни помогне по-лесно да преминем през мощно стресиращи прекарвания и в последна сметка да изградим една по-здрава душeвност.




