Орбиталният телескоп ще изследва атмосферата на планетите около звездата TRAPPIST-1

...
Орбиталният телескоп ще изследва атмосферата на планетите около звездата TRAPPIST-1
Коментари Харесай

Джеймс Уеб може да открие извънземен живот през 2025 г.

Орбиталният телескоп ще изследва атмосферата на планетите към звездата TRAPPIST-1
Шансовете скоро да намерим извънземен живот в близкото бъдеще са много дребни. Но с помощта на на някои научни принадлежности те не са нулеви. Космическият телескоп " Джеймс Уеб " има най-големи шансове за сходно изобретение през идната година.

" Джеймс Уеб " е най-голямата и мощна орбитална обсерватория в света. За следващата година астрономите имат планувано ново проучване на звездата TRAPPIST-1 — студено алено джудже, което се намира единствено на 41 светлинни години от нас.

Звездата е заобиколена от седем скалисти екзопланети с размери, близки до тези на Земята. Три от тях се намират в обитаемата зона на TRAPPIST-1 — район, където изискванията са подобаващи за съществуването на течна вода и, надлежно, живот.
 Снимка: NASA/JPL-Caltech
Обнадеждаващо е, че " Джеймс Уеб " към този момент мери температурата на една от тези екзопланети, което е първият случай, в който се засича радиация от планета, сходна на Земята, отвън нашата Слънчева система.

Ако всичко върви по проект, идващото наблюдаване на системата TRAPPIST-1 може да докара до пробив в търсенето на извънземен живот.

" През 2025 година " Джеймс Уеб " евентуално ще хвърли повече светлина върху тези светове и, надяваме се, за първи път ще удостовери дали съществува живот на непознати светове, на светлинни години от нашата планета, " написа Лиза Калтенегер, създател на Института " Карл Сейгън " и професор по астрономия в Корнелския университет, в публикация за Wired.

Екзопланетите са извънредно сложни за разкриване, камо ли за детайлно проучване.

Въпреки това, планетите към студените червени джуджета като TRAPPIST-1 са подобаващи обекти за проучване, тъй като тяхната светлина е релативно слаба.

Според Калтенегер, идната серия от наблюдения, които астрономите възнамеряват с " Джеймс Уеб " е проучването на атмосферата на екзопланетите към TRAPPIST-1.

" Всеки път, когато планета минава сред нас и своята звезда, светлината на звездата се филтрира през атмосферата на планетата ѝ и взаимодейства с молекулите по пътя си, създавайки спектрални абсорбционни характерности, които можем да търсим, " изяснява тя.

" Джеймс Уеб " ще би трябвало да събере задоволително данни от няколко преноса на планетата, с цел да потисне сигнала от звездата-домакин и да усили молекулярните характерности в извънредно тънката атмосфера на скалистите екзопланети. "

Ако астрономите засекат верните молекули, това може да е индикация за съществуването на извънземни организми. По-вероятният сюжет обаче е, че ще потвърдят съществуването на вода — което единствено по себе си би било изумително изобретение.

Но в случай че TRAPPIST-1 не оправдае упованията, има завладяваща вероятност за търсене на извънземен живот и в нашата Слънчева система.

Четвъртият по величина сателит на Юпитер, Европа, се счита, че има подповърхностен океан с размер, неведнъж по-голям от всички земни морета.

Космическата сонда на НАСА Europa Clipper, изстреляна през октомври тази година, се чака да доближи до студения, течен свят през 2030 година Веднъж пристигнала, тя ще направи обширни изображения на Европа и може би ще ни даде обещаващи знаци за евентуалната й обитаемост. А може би даже доказателства за извънземен живот.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР