Радев е фаворит по дарения, втори са ДПС на Пеевски, срив в парите за ПП-ДБ
Осем политически обединения в страната са привлекли общо 980 116,81 евро от дарения до този миг. До края на акцията остават единствено четири дни, в които симпатизантите могат да поддържат финансово своите любимци. Бившият президент Румен Радев е безспорен водач в събирането на средства, като неговата групировка „ Прогресивна България “ е получила 657 842,81 евро. Тази сума е над два пъти по-голяма от ресурса на Движение за права и свободи под управлението на Делян Пеевски.
Данните на Сметната палата демонстрират, че 98% от всички дарени пари са постъпили точно в тези две организации. Всички останали съперници в изборната конкуренция са събрали общо едвам 22 274 евро. Освен частните дарения, обединението на Радев ще вземе 13 633.86 евро държавни пари за предизборна реклама. Това в допълнение ускорява финансовите позиции на групировката преди вота.
Делян Пеевски влезе в пряк спор с някогашния президент по време на акцията. Лидерът на Движение за права и свободи упрекна Румен Радев, че командва Централната изборна комисия (ЦИК). Според Пеевски Радев оказва систематичен напън върху работата на комисията. Той разяснява още, че Радев е истерясал поради първокласните коли на Движение за права и свободи. В отговор на тези офанзиви някогашният президент отбрани дейностите си и разяснява тематиката за ЦИК и даренията.
Движение за права и свободи на Делян Пеевски е привлякло трите най-големи самостоятелни суми в тази акция. Тихомир Андонов е дарил 120 хиляди евро, декларирани като доходи от дивиденти. Втори по благотворителност е претендентът Пламен Пейков със 100 хиляди евро. Третият огромен донор е Георги Белев, който е направил два превода по 40 хиляди евро. Тези преводи са осъществени при започване на април. Пеевски акцентира, че съществува единствено едно законно Движение за права и свободи, а останалите са отцепници.
В същото време се следи фрапантен срив във финансовата поддръжка за ПП-ДБ. В първите си години на политическата сцена обединението събираше милиони левове. На изборите през октомври 2024 година те разполагаха със 153 646 евро. Към днешна дата за тях са постъпили едвам два превода на обща стойност 5600 евро. Този спад идва в миг, когато ПП-ДБ с драма разделиха листите 2:1, а водачите им заеха основни места.
Списъкът на донорите за Румен Радев е най-дълъг и включва 532 души от общо 585 за всички партии. Васил Георгиев е превел 50 хиляди евро от продажба на парцели. Радослав Босев е подкрепил акцията с 25 хиляди евро. Васил Хаджийски и Диляна Парушева са дарили по 20 хиляди евро. Сред претендентите на Радев най-активен е волейболният първенец Владимир Николов с 20 хиляди евро. Политологът Слави Василев е съдействал с 15 хиляди евро, а депутатът от „ Продължаваме промяната “ Венко Сабрутев е дал 10 хиляди евро.
Други обединения също регистрират скромни доходи. Българска социалистическа партия е събрала 12,4 хиляди евро, което е двойно повече от резултата на ПП-ДБ. „ Синя България “ е получила 2200 евро, а „ България може “ и „ Непокорна България “ имат надлежно 1079 и 910 евро. ГЕРБ, „ Възраждане “ и Има Такъв Народ обичайно не разчитат на дарения в този интервал. Движение за права и свободи пък провежда огромна акция в TikTok и даде обещание да връща пари на донори с аморални подбуди.
Кампанията завършва публично в петък вечерта. Румен Радев възнамерява огромно закриване в зала „ Арена София “ в четвъртък. ГЕРБ ще закрият своята акция ден по-рано, в сряда. Събота е оповестена за ден за размисъл преди решителния избор.




