Ножаров: Има много голям проблем с бюджета, щом стигаме до екзотични, еднократни и крайни мерки
Определено има проблем с Бюджет 2025. Виждаме, че с цел да се балансира бюджета, се разчита даже на данъчна прошка. Очевидно има доста огромен проблем, щом стигаме до такива доста екзотични, еднократни и крайни ограничения. Това сподели икономистът и консултант на БСК Щерьо Ножаров пред Радио " Фокус “.
Той изясни, че данъчната прошка е неприятна мярка, тъй като ще подтиква компаниите и хората да не заплащат налозите си.
Някои от заложените в бюджета ограничения по думите му имат по-скоро PR резултат.
" Облагането на налог върху свръхпечалбите на банките да вземем за пример би донесло доход от 250 милиона, а ние имаме да запълваме дупка, която е много сериозна – най-малко 11 милиарда. Как тези 250 милиона ще решат този проблем? Още 100 милиона се плануват от увеличение вноската върху хазартаа>. Това няма да има някакъв сериозен финансов резултат и е по-скоро PR резултат “, счита Ножаров.
Концесионната такса върху добива на подземни благосъстояния касае по-скоро задграничните вложители. Това по думите му е съществена мярка, присъща за разрастващите се страни.
Дискусионни са и предвижданите промени на ставките на Данък добавена стойност върху ресторантьорския бизнес и хлебопроизводството, които се чака да донесат спомагателни 400 милиона в бюджета. " Това към този момент не е пренебрежимо дребна сума, само че тук приказваме за идея и метод. Тази мярка съществува в 2/3 от страните в Европа и по принцип води до забавено качване на цените. Отделно е резултатът върху еврозоната “, означи Щерьо Ножаров.
Увеличението на осигуровките с 3% по думите му също е противоречива мярка, защото това ще докара до повдигане на общата осигурителна тежест до 30,3%.
" Но по-опасното е, че тя ще доразбие в допълнение все още съществуващата и в недобро положение осигурителна система. В Министерство на финансите явно не помнят, че имаме тристълбов модел. Идеята на тристълбовия модел за заменяне на приходите от трудова активност е трите стълба да заместят 70% от приходите от трудова активност, а тук ще се опитаме единствено с първия дирек да заместим тези приходи на 70%, което е неуместно. Това ще деформира още повече пенсионно-осигурителната система и на процедура ще докара до по-голям сив бранш в тази област “, изясни икономистът.
Бюджетът планува и орязване на разноски. Ако се отсрочи повдигането на заплатите в Министерство на вътрешните работи, защитата и образованието би икономисало на бюджета към 2,5 милиарда лв..
Дебатът в България би трябвало да бъде по какъв начин да се усили конкурентоспособността и икономическия напредък, с цел да се усилят и приходите.
" А не по какъв начин да изгоним няколкото задгранични вложителя, като им създадем по-високи налозите, и дадем неприятен сигнал за тези, които заплащат почтително налозите си, с данъчна прошка “, разяснява Щерьо Ножаров.
Разходите върху лихвите по държавния бюджет непрестанно ще порастват, защото ще се разпределят върху все по-малко работещи, съобщи той.
" Това е рисковото – все по-големи разноски към все по-малко хора. Всеки един поданик ще дължи от ден на ден като релативно тегло, даже да спрем разноските все още “, изясни икономистът.
FaceBookTwitterPinterest